Ben Her Zaman Kendimle Yarışıyorum

Ben Her Zaman Kendimle Yarışıyorum Ben Her Zaman Kendimle Yarışıyorum

Ünlü Diş Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımı konusunda kendisini farklı kılan detayları Klass’a anlattı.

Ünlü Diş Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımı konusunda Türkiye’nin öncü isimleri arasında yer alıyor. Yurt dışında sayısız eğitim ve kurs veren, yaptığı araştırmalarla kendisini daima geliştiren Dr. Çağdaş Kışlaoğlu ‘Ben yerinde duramayan bir doktorum, durduğunuz zaman geri gidersiniz’ diyerek diş hekimliğinde yenilikleri takip etmenin önemine vurgu yapıyor. Aynı zamanda ünlü isimlerin diş hekimi olan ve 22 senedir mesleğini başarıyla icra eden Dr. Çağdaş Kışlaoğlu ile implant uygulamalarındaki son gelişmeleri, gülüş tasarımının önemli detaylarını, yurt dışında yerli ve yabancı meslektaşlarına verdiği eğitimleri ve başarısının sırrını Klass okurları için konuştuk.Çağdaş Bey, Zorlu Center’da bulunan kliniğinizde son teknoloji yöntemlerle diş tedavi ve implant uygulamalarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz. İmplant uygulamalarındaki son gelişmeleri sizden dinleyebilir miyiz?
Lazer destekli, navigasyonlu dikişsiz implant uygulaması şu anda en gelişmiş tedavi yöntemidir. Kişide diş eksikliğinde tek çare her zaman implanttır. Bu tek diş eksikliği olabilir veya ağızdaki bütün dişlerin eksikliği olabilir. Hastanın hiç dişi olmadığını farz edelim. Öncelikle tomografi ile çenenin şekli üç boyutlu şekilde ortaya çıkarılıyor. Sonrasında hekim, bilgisayar ortamında bu implantları yerleştiriyor. Çapını, boyunu, sinirlerle ilişkisini ayarlıyor. Ayarladıktan sonra da ona uygun bir şablon üretiliyor. Buna ‘guide’ yani rehber deniyor. Bu rehber ağza yerleştiriliyor. Ağza yerleştirildikten sonra diş eti lazerle şekillendirilip daha sonrasında da implantlar tek tek yerleştiriliyor. Bu sayede kesmeden, dikiş atmadan implantı tek seansta yapmak mümkün. Güzel bir planla yapılırsa da aynı seansta kişinin geçici dişlerini ve bu implantları yapmak mümkün oluyor.  Bunlar geliştirilmiş, özel dijital teknolojiler. Son senelerde çok popüler hale geldiler. Ve ben bunları uygulamayı seviyorum. İnsanlar implanttan çok korkuyorlar. Korktukları için de tedaviye başvurmuyorlar. Dişler dinamik bir denge içerisindedir. Bu denge bozulduğu zaman tek diş eksikliği dahi diğer dişlere yansır ve bütün çenenin bozulmasına kadar gider.

İşlem sonrasında kişilerde nasıl bir etki gözleniyor?
İmplant işlemi sonrasında ağrı, sızı veya herhangi bir kanama olmuyor. Hasta günlük hayatına devam ediyor. Hatta bazen şehir dışından ve yurt dışından vakalar olabiliyor. Böyle kişiler dişlerini yaptırıp aynı günde çıkabiliyorlar. Kişi bu işlemlerin ardından geçici dişle kliniğimizden ayrılıyor. Sonrasında gerçek dişleri iki ay sonra yeni oturmuş dudaklara göre şekillendirmek mümkün.

