Çarpıcı Kıyıları, Güzel Plajları, Dünya Mirası Alanları ve Tarihi İle Yemyeşil, Dağlık Bir Bölge; Galiçya

Çarpıcı Kıyıları, Güzel Plajları, Dünya Mirası Alanları ve Tarihi İle Yemyeşil, Dağlık Bir Bölge; Galiçya Çarpıcı Kıyıları, Güzel Plajları, Dünya Mirası Alanları ve Tarihi İle Yemyeşil, Dağlık Bir Bölge; Galiçya

Galiçya, İspanya'nın kuzeybatı köşesinde, Portekiz, Atlantik Okyanusu ve Asturias ve Castilla ve León ile çevrili olan bölgesidir. Bu özerk bir bölgenin başkenti Santiago de Compostela şehridir. Galiçya, çarpıcı kıyıları, güzel plajları, dünya mirası alanları ve derin, eşsiz bir tarihi ile yemyeşil, dağlık bir bölge.

Çok sayıdaki turistik mekanları dünyanın her yerinden çok sayıda ziyaretçiyi çekmekte. İşte Galiçya ziyaretçileri için ilk beş, önemli destinasyonumuz.

Catedral Santiago de Compostela; Dünyaca ünlü hac ve Dünya Mirası alanı, Santiago de Compostela eski şehir katedrali sadece mimari açıdan etkileyici değil, aynı zamanda tarihle dolu. Binlerce Hristiyan'ın "Camino de Santiago" yu yürüdüğü bir yer olan şehir ve katedrali, 10. yüzyılda Müslümanlar ve İspanyol Hristiyanlar arasındaki tarihi mücadeleye işaret ediyor. Ama aynı zamanda Galiçya'da Hıristiyanlığın gelişinin bir sembolü. Gotik görünümü, nefindeki yüksek Roma sütunları ve kutsal iç mekânı ile katedral, Galiçya’daki Santiago de Compostela’da ziyaret etmek için hem önemli hem de ilgi çekici bir yer.

Deportivo de La Coruña, Estadio Riazor; Real Club Deportivo de La Coruña'ya, Galiçyaca ve İspanyol profesyonel kulübüne ev sahipliği yapan Riazor stadyumu, futbolun hevesli takipçileri veya sporla ilgilenen herkes için ziyaret edilmek istenecek bir yer. 1940'larda yeniden inşa edilen Estadio Riazor şu anda 34.600 seyirci oturuyor. 1982 Dünya Kupası finali de dahil olmak üzere önemli spor etkinliklerine ev sahipliği yapan stadyum hem yapısal olarak etkileyici hem de tarihle dolu. Bu da onu Galiçya'daki turistler için mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiriyor.

Catedral de Ourense; Gotik yapısı ve zengin tarihi ile Catedral de Ourense, Ourense, Galiçya'ya seyahat ediyorsanız mutlaka görülmesi gereken bir yer. Önemli bir anıt ve belki de Catedral de Santiago de Compostela'nın taklidi Cennet Kapısı'nın ışığında bir gerileme, bu bazilikanın kendine özgü bir hikayesi var. 

Torre de Hercules; Atlantik Okyanusu'na bakan, denize uzanan bir yarımadanın tepesinde Herkül Kulesi duruyor. Galiçya'nın kuzeybatısındaki A Coruña limanının bir işaret ve simge yapısı olan deniz fenerinin Roma tarihi, burayı bir dünya mirası alanı ve turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak onaylamaktadır. Kule, zaman içinde kuledeki yapısal değişiklikleri büyüleyici bir şekilde izleyen, devasa, yontulmuş kayalar şeklinde bir heykel parkına sahip. Kulenin merdivenlerinden, deniz seviyesinden yaklaşık 102 metre yüksekte derin mavi, güçlü Atlantik dalgalarının nefes kesici manzarasını görebilirsiniz. Geceleri, kulenin ışıkları okyanus yüzeyini tarar ve denize doğru parlar.

Muralla Romana de Lugo; Galiçya’nın derin Roma tarihinin bir örneği olan Lugo Duvarları, ziyaret edilmesi gereken önemli bir dünya mirası alanıdır. 3. yüzyılda inşa edilen ve şehrin kendisini çevreleyen duvarlar, Roma şehri Lucus'a bir savunma olarak inşa edilmiş. İki kilometre uzunluğundaki büyüleyici bir mimari yapı olan bu site, UNESCO Dünya Mirası tarafından "insanlık tarihinin çeşitli önemli dönemlerini gösteren inşaat ve mimari ve arkeolojik grup türünün olağanüstü bir örneği" olarak tanımlanmaktadır.

GALİÇYA'NIN BENZERSİZ BİR MUTFAĞI VAR
Galiçya'nın benzersiz bir mutfağı var ve burada paella ve gazpacho ile ilgili değil, daha çok haşlanmış ahtapot, taze deniz ürünleri tabakları ve doyurucu güveçler söz konusu.  Galiçya'daki porsiyon boyutları da İspanya'daki diğer her yerin iki katı büyüklüğünde. Bu yüzden kesinlikle aç kalmayacaksınız. Bu muhteşem Galiçya lezzetlerini sunan en iyi restoranlardan sizin için seçtiklerim.

