Dr. Cihan Bolat: Kök Hücreleri En Çok Saç Derileri ve Yüz-Cilt Gençleştirmede Kullanıyoruz

Dr. Cihan Bolat: Kök Hücreleri  En Çok Saç Derileri ve  Yüz-Cilt Gençleştirmede Kullanıyoruz Dr. Cihan Bolat: Kök Hücreleri En Çok Saç Derileri ve Yüz-Cilt Gençleştirmede Kullanıyoruz

Dr. Cihan Bolat, Sünnet Derisinden Kök Hücre Tedavisi Uygulamasının Nasıl Gerçekleştiğini Klass’a Anlattı.  


Kendi merkezi olan Dr. Cihan Bolat Kliniği’nde medikal estetik alanında ameliyatsız yüz ve boyun gençleştirme, botulinum toksin uygulamaları, dermal dolgular, ip askılama, HIFU ile yüz şekillendirme, mezoterapi uygulamalarını gerçekleştiren Uzman Dr. Cihan Bolat, kök hücre tedavisinin gençleşmesini istediğiniz her alanda kullanılabileceğini açıklayarak aynı zamanda leke tedavilerinde de sıklıkla kullanıldığını belirtiyor. Yeni doğan çocukların sünnet derisinde çok fazla kök hücrenin olduğunu belirterek bu yüzden son zamanlarda kök hücre tedavisinde çok tercih edildiğinin de altını çizen Uzman Dr. Cihan Bolat ile kök hücre tedavisi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları, sünnet derisinden kök hücre tedavisi uygulamasının nasıl yapıldığını Klass okurları için konuştuk.

Cihan Bey, kök hücre tedavisi insan sağlığı için çok önemli bir konumda olmaya başladı. Sizde başarılı bir hekim olarak bu tedavileri gerçekleştiriyorsunuz. Bize kök hücre tedavisi hakkında bilmemiz gerekenleri anlatabilir misiniz?
Kök hücre uygulamaları, hemen hemen hepimizin son zamanlarda duyduğu ve öğrenmeye çalıştığı bir yöntem. Kök hücre, bahsettiğimiz hücrelerin temeli anlamındaki bir hücredir. Bu hücreler çeşitli şekillerde elde edilebilir. Birincisi başkasından elde edilen kök hücrelerdir. Bunlar toplanır, ayrıştırılır ve daha sonra banka gibi yerlerde soğuk dondurucularda bekletilir. Kullanılacağı zaman uygun bir şekilde çözülür. Gençleşmesini istediğimiz hemen hemen her yer için kullanılabilir. Kök hücrelerini medikal estetikte en çok saç derileri ve yüz-cilt gençleştirmede kullanıyoruz. Saç derilerinde kullanılmasının sebebi ise yeni saç hücrelerinin oluşmasını sağlamasındandır. Bu da çok önemli bir etken, çünkü özellikle covidden sonra kişilerde ciddi oranda saç dökülmesi görüldü. Bunların mikroskobik incelemelerine baktığımızda da olay sadece saçın dökülmesi değil kıl foliküllerinin de tamamen ortadan kaybolması. Burada kıl foliküllerini desteklemek, zayıf olan hücrelerin desteklenmesi ya da yeni foliküllerin oluşmasına yardımcı olmak için kök hücrelerini cilt altına enjekte ediyoruz. Aynısı yüz, boyun gençleştirmede daha canlı, sağlıklı ve parlak bir görüntü elde etmek için cildimizde uygulayabiliyoruz. Ameliyat izlerinde, akne izlerinin düzeltilmesinde, lekelerin çözülmesinde, leke tedavilerinde son derece kullanışlı bir yöntem. Mezoterapi olarak uygulanır, cilt altına enjekte edilir. İkinci yöntem ise kendi hücrelerimizden elde ettiğimiz yöntemdir. Bu göbek bölgesinden belli miktarda yağ alıp çeşitli cihazlar aracılığıyla ayrıştırarak kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapılabilir. Ya da kulak arkasından alınan minik bir biyopsiyle aynı şekilde ayrıştırılarak kök hücre elde edilebilir. Ya da yine kulak arkasından aldığımız dokuyu ilgili bankalara, laboratuvarlara yönlendirip orada kök hücrelerimizi ayrıştırıp ve ürettirip kişiye tekrar enjeksiyonu sağlanır.
 
Son zamanlarda “sünnet derisinden kök hücre tedavi uygulaması” çok moda olmaya başladı. Bize bu konudan da biraz bahsedebilir misiniz?
Sünnet derisinin kullanılmasının amacı bu deride çok fazla kök hücrenin oluşudur. Burada kişinin kendi sünnet derisi değil başkalarından alınan sünnet derileri (yeni doğan çocuklardan alınıyor) ayrıştırılıp buradaki kök hücrelerin kullanılması amaçlanır.

