Büyüme Sürecini Tamamlamış Her Kadına Meme Estetiği Yapılabilir

Büyüme Sürecini Tamamlamış Her Kadına Meme Estetiği Yapılabilir Büyüme Sürecini Tamamlamış Her Kadına Meme Estetiği Yapılabilir

İstanbul Cerrahi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Jale Özdemir, meme estetik ameliyatlarını ve tedavi süreçlerini Klass’a anlattı.  

2013 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığını aldıktan sonra iki yıl zorunlu hizmetini yerine getirerek çeşitli hastanelerde yüzlerce operasyon gerçekleştiren Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Jale Özdemir, son bir yıldır İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde hizmetlerini sürdürüyor. Meme estetiğinin hem kadınlara hem de erkeklere yapılabileceğini belirten, hastalara doğru tanı ve doğru ameliyatın yapılmasının önemine değinen İstanbul Cerrahi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Jale Özdemir ile meme estetik ameliyatlarını ve tedavi sürecini Klass okurları için konuştuk.

Jale Hanım, siz yüzlerce başarılı operasyonlarıyla tanınan bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanısınız. Sizi daha yakından tanımak için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
2013 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlığımı aldım. İki yıl zorunlu hizmetimi yaptıktan sonra, 2015’ten beri İstanbul’da hizmet veriyorum. Pek çok çeşitli özel hastanelerde çalıştıktan sonra şu an İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde de yaklaşık bir yıldır çalışmaktayım.

Yıllardır çeşitli operasyonlar gerçekleştiriyorsunuz. Oldukça talep gören meme estetiği konusunda sadece kadınlara mı yapılır, yoksa erkeklerede yapılabiliyor mu?  
Meme estetiği hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Kadınlarda birkaç tane uyguladığımız meme estetiği ameliyatı var. Bunlar meme büyütme ameliyatı, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı olarak üç çeşide ayrılıyor. Büyüme sürecini tamamlamış her kadına meme estetiği yapılabilir. Tabi hastaya doğru tanı koyup doğru ameliyatı yapmanız gerekir. Örneğin doğum yapmamış, bebeği olmamış bir hastanın meme küçültme ameliyatını yaparken çok dikkatli oluyoruz. Bu kararı verirken de biraz zorlanıyoruz çünkü çok küçük bir ihtimalde olsa bazen meme küçültme ameliyatından sonra süt verme etkilenebiliyor. Bu yüzden hastaya doğru tanı ve doğru ameliyat kısmı çok önemlidir.

Meme büyütme ameliyatını kimler yaptırabilir ve nasıl gerçekleşir?
Meme büyütme ameliyatını hastanın kendi bedenine uygun büyüklükte olmayan, öyle hissetmeyen kişilere protezle, veya yağ vererek ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Meme ameliyatlarından sonra süt verme durumunda herhangi bir aksaklık, azalma ya da bozulma olmuyor. Meme büyütme ameliyatlarında biz süt bezlerine hiç dokunmuyoruz. Ameliyat bölgemiz süt bezlerinden çok daha farklı bir alanda oluyor. Ayrıca hem cerrahların hem de hastaların çok sevdikleri bir ameliyattır meme büyütme ameliyatları. Çünkü hastalar hemen sonucu görebiliyorlar, tabii bizde hemen sonucu görüyoruz.

Jale Hanım, meme küçültme ameliyatını genellikle kimler yaptırıyor?
Meme küçültme ameliyatında ise daha büyük bir organı daha küçük bir boyuta aldığımız için ister istemez süt bezlerinden de bir miktar çıkartmak zorundayız, çünkü ameliyatın kendisi bu. O yüzden bir miktar süt vermede azalma olabiliyor. Lakin genelde meme küçültme ameliyatı isteyenler ya kilosu biraz fazla olan ya da doğurganlık dönemini bitirmiş, kendisine / bedenine büyük gelen memelerinden dolayı ciddi sırt ve bel ağrısı yaşayan kadınlar oluyor. Kendi öz bakımında ciddi problemler yaratan (mantar ve siğil gibi) durumlar bile oluşabiliyor. Genelde bu problemleri yaşayan kadınların çoğunlukla süt verme konusu önceliği olmuyor yaşadığı problemlerden ötürü.

Meme dikleştirme ameliyatı nedir ve kimler yaptırabilir?
Meme dikleştirme ameliyatı, ya çok kilo vermiş ya da emzirme döneminden sonra sarkmış memelere karşı gerçekleştirdiğimiz bir ameliyattır. Fazla olan cildi çıkarıp memeyi normal olması gereken pozisyona getiriyoruz. Burada da çok ciddi bir süt vermede etkilenme görmüyoruz, çünkü burada da işimiz biraz ciltle. Bu yüzden ameliyattan sonra da kadınlar etkilenme olmadan süt verebilirler.

Meme estetiği ameliyatlarında tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bu ameliyatların hepsini genel anesteziyle yapıyoruz. Bu yüzden de ameliyat sonrası en az bir gece hastanın hastanede kalmasını öneriyoruz. Ameliyat sonrası iki ya da üç günde bir kontrole çağırıyoruz ve her kontrole geldiğinde bir sonraki adımda hastanın ne yapması gerektiğini anlatıyoruz. İyileşme süresi ise her ameliyata ve her hastaya göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık bir haftada çok daha iyi bir konuma geldiklerini söyleyebilirim.
 
Peki hastanın meme protezini beğenmediği durumlarda ne yapıyorsunuz?
Benim bu zamana kadar yaptığım operasyonlardan sonra kendisini hiç beğenmeyen bir hastam olmadı. Ama genel olarak bu gibi durumlarda beğenilmeyen uygulamalara göre değiştirme yöntemi de farklılık gösteriyor. Mesela yamukluk durumu biraz daha ameliyat sonrası iyileşme ve bakım süreciyle ilgili. Büyüklük ve küçüklük meselesine gelirsek ise ben protezi hastamla beraber seçiyorum. Ameliyattan bir gün önce ona uyacak protezleri gösteriyorum, onunla deniyorum ve onun kararıyla ilerliyorum. Bu yüzden de şimdiye kadar boyutunu beğenmeyen hiçbir hastam olmadı.
 

Jale Özdemir