Davut Karaçak: Biz Zamansız Tasarımlar Üreterek Modern Çağın Antika Ürünlerini Tasarlıyoruz

Davut Karaçak: Biz Zamansız Tasarımlar Üreterek Modern Çağın Antika Ürünlerini Tasarlıyoruz Davut Karaçak: Biz Zamansız Tasarımlar Üreterek Modern Çağın Antika Ürünlerini Tasarlıyoruz

Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, Loda Mobilya’nın Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı.  

Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, Loda Mobilya olarak; güçlü tasarım ekibi ve üretimiyle, ahşabından kumaşına her detayıyla bir tasarım ürünü olma özelliği taşıyan, özgür, enerjik ve birinci sınıf malzemeyi tasarıma dönüştüren ürünler sunduklarını belirtiyor. Kalite standartlarını maksimum düzeyde tutarak, satış öncesi ve sonrası hizmetiyle, müşterilerine daha keyifli ve rahat bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedeflediklerini ifade eden Karaçak, uzun yıllara dayanan tecrübeleri sonucunda, kullanıcı isteklerini çok iyi gözlemlediklerini ve analiz ettiklerinin altını çiziyor. Oldukça zengin yelpazede bir ürün çeşitliliğine sahip olduklarını ifade eden başarılı iş adamı, yurt içi ve yurt dışında önemli şehirlerde ve lokasyonlarda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek ABD pazarında genişlemek ve Türk mobilyasını en iyi şekilde temsil etmek istediklerini söylüyor. Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak ile Loda Mobilya’nın tarzını ve tercih edilme sebeplerini Klass okurları için konuştuk.

Davut Bey, Loda Mobilya ile sektörünüzde fark yaratan bir isimsiniz. Öncelikle sizi tanıyarak Loda Mobilya’nın bu kadar başarılı olma nedenlerini dinleyebilir miyiz?
Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra MOSDER Başkan Yardımcılığı ve MOBSAD Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütüyorum. Ayrıca İstanbul Sanayi Odası Meclis üyesiyim. 2000 yılından bu yana, bitmeyen heyecan ve motivasyonla mobilya sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz sonucunda, kullanıcı isteklerini çok iyi gözlemliyor ve analiz ediyoruz. Bu bakış açısıyla, değişen trendleri ve tasarım çizgilerini kendi özgün yorumumuzla ürünlerimize yansıtıyoruz. Tasarım bizim en önem verdiğimiz konuların başında diyebilirim. Ayrıca oldukça zengin yelpazede bir ürün çeşitliliğimiz var. Ürettiğimiz yemek odaları, yatak odaları, berjer, koltuk takımları, TV üniteleri ve tamamlayıcı mobilyalar müşterilerimizi mutlu ediyor ve tercih ediyorlar. Bu da markamızın başarısını ve her geçen gün büyümesini sağlıyor.

Loda Mobilya olarak konsept ürünlerinizi müşteriyle buluşturuyorsunuz. Loda Mobilya’nın tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?
Artık insanların mobilyadan beklentisinin yalnızca mobilyanın fonksiyonları üzerine olmadığını, aslında mobilyayı kendisini ifade edebileceği bir araç olarak gördüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu anlamda Loda Mobilya olarak, modern ve özgün çizgilerden oluşan tasarımlarımızla, bahsettiğimiz prensipler doğrultusunda üretim yapıyoruz. ‘’Zamansızlık’’ Loda Mobilya’nın her zaman ve her koleksiyonda ana temalarından olmuştur. Biz zamansız tasarımlar üreterek modern çağın evladiyelik kalitede ürünlerini tasarlıyoruz. Her bir mobilya aynı zamanda bir anı biriktirmek, o yaşam alanına anlam katmak demektir. Kaliteyi ve zamansızlığı, eşsiz tasarımlarla birleştirerek evlerinize ve yaşam alanlarınıza uzun süreli misafir oluyoruz. Ayrıca kalite standartlarını maksimum düzeyde tutarak, satış öncesi ve sonrası hizmetimizle, müşterilerimize daha keyifli ve rahat bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz.

