Çağrı Avcu: Çağdaş Eğitim Anlayışımız ile Dünyada Kabul Görmüş Etkin Eğitim Yöntemlerini Okullarımızda Uyguluyoruz

Çağrı Avcu: Çağdaş Eğitim Anlayışımız ile Dünyada Kabul Görmüş Etkin Eğitim Yöntemlerini Okullarımızda Uyguluyoruz Çağrı Avcu: Çağdaş Eğitim Anlayışımız ile Dünyada Kabul Görmüş Etkin Eğitim Yöntemlerini Okullarımızda Uyguluyoruz

Dore Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Avcu, Dore Okulları’nın Tercih Edilme Sebeplerini ve Başarı Sırlarını Klass’a Anlattı.  

Dore Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Avcu, Dore Okulları olarak uyguladıkları eğitim modelleri ve okullarındaki yabancı dil eğitimlerinin ana dil seviyesinde veriliyor olmasının kendilerini tercih edilir kıldığını ifade ediyor. Dünyayla entegre bir eğitim anlayışı ve güçlü bir yabancı dil eğitimi ile Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini ana dil düzeyinde konuşarak, yazarak ve kültürünü öğreterek uluslararası düzeyde bireyler yetiştirdiklerini belirten Avcu, öğrencilere hak ettikleri eğitimi vermeye devam edeceklerinin altını çiziyor. Bireysel farklılıkların dikkate alındığı, akademik ve sosyal alanlarda başarı odaklı bakış açısıyla öğrencilerin motive edildiği, rasyonel eğitim anlayışının hâkim olduğu, liderliği ve eğitim öğretime bakış açısıyla pozitif etkileyen örnek bir dünya okulu olmayı hedeflediklerini dile getiren Dore Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Avcu ile uyguladıkları eğitim modellerini Klass okurları için konuştuk.

Çağrı Bey, Dore Okulları olarak sunduğunuz ayrıcalıklı eğitim modelleriyle kısa sürede birçok şubeye ulaştınız ve defalarca “Yılın en başarılı Egitim Kurumu” ödüllerini aldınız. Bu başarının sırrını okuyucularımız ile paylaşabilir misiniz?

21. yüzyıl dünyasının bireyden beklentileri doğrultusunda güzel ahlaklı, toplumun örf adetlerine duyarlı, etik kurallara uyumlu, disiplinli, azimli, yaratıcı, girişken, üretken, dinamik, tam donanımlı, araştıran, merak eden, sorgulayan, öğrenmeye açık ve öğrenmeyi seven bireylerin yetiştirilmesini amaçlayarak 2018 yılında ilk açılışımızı Anadolu Lisesi ile yaptık. Bireysel farklılıkların dikkate alındığı, akademik ve sosyal alanlarda başarı odaklı bakış açısıyla öğrencilerin motive edildiği, rasyonel eğitim anlayışının hâkim olduğu, liderliği ve eğitim öğretime bakış açısıyla pozitif etkileyen örnek bir dünya okulu olmayı hedefledik. İnsan haklarına saygılı, ahlaklı, değerlerine bağlı, evrensel  ve toplumsal sorunlara duyarlı ve çözüm üretebilen, beş yabancı dili ana dil seviyesinde konuşabilen, gelişime ve değişime açık olan, sporu ve sanatı seven, akademik ve sosyal anlamda başarılı olan, eğitimde fırsat eşitliği sunarak farklı lisanlarda kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmeyi 5. senemizde de çok büyük oranla gerçekleştirdik ve hedeflediğimiz bu yolda yeni kampüslerimizle çocuklarımıza hak ettikleri eğitimi vermeye devam edeceğiz.

‘OKULLARIMIZDAKİ YABANCI DİL EĞİTİMLERİ ANA DİL SEVİYESİNDE VERİLİYOR’
Dore Okulları’nın tercih edilme sebepleri nedir?

Aslında tercih ediliyor olmamızın en etkili faktörlerinden biri, okullarımızdaki yabancı dil eğitimlerinin ana dil seviyesinde veriliyor olmasıdır. Dünyayla entegre bir eğitim anlayışı ve güçlü bir yabancı dil eğitimi ile Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini ana dil düzeyinde konuşarak, yazarak ve kültürünü öğreterek uluslararası düzeyde bireyler yetiştiriyoruz. Yabancı dili seçmeli olarak değil zorunlu ders kategorisinde değerlendiriyoruz. Yabancı dil eğitim sistemimiz “Half Day Five Language” ile yarım gün “Beş Yabancı Dil” uygulamasıyla yürütüyoruz.  Çağdaş eğitim anlayışımız ile dünyada kabul görmüş etkin eğitim yöntemlerini okullarımızda uyguluyoruz. Bu eğitim yöntemlerinden biri de Avrupa ülkelerinde velilerin okul seçiminde tercih sebebi olan “Montessori eğitim” yöntemidir. Anaokulumuzda, bu eğitim modelinin amaçladığı özgür ve sosyal eğitim ortamı, yine bu eğitim modeline uygun materyaller ile donatılmıştır. Montessori eğitiminde yetkinleşmiş öğretmenlerimiz; öğrencilerimizin yaparak, yaşayarak, sorumluluk alarak ve sosyalleşerek kazanımlar sağladığı bu modelde birincil rehber konumundalar. Öğrencilerimize eğitim anlamında zengin ve özel bir eğitim fırsatı oluşturabilmek için sınıf öğretmenlerimize yardımcı olacak “co teacher” uygulamasını okullarımızda gerçekleştiriyoruz. Ana branşlarımızın uygulama derslerine dil ve yardımcı öğretmenlerimizi dahil etmekteyiz.

