Cihan Bolat:“Kök Hücre, Cilt Gençleştirmede Ve Doku Kalitesini Arttırma Da En Etkili Yöntemlerden Biridir”

Cihan Bolat:“Kök Hücre, Cilt Gençleştirmede Ve Doku Kalitesini Arttırma Da En Etkili Yöntemlerden Biridir” Cihan Bolat:“Kök Hücre, Cilt Gençleştirmede Ve Doku Kalitesini Arttırma Da En Etkili Yöntemlerden Biridir”

Medikal estetik alanında hizmet vererek hastalarına memnuniyet odaklı bir tedavi sunan ünlü medikal estetik hekimi Uzman Dr. Cihan Bolat, ameliyatsız yüz-boyun gençleştirme, botulinum toksin uygulamaları, dermal dolgular, ip askılama ve HIFU ile yüz şekillendirme, mezoterapi ve altın iğne gibi cihazlarla uygulama gerçekleştirerek kendi merkezi olan Dr. Cihan Bolat Kliniği’nde hastalarını ağırlamaya devam ediyor. Dr. Cihan Bolat, kök hücre tedavi uygulamalarının son zamanlarda rağbet gördüğünü belirterek yüz-cilt gençleştirme, boyun gençleştirme, hasar görmüş ciltlerin onarımında kullanılan kök hücrelerin hem iyileştirmeyi hızlandırarak daha canlı parlak bir görünüm sağladığını, hem de kişilerin kendi yağından dolgunluk ve hacim elde ettiklerini vurguluyor. Kök hücrenin etkinlik gösterebilmesinin ortalama 1,5-2 aylık bir süreç aldığını ve etkisinin ortalama 2-2,5 yıl kadar sürdüğünün altını çizen Dr. Cihan Bolat ile kök hücre tedavisini ve etkinlik sürecini Klass okurları için konuştuk.  

Cihan Bey, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Kök Hücre Tedavisi nedir? Nasıl elde edilir ve hangi tedavi amacıyla kullanılır?
Kök hücre, insanın yağ dokusundan, göbek kordonundan, kemik iliğinden rahatlıkla elde edilebilen temel hücrelerimizdir. Bunların en önemli özelliği başka hücrelere dönüşebilir olmasıdır. Yani konulduğu yerde etkinlik gösterip oranın doku uyumunu sağlaması, oradaki hücrelere benzemesi ile bilinir. En yaygın kullanım şekli şu anda özellikle klinik ortamlarında yağ dokudan elde edilebilen kök hücreler ya da saçlı deride kullanacaksak saçlı deriden alınan örneğin ayrıştırılması ile elde edilir.

Kök Hücre tedavisi uygulaması nasıl yapılır?
Klinik şartlarında steril bir ortamda göbek çevresinde yağ dokusu alınır. Yağ dokusu ortalama 45 dakikalık bir süreç içerisinde ayrıştırılır ve bize yüksek oranda kök hücre sunar. Yüz-cilt gençleştirme, boyun gençleştirme, hasar görmüş ciltlerin onarımında kullanılan kök hücreler iyileştirmeyi hızlandırır, daha canlı parlak bir görünüm sağlar, kendi yağımızdan bir dolgunluk, hacim elde etmiş oluruz. Klinikte çok rahatlıkla gerçekleştirdiğimiz bir uygulamadır. Hazırlıklar yapılır, steril ortam sağlanır ve yaklaşık 45 dakikalık süreç içerisinde hazırlıklarımız tamamlanmış olur. Kök hücre bize teslim olur ve uygulamaya geçeriz. Bunu mezoterapi olarak da uygulayabiliriz. Mezoterapinin dışında yağ dokusu ile karıştırarak dolgu maddesi olarak da kullanabiliriz. O yüzden cilt gençleştirmede ya da doku kalitesini arttırmada son zamanlarda kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. İkinci bir yöntem ise sünnet derisinden elde edilen bir uygulamadır. Doku örneğini alıp laboratuvara göndeririz. Laboratuvarda da üretimi sağlanabilir tabi kendi dokunuzdan. Bunun üretimi yaklaşık 3 hafta ila-1 ay arasında sürüyor. Bu süreç içerisinde hazırlanan kök hücreler bize gönderilip kişilere uygulayabiliyoruz. Ama en hızlı ve pratik olarak kullandığımız yağ dokudan elde ettiğimiz kök hücre uygulamasıdır. Saçta deriyi hedef alacaksak, saçlarımızı güçlendirmek istiyorsak PRP ile kombine ederek bunu yapabiliriz. Saçlı deriden örneği alır, bunu ayrıştırırız. Hastadan kan alırız, bunun PRP kısmını elde ederiz. Sonrasında bunu mezoterapi olarak kişiye, saçlı deriye rahatlıkla uygulayabiliriz. Bu tarz uygulamalar genelde yılda bir, tek seans olarak uygulanır. Ama etkinliği ortalama 2-2,5 yıl kadar sürer. Keyifli, güzel bir uygulama ve hastalarımız bundan son derece memnun.

