Kopenhag İnanılmaz Moda Restoranlarıyla Dünya Yemek Liderlerinden Biri

Kopenhag İnanılmaz Moda Restoranlarıyla Dünya Yemek Liderlerinden Biri Kopenhag İnanılmaz Moda Restoranlarıyla Dünya Yemek Liderlerinden Biri

Bir zamanlar bir Viking balıkçı kasabası, ardından ticaret limanı olan ‘Koben-havn’, bugün 1,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Danimarka’nın başkenti. Daracık sokakları, rengarenk evleri, rokoko sarayları, yemyeşil parkları, bahçeleri, çeşmeleri, ferah meydanları, heykelleri, yelkenliler ve tekne-evlerin dizildiği kanalları, adacıkları, köprüleri ve göletleri ile su ile iç içe masalsı bir şehir Kopenhag.

Kopenhag’da bisiklet kullanımı çok yaygın ve yine şehri gezmek için her an, her yerde bulabileceğiniz elektrikli scooter’lar var. Özelikle görülmesi gereken yerler Tivoli Bahçeleri, Nyhan Kanalı, Stroget Sokağı, Küçük Deniz Kızı Heykeli, Danimarka Milli Müzesi ve Açık Hava Müzesi sayılabilir.

“KOPENHAG MUTFAĞI, YEMEK TUTKUNLARI İÇİN BİR CENNET”
Genel olarak konuşursak, Kopenhag oldukça rüya gibi bir şehir! Burada İskandinavya'nın geri kalanından farklı, gerçek bir kıta havası var. Danimarkalılar, hayattaki daha güzel şeyleri seven oldukça sosyal insanlar ve dışarıda yemek yemek Danimarka deneyiminin önemli bir parçası. Geçtiğimiz birkaç on yılda, şehir, her zevke uygun Kopenhag'daki inanılmaz moda restoranlarıyla dünya yemek liderlerinden birine dönüşmüş. İskandinav restoranlarından uluslararası mutfak ve füzyona kadar herkes için popüler restoranlar mevcut. Şehrin dört bir yanına dağılmış 19 Michelin yıldızlı restoranıyla Kopenhag, İskandinav mutfağının gidilecek en iyi yeri haline gelmiş. Mevsimsel, yüksek kaliteli malzemelere güçlü bir vurgu yapan Kopenhag mutfağı, yemek tutkunları için bir cennet. Yüksek gastronomi tapınağı restoran Noma ise şehri haritada en önemli nokta olarak gurmeler için işaretlemiş. Şimdi bu güzel restoranlardan birkaçını sizlere tanıtmak istiyorum.

NOMA: Yeni İskandinav mutfağını icat eden restoran, her zamankinden daha cüretkâr bir tavırla yeniden doğmuş. Orijinal Noma, kuşkusuz neslinin en önemli restoranlarından biriydi.  René Redzepi, yemekleriyle yeni bir mutfak türü geliştirdi. Yeni Nordik aşçılık ileriye bakmak için geriye bakıyor. Bir yandan fermantasyon çalışmasında sorunsuz bir şekilde dokuma yaparken, diğer yandan mevsimsel ürünleri keşfederek yeni lezzetler sunuyor. Redzepi’nin madde odaklı, minimalist tabaklarla kutlamaya yönelik vizyoner yaklaşımı, dört yıl içinde Noma'nın ilk enkarnasyonunu Dünyanın En İyi Restoranı unvanını kazandı: 2010, 2011, 2012 ve 2014.