Bildiğimiz kadarıyla gülüş tasarımında Türkiye’nin öncü isimleri arasında yer alıyorsunuz. Gülüş tasarımında en önemli noktalar nelerdir?
Gülüş tasarımında birden fazla önemli nokta vardır. En önemlisi yapılan dişin doğal durmasıdır. Kişiler bize hangi malzemeleri kullandığımızı soruyorlar. Malzemeyi işlemek, malzemeye şekil vermek, tasarımı yapmak en önemli konu. Dişleri aşındırmadan, herhangi bir kesme işlemi yapmadan üzerine lamine ile yapılan işlemin adı ‘smart smile design’ Türkçesi ‘akıllı gülüş tasarımı’ oluyor. Kişinin dişleri kısa olabilir, içeri doğru bükülmüş olabilir, güldüğü zaman görünmüyor olabilir. Akıllı gülüş tasarımı dişler sağlıklı ve düzgün bir dizide olduğu halde kısa veya görünmüyorsa, yaş ile çatladıysa ve aşındıysa dudak desteği vermek, daha dinamik bir görüntü sağlamak için kullandığımız bir yöntem. Amaç dinamiklik ve gençlik vermektir. Ve en büyük özelliği dişin aşındırmadan yapılmasıdır. Kişiler bu tedavilerden dişlerine zarar gelecek diye korkuyorlar. En çok gelen sorulardan biri de şu: ‘Bunu söktüğüm zaman eski dişlerime kavuşabilir miyim?’ Lazer teknolojileri günümüzde çok gelişti. Lazerle söktüğümüz zaman eski dişimiz birebir aynı olmuş oluyor. Bugüne kadar herhangi bir gülüş tasarımını sökmedik.  Bunlar yapışıp senelerce bize hizmet veriyor. Biz ortalama 10 sene süre veririz. Ancak 10-20 sene önce yaptığımız vakalara baktığımızda herhangi bir sorun olmadığını görüyoruz.

Çağdaş Kışlaoğlu olarak başarınızın sırrı nedir?
Öncelikle mesleğinizi sevmeniz gerekir. Ben her zaman kendimle yarışıyorum. Her zaman her yerde proje üretiyorum. Son senelerde yurt dışında kurs-eğitim vermediğim yer kalmadı. Daha çok gülüş tasarımı alanında ancak son dönemlerde lazer destekli implant alanında da eğitimler vermeye başladım. Sürekli okuyor ve kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Ben yerinde duramayan bir doktorum, durduğunuz zaman geri gidersiniz. Benim yurt dışında birçok ülkede arkadaşlarım var. Onların kliniklerine gidiyorum, birlikte vakalara bakıyoruz. Bu sayede sürekli dinamik kalıyorum. Diğer yandan da hayatı sevmek lazım. Hayatı sevip çok da yorulmamak lazım.

Eğitimlerde insanlar neden sizi tercih ediyor?
Gülüş tasarımında benim modifiye tekniklerim var. Hiçbir doktor, hiçbir diş hekimi gidip sıfırdan bir şey keşfetmiyor. Zamanla teknikler modifiye oluyor. Ben insanlarla kendi yöntemimi paylaşmayı seviyorum. Maalesef ülkemizde ve dünyada okuldan mezun olan öğrenciler çok az bilgiyle mezun oluyor. Bu yüzden Türk diş hekimleriyle ve yurt dışındaki meslektaşlarla bilgiyi paylaşmak önemli. Bilgimizi paylaştıkça bunlar talep görüyor. Güzel vakaları sunum haline getiriyoruz. Belli bir kurs stratejimiz var. Bu kurs dünyada çok tutuldu ve oldukça talep gördü. Gülüş tasarımında Türkiye’deki öncü isimlerden biriyim. Beni bu konuda yetiştiren babam estetik cerrahi profesörü Erol Kışlaoğlu oldu. Birçok ameliyatı daha küçük yaşlarımdan itibaren canlı izleme şansım oldu. Estetik öncelikle göz yeteneği isteyen bir alan. Kullandığınız malzeme kadar deneyiminiz ve beceriniz önemli.

İnstagram: cagdaskislaoglu 

Çağdaş Kışlaoğlu