Öğrencilerinizin başarıya ulaşmasında kurum olarak neler yaptığınızdan bahsedebilir misiniz?
Müfredat eğitiminin yanı sıra öğrencilerimizin ilgi duydukları alanlarda yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalarda boy gösterecek projeler üretmesine destek olmaktayız. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında uluslararası 9 proje üreterek isimlerinden söz ettiren öğrencilerimiz; Belgrad'da düzenlenen ICYSS (Uluslararası Lise Öğrencileri Sosyal Bilimler Konferansı), Japonya'da düzenlenen UNESCO GOİ PEACE Makale Yarışması, Konya Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Sosyal Bilimler Makale Yarışması, TUBİTAK tarafından düzenlenen Liselerarası Bilimsel Araştırma Projeleri Yarışmaları'na katılmış, dereceler elde ederek burs ve teşvik ödüllerinin sahibi olmuştur. Tüm kampüslerimizde öğrencilerimizin sosyal ve kültürel gelişimlerini sağlayabilmek amacıyla faaliyetler gerçekleştiriyoruz.  Konferans salonlarımızda bulunan sahnelerimizde tiyatro becerilerini geliştiriyor, resim ve görsel sanatlar atölyelerimizde öğrencilerin hayallerini hayata geçiriyor, tarih gibi alanlarda disiplinler arası etkileşimler sağlıyor ve fen laboratuvarlarımızda bilimin ışığı ile çeşitli deneyler yapıyoruz.  Ayrıca 750 m² açık, 700m² kapalı spor salonlarımızda ve 100 m² jimnastik alanımızda jimnastik, tenis, voleybol, basketbol ve futbol gibi spor faaliyetleri ile öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişimlerini sürdürebilmek nihai hedeflerimiz arasındadır. Özellikle Antalya kampüsümüzde bu hedeflerimizin taşıyıcısı olan lisanslı öğrencilerimiz ile sportif yarışmalarda dereceler elde ettik.

Türkiye'de önemli sorunlardan birisi olan sınav kaygısını yenme için Dore Okulları olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?
Sınav kaygısının tespiti ve ortadan kaldırılma durumu uzmanlık ve eğitim gerektiren bir alandır. Kampüslerimizde uzman psikolojik danışmanlarımız tarafından sınav kaygısı nedeniyle korkuyu barındıran öğrencilerimiz tespit edildikten hemen sonra olumsuz düşünceler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Sınava yoğunlaşmayı ve sorulara odaklanmayı sağlayan, düşünceleri organize etme ve dikkati toplamada yardımcı olan, olumsuz düşünmeyi ve telaşa kapılmayı engelleyen, kontrol duygusunu geliştirerek başarıya yardım eden, gerçek performansı sergilemede önemli rol oynayan anksiyete yönetimi için öğrencilerimize meditasyon, nefes alma ve gevşeme egzersizlerinin uygulanması da sınav korkusuyla başa çıkma yollarından biridir. Sınav korkusunun oluşumunu engellemek amacıyla öğrencilerin sınav sürecine daha etkili hazırlanmaları ve konu bilinciyle beraber kişisel özgüven kazanmaları için Türkiye’nin önde gelen psikiyatr ve psikologları, kampüslerimizdeki psikolojik danışmanlarımız ve mentor öğretmenlerimiz ile iş birliği içerisinde kaygıları son bulana kadar tüm öğrencilerimize destek olmaktadır.

İnstagram:doreokulları

 
Çağrı Avcu: Çağdaş Eğitim Anlayışımız ile Dünyada Kabul Görmüş Etkin Eğitim Yöntemlerini Okullarımızda Uyguluyoruz Çağrı Avcu
Çağrı Avcu: Çağdaş Eğitim Anlayışımız ile Dünyada Kabul Görmüş Etkin Eğitim Yöntemlerini Okullarımızda Uyguluyoruz Çağrı Avcu