YENİ NOMA: Redzepi, orijinal Noma'yı Şubat 2017'de kapattı. Restoranı, Kopenhag'ın Christianshavn mahallesinden, yeni restoranın ilk servisinin Şubat 2018'de gerçekleştirilmesiyle, iddialı Refshalevej Adası'ndaki daha geniş bir arsaya taşıdı. En İyilerin En İyisi kurallarına göre Yeni Noma, orijinal konumundan ayrı bir restoran ve bu nedenle, bu yılki listede 2. sırada yer alan En Yüksek Yeni Giriş Ödülü'nü kazandı. Noma yeniden başladığında, Redzepi, restoranın belirli bir sezonda mevcut olan en iyi malzemeleri temel alarak, her biri yaklaşık 20 çeşit olan üç menü sunmaya başlamış. Deniz Ürünleri Sezonu 9 Ocak'tan 1 Haziran'a kadar sürer; Sebze Sezonu 25 Haziran'dan 21 Eylül'e kadar sürer ve Oyun ve Orman Sezonu 15 Ekim-21 Aralık arasında. Konukların damak zevklerine uygun olan dönem için rezervasyon yaptırmaları tavsiye ediliyor.

JUNO THE BAKERY: Eski Noma pasta şefi Emil Glaser'in bu lo-fi fırınında lezzetli hamur işleri ve ekmek için sırada bekleyen büyük Amerikan geleneğini devam ettiriyor. Fırından yeni çıkmış siyah kakule ile benekli güzel geleneksel çörekler ve kruvasan hepsi muhteşem. Özellikle kakule ruloları (bayramlarda safran), kruvasanlar, Comté ile tohumlu rulolar, tebirkes (haşhaşlı börek) ve mevsimlik turtalardan sipariş edin. Günün sonuna doğru, akşam yemeğine götürmek için ekşi hamurlu ekmekler ortaya çıkıyor. Ertesi gün kahvaltı için tohumlu ruloları alabilirsiniz, kült İsveç kavurma makinesi Koppi'den yapılan bir kahve ile mükemmel gidiyor.

GERANİUM: Geranium, Kopenhag'ın merkezindeki Parken'de bulunan bir Danimarka gurme restoranı. Baş şef ise 2011 yılında Bocuse d'Or'u kazanan Danimarkalı şef Rasmus Kofoed'dir. Michelin Rehberine göre üç yıldızlı olan restoranda sardunya deneyimi, "lokantadaki tüm duyuları" içerdiği şeklinde tanımlanıyor. Fælledparken'in yanındaki 8. kat konumu, ziyaretçilere muhteşem parkın ve Kopenhag silüetinin inanılmaz manzaralarını sunuyor. Ödüllü şef Rasmus Kofoed tarafından servis edilen her tabak bir sanat eserinin zarafetini yansıtıyor ve bilgili personel her yemeğin arkasındaki hikâyeyi mutlu bir şekilde müşterilerine açıklıyor.

KOKKERİET: Dümende şef David Johansen ile Kokkeriet hem ortamında hem de yemeklerinde sofistike zarafete kendini adamış çekici bir restoran. Restoran, tarihi mimariye sahip çarpıcı bir binada yer almakta ve iç mekânda çok şık tasarım mobilyalar var. Geleneksel Danimarka yemeklerini yeniden icat etmeye ve yeniden yapılandırmaya odaklanan Johansen, yemek felsefesini anıları uyandırırken şaşırtıcı bir kaliteye sahip olmayı amaçlamak olarak tanımlıyor. Bu felsefesi meyve ve füme yılanbalığı, yaban turpu ve akvavitli çekirdekler gibi, sevgiyle "Büyükanne Turşu Kabağı" olarak adlandırılan yemeklerde görülüyor.

KØDBYENS FİSKEBAR: Kopenhag'ın eski et salonunda bulunan Kødbyens Fiskebar, ilham verici deniz ürünlerine adanmışlığıyla bölgenin tarihi ile tezat oluşturuyor.  Restoranın menüsü günün yakalanmasına bağlı olarak günlük olarak değişmektedir. Konuklar Norveç'ten kral yengeci, elma şarabında buharda pişirilmiş Limfjorden'den mavi midye ve malt ekmeği, rezene ve fındık ile İskoçya'dan jilet istiridye gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Restoran, barda hızlı atıştırmalıklar, salonda rahat yemek ve güneşli günlerde açık havada yemek dahil olmak üzere çeşitli yemek deneyimleri sunmakta. Kødbyens Fiskebar'ın içi büyüleyici bir atmosfer yayıyor ve merkezdeki balık sunum tankı, mekânın bir simgesi haline gelmiş.