Restaurante Cambos; 1952 yılında Manuel Vázquez Salcedo ve Amparo Yañez Vázquez tarafından kurulan Restaurante Campos, Galiçya sahilinden taze çeşitli deniz ürünleri sunuyor. 60 yıldan fazla deneyime sahip olan otel, Lugo'nun en iyi deniz ürünleri restoranlarından biri. Buradaki tüm yemekler tamamen sıfırdan yapılıyor. Yemekler arasında Galiçya ahtapotu, ıstakoz, maymunbalığı ve pisi balığı yer alır ve mevsime göre değişen kurslar sunuluyor. Bu restoran, Galiçya tarzı mutfağa olan bağlılıkları nedeniyle 1995 Yaşam Boyu Ödülü de dahil olmak üzere yemekleri ve misafirperverliği için ödüller kazanmış.

Casa Rita; Baiona'nın merkezinde bulunan Casa Rita, taze ürünleri ve lezzetli yemekleri ile çok ünlüdür. Bir karı kocanın sahibi olduğu ve ekibiyle işlettiği mekân, rahatlatıcı bir öğle veya akşam yemeği için mükemmel bir yer. Ürünlerin çoğu yerel pazardan veya A Guarda ve Ribeira gibi bölgelerdeki balık müzayedelerinden elde edilmekte ve lezzetlerin gizli sırrı da burada! Deniz ürünleri, geleneksel Galiçya usulü ile hazırlanan yemekleriyle iyi kalitesiyle tanınan restoran spesiyaliteleri arasında dover sole, pisi balığı ve baby kalamar bulunuyor. Deniz mahsullü paella da oldukça popüler bir seçim.

Casa Marcelo; Galiçya’nın başkenti Santiago de Compostela’da yer alan küçük bir restoran. Saint James Katedrali'ne sadece kısa bir mesafede yer alan bu restoran, harika yaratıcı kursları ve lezzetli mutfağıyla Michelin yıldızı ile ödüllendirilmiş. Şef Marcelo Tejedor, yerel malzemelerin kullanımına güçlü bir şekilde inanıyor.  Deniz mahsulü kursları, burada damak için gerçek bir muamele olarak kabul edilen deniz tarağı gibi yemeklerle popüler. Şef Marcelo, restoranların her şeyden önce ürünün kalitesine odaklanması gerektiğine inanan birkaç aşçıdan biri. Bu restoran Galiçya'daki en ucuz restoranlardan biri değil, ancak ziyaretçiler yüksek kaliteli bir deniz ürünleri yemeği arıyorlarsa görülmeye değer.

Aguamar; A Coruña'dayken gidilmesi zorunluluk olan Aguamar, aydınlık, misafirperver ve havadar bir restoran. Tavandan tabana pencereler, yat limanının geniş manzarasına sahip ve yerel olarak yakalanmış deniz ürünleri içeren buz barının oldukça ilgi çekici bir sunumu var. Aguamar, geleneksel Galiçya mutfağından farklı lezzetler servis etmektedir. Popüler seçimler arasında Monkfish, ahtapot, morina balığı ve deniz tarakları sayılabilir. Havadar dış teraslarında oturmayı isteyin. Paylaşmaya hazır olun çünkü porsiyonlar oldukça cömert! Önerim ise merluza filetosu, arroz con leche tatlısı (sütlaç benzeri) ve Memoria de Ventura (d.o. Valdeorras) beyaz şarap ile Vieiras (istiridye).

Casa Betanzia; Mendo Nehri'ne sadece birkaç adım mesafede yer almakta olan restoran oldukça keyifli havadar teraslara da sahip. Uruguay doğumlu tesis sahipleri, tipik İspanyol malzemelerini Latin Amerika pişirme tarzlarıyla harmanlayarak Casa Betanzia'nın mutfağına özel bir şeyler getirmekte. Izgara etler veya parrilla da restoranın spesiyalitesidir. Benim seçimim ise deniz mahsulü kroketleri, ızgara biftek ve patates, fırında istiridye, kızarmış morina balığı, çilekli kek tatlısı ve Viña Cartin (d.o. Rías Baixas) Albariño şarabı ve kesinlikle bir lezzet fırtınası!

Mesón de Alberto; 1975'te kapılarını açtığından beri Lugo'nun mutfak hazinelerinden biri olmuş. Patrik Alberto García, ilk olarak bir antika evin zemin katında basit bir Galiçya restoranı açmış. Ancak, şimdi binanın dört katına da genişlemiş! Tapería olarak bilinen zemin kat, tapas yemekleri için ayrılmış. Burada ıstakoz tankları, çağdaş mobilyalar ve ateşli aydınlatma sizi içine çekiyor. Üst katlar daha resmi ve tuzlu kalamar, balık ahtapotu ve percebes (kaz midyesi) ve lamprea içeren geleneksel Galiçya yemekleri özellikle denemeniz gereken lezzetler.

Galileo; Galileo'nun sahibi ve işletmecisi, Galiçya denizi ve toprağının cömertliğine aşık olan İtalyan doğumlu bir yemek beyni olan Şef Flavio Morganti'dir.  Şef Morganti'nin yemekleri en hafif tabirle unutulmaz! Yenilenmiş bir 19. yüzyıl evinde bulunan, yemyeşil kırlarla çevrili eşsiz yemeğinizin tadını çıkarıyorsunuz. Galileo’nun menüsü mevsimliktir ve en taze malzemeleri içerecek şekilde her zaman değişmekte. Yemek yiyenlerin çeşitli risotto, et ve deniz ürünleri kreasyonları arasından seçim yaparken düşünecekleri çok şey var. Benim önerim ise şefin tadım menüsü, Albariño şarabı.