Üretim tesisiniz ve üretimde önem verdiğiniz detaylar hakkında bilgi verir misiniz?
Üretimin her aşaması bizim için çok önemli. Kumaş, renk ve ahşap gibi kullanılan her malzemenin kalitesinden, cila rengine en küçük detaya kadar her konuda titiz bir çalışma yürütüyoruz. Üretim sürecinin her aşamasında detaylı kalite kontrol yapıyoruz. Bu anlamda Loda; güçlü tasarım ekibi ve üretim gücüyle, ahşabından kumaşına her detayıyla bir tasarım ürünü olma özelliği taşıyan, özgür, enerjik ve birinci sınıf malzemeyi tasarıma dönüştüren ürünler sunuyor. Kullandığımız malzemenin kalitesinden; dokuların, renklerin ve çizgilerinin seçimine kadar bu prensibi dikkate alıyor, tüketicinin sahip olduğu için kendini mutlu hissedeceği ürünler tasarlıyoruz.

‘LODA'NIN TASARIM ÇİZGİSİ; MODERN VE LÜKS STİL ANLAYIŞINI YANSITIYOR”
Hizmet verdiğiniz sektörde malzeme kalitesi ve dayanıklılığın yanında, en büyük dinamiklerden biri şüphesiz ki tasarım. Sizin nasıl bir tasarım ekibiniz var?

Loda'nın tasarım çizgisi; modern ve lüks stil anlayışını yansıtırken, ürün gamında yaşam alanlarının tüm bölümleri için mobilyalar tasarlıyor ve üretiyoruz. Modern çizgisiyle kendi kulvarının lider markaları arasında dikkat çeken tarzımızın en önemli yanı özgün olmasından kaynaklanıyor. Loda'nın her kesimden tüketicinin kendisini ifade etmek için kullanmak isteyeceği bir dili olmasını önemsiyoruz. Bu bizi kaliteli ve ulaşılabilir marka haline getirmenin ötesinde, aynı zamanda bir tarzın öncüsü de yapıyor. Bu bakış açısıyla tasarlayan, yenilikçi ve güçlü bir tasarım ekibimiz var.

Mobilyanın global oyuncusu olma vizyonuyla hareket eden Loda Mobilya, yurt içinde olduğu kadar Ortadoğu ve Avrupa’da da geniş bir mağazacılık ağı yaratmakta. Loda Mobilya’nın hangi ülkelerde satılıyor?
İstanbul'da; Modoko, Masko ve Bostancı'da ayrıca Kocaeli ve İzmir’de mağazalarımız bulunuyor. Kısa bir süre sonra da İstanbul Skyland’da yeni mağazamızı da açmış olacağız. Yurt dışındaki ilk mağazamızı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de açtık. ABD, Almanya, Dubai, Katar, Kuveyt, Pakistan, Lübnan, Romanya, Macaristan, Fas, Polonya, Kazakistan, Rusya, Abu Dabi ve Umman’da da büyümeye devam ediyoruz ve bugün yurt dışında dünyanın önemli şehirlerinde mağazalarımız bulunuyor.

En hızlı büyüyen segmentler hangileri?
Mobilya satın alma davranışları geçtiğimiz yıllara göre büyük değişiklik gösteriyor. Eskiden mobilya ömürlük olarak satın alınan bir ev eşyası idi. Günümüzde ise trendi yakalayan, konforlu ve tasarım açısından çekici ürünler hayatımızda yer edinmeye başladı. Bu noktada ise özellikle ev mobilyası grubunda modern mobilya olarak adlandırabileceğimiz segment çok hızlı bir büyüme gösteriyor.

‘ABD PAZARINDA GENİŞLEMEK VE TÜRK MOBİLYASINI EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ’
Son olarak Loda Mobilya olarak sizin hedefleriniz nelerdir?

İhracatta mevcut pazarlarda büyümeyi sürdürmek bizim için kritik bir hedef. Yeni bir açılım olarak ise ABD pazarında genişlemek ve Türk mobilyasını en iyi şekilde temsil etmeye devam etmek istiyoruz. Türk Mobilya sektörü 2022 yılında geçmiş yıllara oranla büyük bir büyüme gösterdi; 600 milyon dolardan 6,5 milyar dolar ihracat rakamlarına gelmiş durumdayız. Hedefimiz 10 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmak ve sektörümüz bunu çok rahat gerçekleştirebilecek alt yapıya sahip. Çok yakın tarihlerde bu rakamları da rahatlıkla konuşuyor olacağız. Biz de bu bakış açısıyla yurt dışı pazarı önceliğimiz olarak konumlandırmış durumdayız. Yurt içi ve yurt dışında önemli şehirlerde ve lokasyonlarda olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 

Davut Karaçak