Çetin Altunal :“Bimodal Mide Botoksu İle Ameliyatsız Zayıflamak Mümkün”

Çetin Altunal :“Bimodal Mide Botoksu İle Ameliyatsız Zayıflamak Mümkün” Çetin Altunal :“Bimodal Mide Botoksu İle Ameliyatsız Zayıflamak Mümkün”

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal, Bimodal Mide Botoksu Uygulamasına Dair Merak Edilenleri Klass’a Anlattı Başarılı bimodal mide botoksu ve mide balonu operasyonları ile hem yurt içinde hem de yurt dışında tanınan, verdiği kaliteli sağlık hizmetiyle yıl içerisinde önemli ödüllere layık görülen Op. Dr. Çetin Altunal, fazla kilolardan kurtulmanın yeni trendi olan “Bimodal Mide Botoksu” uygulaması ile sayısız kişiyi ideal kilosuna kavuşturmaya devam ediyor. Hastanede yatış gerektirmeyen, işlem sonrasında aynı gün kişinin normal hayatına döndüğü bir zayıflama sürecinden söz eden başarılı doktor, yaklaşık 6 aylık bir süreçte ortalama 15 ila 30 kilo arasında bir kilo kaybı ile fazla kilolardan kurtulunabileceğini, bununla beraber sağlıklı beslenmeyi ve hareketliliği kişinin yaşamına kazandırdıklarını belirtiyor. Kliniğinde mide ve zayıflama ile ilgili operasyonların yanı sıra hemoroid, kıl dönmesi, tiroid bezi, meme kanseri, safra kesesi hastalıkları ve kolonosksopi alanlarında başarılı tedaviler uygulayan ve bu zamana kadar binlerce hastanın kliniğinden mutlu ve sağlıklı bir şekilde ayrılmasını sağlayan Op. Dr. Çetin Altunal ile Bimodal Mide Botoksu’nu ve sürecin aşamalarını Klass okurları için konuştuk.  

Çetin Bey, siz mide cerrahisi konusunda güven duyulan isimlerden birisiniz ve Bimodal Mide Botoksu işlemiyle birçok kişinin ideal kilosuna kavuşmasını sağlıyorsunuz. Kilo vermek amacıyla size ulaşan danışanlarınıza hangi yöntemleri öneriyorsunuz?
Biz burada daha çok ameliyatsız yöntemleri tercih ediyoruz. Çünkü eğer bir kişi beslenme programına uymuyorsa, hareket etmiyorsa, hayatına çeki düzen vermiyorsa hangi yöntemi kullanırsa kullansın kilolarını geri alır. Tüp midede yapılsa 5. yılda hastaların yaklaşık yüzde 65’inin tekrar kilo aldıklarını görüyoruz. Bu ciddi bir rakam. O yüzden sıkı bir disiplin şart. Biz bu sebeple hastalarla öncesinde ön görüşmeler yapıyoruz. Hastanın gerçekten kilo vermek isteyip istemediğini, hayatını değiştirmek isteyip istemediğine bakıyoruz. Hem beslenme programı olarak hem hareket alışkanlıkları olarak. Bu kriterleri ve grupları ayırdıktan sonra kullanabileceğimiz günü birlik yöntemler var. Bizim burada kullandığımız iki yöntem var. Bimodal Mide Botoksu ve Mide Balonu uygulamaları.

 ‘BİMODAL MİDE BOTOKSUNDA BAŞARI
 ORANI YÜZDE 95’İN ÜZERİNDE. DOĞRU
 KLİNİKLERDE HEKİM KONTROLÜNDE
 İŞLEMLER YAPILMALIDIR.’
Bimodal Mide Botoksu ve Mide Balonu nedir, süreç nasıl ilerliyor?
Bimodal mide botoksu, patenti bize ait olan bir işlemdir. 6 ay sonra normal fizyolojik yaşantınız kaldığı yerden devam ediyor. Bu 6 aydaki amaç size doğru beslenmeyi öğretmek, hareketi hayatınızın bir parçası yapmak ve bu süre boyunca kilo vermenizi zorlaştırıcı iştah ve açlık hissinizi bastırmak. Bu süreçte danışanların iştahını baskılarsak, daha çok doymasını sağlarsak, danışan da hareket etmeye ve düzenli beslenmeye hazırsa bu sürece uyması kolaylaşır. 6 ayda çok rahat kilo vermiş olur. Başarı oranı yüzde 95’in üzerinde. Bazen botoksla ilgili korkuları oluyor danışanın. Botoksla ilgili bir handikap var. Ne yazık ki çok fazla sahtesi var Türkiye’de. Her önüne gelen işlem yapmaya başladı. Durum böyle olunca çok fazla olumsuz deneyimler ile karşılaşıyoruz. Bundan yaklaşık 3 ay önce 20 kişi yoğun bakıma girdi bu sebeple. Basit bir işlem yüzünden insanlar hayatlarını kaybediyor. Çok acı bir durum bu. Bu konularda çok temkinli davranmak gerekiyor. Doğru kliniklerde hekim kontrolünde bu işlemler yapılmalı. Bir diğer seçeneğimiz balonlar. Balon seçeneğinde de birçok alternatif var.
6 aylık ya da 1 yıllık balonlar ve yutulabilir balonlar. Bunların hepsi uygulanabilir ve hepsinin dönüşü var. Balonun amacı midede yer kaplamak. Böylece daha çabuk doyuyorsunuz. Ama ne kadar hareket ettiğiniz ve o balonun yanındaki mide boşluğunu ne tür gıda ile doldurduğunuz burada önem kazanıyor. Aynı noktaya gelmiş oluyoruz. Beslenme ve hareket. 6 aylık ve 1 yıllık balonları endoskopi ile yerleştiriyoruz. Süresi dolduğunda yine aynı şekilde endoskopi ile çıkarıyoruz. Yutulabilir balonu ise endoskopi ve anestezi gerektirmeden hastaya su ve soda yardımı ile yutturuyoruz. Röntgen ile yerini tespit edip istediğiniz yere ulaştıysa onu şişirme kablosu aracılığı ile şişiriyoruz. Şişirdikten sonra tekrar röntgen çekip istenildiği yerde şiştiğini görüyorsak şişirme kablosunu çıkarıyoruz.