Sünnet derileri nasıl toplanıyor?
Genellikle ameliyathane ortamında yapılan operasyonlarda sünnet derileri toplanır. Yeni doğan çocuklardan alınması daha revaçta çünkü yeni doğan çocuklardaki kök hücre sayısı zaman ilerledikçe oluşan kök hücre sayısından çok çok fazladır. Mesela göbek kordonu kanı da bu konuda çok önemli bir etken. Göbek kordonu kanından şampuan da elde edilmeye başlandı. Kök hücreli şampuan olarak piyasada çok fazla görebiliyoruz. Burada amaç dediğim gibi çok fazla oluşan kök hücrenin alınıp, ayrıştırılıp kişilere enjekte edilmesi. Bunu da genel olarak firmalar yapar.

Yeni doğan olmayan çocuğun sünnet derileri de yeni doğmuş bir çocuğunkine kıyasla güçlü oluyor mu?
Zaman ilerledikçe kök hücreler hepimizde azalır. Bu yüzden sadece yeni doğan çocuğun sünnet derileri kullanılır.

Klasik yöntemle yeni doğan sünnet derisiyle yapılan tedavi arasında maliyet olarak çok fark var mı?
Klasik mezoterapilere göre tabii ki biraz daha pahalı çünkü ayrıştırma işlemleri ve muhafazası maddi anlamda yüksek rakamlar teşkil ettiği için haliyle klasik mezoterapilerine göre biraz daha fazla. Lakin elde edilen sonuçları da kıyasladığınızda sonucu kat be kat daha fazla.

‘ORTALAMA 1.5-2 AY İÇERİSİNDE BELİRGİN SONUÇLAR ORTAYA ÇIKIYOR’
Peki tedaviden ne kadar süre sonra sonucu görmeye başlıyoruz?

Ortalama 1.5-2  içerisinde belirgin sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin saçlı deri ya da cildimizin döngüsü 30 gündür. 30 günlük süreci devirdikten sonra ikinci döngüye geçtiğimizde çok daha canlı, parlak, kıl köklerinin daha belirgin, daha siyah ya da sert bir görüntüyle aynı zamanda yeni oluşan bebek saçlarının daha güçlü olduğunu görüyoruz.

İşlem ne kadar sürüyor?
İşlem mezoterapi olarak uygulandığı için yani başkasından alınan kök hücreler için konuşuyorum yaklaşık 20 dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Diğer yağ hücresinden zengin kök hücreye gelince; yağ hücresinden zengin olanda da kişiyi klinik şartlarında uyuşturup ilgili bölgeden yağ çekiyoruz. Yağın ayrılıştırılması yaklaşık 20-30 dakika arasında sürüyor. 30 dakikadan sonra da 15-20 dakika uygulama süreci var. Yağın alınması, ayrıştırılması ve kişiye enjekte edilmesi 1 saati buluyor.

‘YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR’
Cihan bey, kış aylarını yaşadığımız şu günlerde insanları hastalığa ve salgına karşı korumak için ne gibi uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?

Bunun için en önemli yaptığımız uygulamalardan biri glutatyon. Damardan glutatyon uygulaması enerji metabolizması üzerinde son derece etkili. Aynı şekilde bağışıklığın güçlendirilmesinde, yağlı karaciğerli kişilerde ya da yoğun alkol ve sigara kullanan kişilerin hem bağışıklıklarının güçlendirilmesi hem de detoksifikasyonunda önemli, güzel bir yöntemdir. Özellikle C vitaminiyle beraber uyguluyoruz. Yüksek doz C vitamini güçlü bir antioksidandır. Hepimizin zamanında yiyip içtiği ya da yiyemediği portakal, limon gibi şeylerin çok daha yoğunlaştırılmış, saflaştırılmış halini damardan uyguluyoruz. Yine beraberinde uyguladığımız Myers kokteyli dediğimiz bir kokteylimiz var. Bunda da multivitamin desteği var. Sadece C vitamini değil B vitamini, selenyum, çinko gibi şeyleri desteklediğimiz için hem cildin kalitesinin arttırılması hem saç derilerinin güçlendirilmesi hem de çinko eksikliğine bağlı sorunların tedavisinde oldukça etkili. Diğer bir uygulamamız da MAD. Bu uygulamada aynı şekilde hücre, enerji metabolizması üzerinde etkili. Kişinin kronik yorgunluklarına son derece iyi geldiği, azalan antioksidan kapasitesinin arttırılmasında etkili olduğu ve kişinin uygulamadan sonra çok daha enerjik ve dinamik hissettiği görülüyor. Genellikle haftada bir, dört beş saat şeklinde uyguluyoruz.

İnstagram: drcihanbolat

Dr. Cihan Bolat

Dr. Cihan Bolat: Kök Hücreleri  En Çok Saç Derileri ve  Yüz-Cilt Gençleştirmede Kullanıyoruz Dr. Cihan Bolat
Dr. Cihan Bolat: Kök Hücreleri  En Çok Saç Derileri ve  Yüz-Cilt Gençleştirmede Kullanıyoruz Dr. Cihan Bolat