 ‘KÖK HÜCRENİN ETKİNLİK
 GÖSTEREBİLMESİ ORTALAMA
 1,5-2 AYLIK BİR SÜREÇ ALIR VE ETKİSİ
 ORTALAMA 2-2,5 YIL KADAR SÜRER’
Tedavinin etkinlik süreci nedir, kişiler sonuçları görmeye ne zaman başlıyor?
Hasta işlem sonrası günlük hayatına hemen dönebilir. Yağ dokunun alındığı yerde ağrı olabilir. Bu durum o gün ağrı kesici almasını gerektirebilir. Etkinliğini ortalama 1,5-2 ay içerisinde görürüz. Dolgu olarak kullandıysak dolgu etkisini hızlıca görebiliriz. Kök hücrenin etkinlik gösterebilmesi ortalama 1,5-2 aylık bir süreç alır ve etkisi ortalama 2-2,5 yıl kadar sürer.

Yaz bitimi ile birlikte ciltler kuruluk gösterebiliyor. Bu dönemde de Kök Hücre uygulanabiliyor mu?
Yaz bitiminde çok rahatlıkla kullanılabilir. Uygulandığı yerde sadece doku iyileşmesini sağlamaz. Lekelerin açılmasına yardımcı olur, onun dışında eğer ciltte onarım bozukluğu varsa bunların önüne geçmiş olur. Çünkü onarım bağ doku ile yapılır. Buraya koyduğumuz hücre oranı orijinal dokusuna yakın bir doku olduğu için herhangi bir pürüz kalmayacak şekilde etkinlik gösterir. Geçmişten kalan sivilce izleri, yara izleri, bunların azaltılmasında, tedavi edilmesinde yine yaraların düzeltilmesinde etki gösterir. Mesela diyabetik yaralarda doku iyileşmeniz zorsa çok rahatlıkla kullanılabilir. İyileşmeyi de hızlandırır. Kök hücreyi vücudumuzun her yerine kullanabiliriz. Çünkü elimizde temel yapı taşı bir hücre var. Yaz bitiminden sonra leke tedavisinde de kullanabiliriz, kuru ciltlerin canlandırılmasında da kullanabiliriz. Bunu yaparken yine PRP ile kombinasyon sağlayarak kullanım sağlamak mümkündür.
Kişilerin kök hücre tedavisini uygulamaya karar verdiklerinde nelere dikkat etmeleri gerekmektedir?
Hastaların ruhsatlı yerlerde, hekim kontrolünde bu işlemleri yaptırmaları gerekmektedir. Bunlar hekimler tarafından yapılması gereken uygulamalardır. İşlem yapılırken ne yapıldığına kişilerin son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Kullanılan ürünler, malzemeler, cihazlar sorgulanmalı ve bunların ürün tanıma sistemlerinin kayıtlı olup olmadığı bilinmelidir. Bunlar çok önemli detaylardır. Ne olduğu belli olmayan cihaz ve ürünler istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor. Uygulayan kişinin yetersizliğinden ya da ruhsatının olmamasından dolayı kişilerde kalıcı bozukluklara sebep olabilen damar tıkanıklıklarına sebep olunabiliyor.

 ‘LEKE PROTOKOLLERİNE
 BAŞLAMADAN HEMEN ÖNCE
 DÜZENLİ BİR CİLT ANALİZİ YAPILMALI’
Peki Cihan Bey, kış öncesi cilt için neler yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?
Kış döneminde yapılması gereken yaz döneminden kalan lekelerin giderilmesi işlemleridir. Leke protokollerine başlamadan hemen önce düzenli bir cilt analizi yapılmalı. Cilt analizi ile sürecimiz uygun bir şekilde takip edilmeli. Belli periyotlarda cilt analizleri yenilenmeli ve cilt bakımı ile başlanmalı. Profesyonel cilt bakımlarıyla işlem öncesinde cilt mutlaka hazırlanmalı. Cilt bakımı sonrasında hekimin çıkaracağı leke tedavi protokolüyle süreç işlemeli. Ev devam ürünlerini kullanmak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Bunun içerisinde cildin nemlendirilmesi, lekeye yönelik kullanılan serum ve kremler var. Bunları uygun bir şekilde kullanmak gerekiyor. En önemlisi de yüksek koruyucu faktörlü bir güneş koruyucu. Mutlaka kullanılmasını öneriyorum.