Uygulamanın sonrasında süreç nasıl işliyor?
Uygulamadan sonra 6 ay boyunca takip öneriyoruz. 6 aylık bu takipte kişiden her gün fotoğraf istiyoruz. 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün için fotoğraf istiyoruz. Hareket miktarını ölçmek için ise bir adımsayar fotoğrafı. Danışanın günlük olarak minimum 10.000 adımı tamamlamasını, listeye uygun beslenmesini ve bunları bizimle paylaşmasını istiyoruz. Ayrıca her hafta tartı günü oluyor. O gün tartı fotoğrafı istiyoruz. Böylece 1 hafta boyunca ne yediğini, ne kadar yediğini ne kadar hareket ettiğini ve haftada ne kadar kilo verdiğini görmüş oluyoruz. 6 ay boyunca bunlarla ilgili bilgi verme zorunluluğu kişiyi disipline sokuyor. Böylece öğün atlamayı da önlemiş oluyoruz. 6 ay bunları uygularsanız bu zaten alışkanlığa dönüşüyor ve yaşamınızda düzenli bir hal alıyor.

 ‘BİMODAL MİDE BOTOKSU SÜRECİ
 ALTI AYDA FAZLA KİLOLARDAN
 KURTULMAYI SAĞLAMANIN YANI SIRA
 SAĞLIKLI BESLENMEYİ VE
 HAREKETLİLİĞİ HAYATINIZA
 KATMAYA ÇALIŞIYOR’
Bimodal mide botoksu ile mide balonu
arasındaki fark nedir? İşlem sonrası
komplikasyonlar yaşanıyor mu?
Botoksta mideye enjeksiyon yapıyoruz. Amaç 7-14 gün sonra yediğimiz yiyeceklerin midede kalma süreçlerini uzatmak. Midede ‘ghrelin’ denilen bir hormon salgılanıyor ve bu hormon çabuk acıkmanıza sebep olan bir hormon. Onun miktarını da azaltmış oluyoruz. Hastanede yatış gerektirmeyen işlem sonrasında aynı gün normal hayatınıza döndüğünüz ertesi gün normal bir kahvaltı ile güne başladığınız bir zayıflama sürecinden bahsediyoruz. Dikiş pansuman ve yara olmayan bu süreçte altı ayda ortalama 15 ila 30 kilo arasında bir kilo kaybı beklenmekte. İstemediğiniz miktarda kilo vermeniz söz konusu değil. İstenilen noktada kilo verimi durdurulabiliyor. Bimodal Mide Botoksu süreci altı ayda fazla kilolardan kurtulmayı sağlamanın yanı sıra sağlıklı beslenmeyi ve hareketliliği hayatınıza katmaya çalışıyor. İlk iki hafta bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk yaşanabilir. Bunlar geçicidir. Hasta sayımız 10 bine yaklaştı. Şu ana kadar hiçbir problem yaşamadık. 

 ‘İŞLEMLERİ YAPARKEN KİŞİNİN
 VÜCUT KİTLE ENDEKSİNE BAKIYORUZ’
Danışanlarınız gelecekte tekrar aynı
işlemi yaptırmak istediğinde tekrar işlem uyguluyor musunuz?
Keyfi bir durum ile kilo alınıyorsa işlem yapmıyorum. 50 kilo fazlanız vardır, 30’unu vermişsinizdir. 20 kilo daha vermeniz lazım. O zaman ikinci kez yapıyoruz. Botoksun ortalama etki süresi 4-6 ay. 6 ay sonunda vücuttan atılıyor zaten. 6.ayda süreç bittiğinde bir 3 ay hastayı yalnız bırakıyoruz. Kalan kiloyu verebiliyor mu, öğrendiğini sürdürebiliyor mu buna bakıyoruz. 120 kilo ile başladığımızı düşünelim ve 90 kilo ile bitirdiğimizi. Süreç bittikten sonra siz 90 kilodan 80’e düşmüşseniz başarılı olma yolundasınızdır. Daha fazla kilo veremiyor fakat kiloda almıyorsanız tekrar işlem yapıyoruz. Gebelik durumu sebebiyle ya da mesela bir yakınını kaybetmiştir düzeni bozulmuştur. Bu gibi makul sebepler var ise yapıyorum. Bilimsel çalışmalar 3 kere yapılabileceği söyleniyor. 4. defa yapıldığında uzun dönemde ne olacağını bilemeyiz. İşlemleri yaparken kişinin vücut kitle endeksine bakıyoruz. Danışanın boy ve kilosuna bakıyoruz. 1.90 boyundaki kişi için 90 kilo ideal iken, 1.50 boyundaki 90 kiloya sahip birine işlem yapıyoruz. Fazla kilosu olan herkese bu işlemler gönül rahatlığı ile yapılabilir.