Dr. Nedim Budakoğlu: Güzellik ve Estetik Kavramları Kişiye Özel Olmalıdır

Dr. Nedim Budakoğlu: Güzellik ve Estetik Kavramları Kişiye Özel Olmalıdır Dr. Nedim Budakoğlu: Güzellik ve Estetik Kavramları Kişiye Özel Olmalıdır

Dr. Nedim Budakoğlu ve Klinik Yöneticisi Irmak Budakoğlu, Medikal Estetik Uygulamaları ve Klinik Yönetim Sürecine Dair Merak Edilenleri Klass’a Anlattı.  

Dr. Nedim Budakoğlu ve Klinik Yöneticisi Irmak Budakoğlu, baba-kız bir arada çalışmanın çok keyifli ve çok konforlu olduğunu belirterek eksik alanlarda birbirlerini tamamladıklarını belirtiyor. Günümüz estetik trendlerini sosyal medyanın ve influencerların belirlediğini ifade eden Irmak Budakoğlu, farklı branşlara sahip insanlar ya da reklamı çok fazla yapılan popüler işletmelerde gerekli eğitimleri almamış insanların estetik operasyonları yapmaması gerektiğini vurguluyor. Irmak Budakoğlu, klinik içi tüm işleyişten sorumlu olduğunu ve hastayla kurduğu sağlıklı iletişimin kişinin isteklerinin ne olduğunu anlama konusunda büyük bir etkisi olduğunu dile getirirken, Dr.Nedim Budakoğlu ise kliniklerinde son teknoloji cihazları ve uygulamaları kullandıklarını ve müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşım sergilediklerini belirtiyor. Dr. Nedim Budakoğlu ve Klinik Yöneticisi Irmak Budakoğlu ile popüler estetik trendlerini ve klinik hizmetlerini Klass okurları için konuştuk.

Nedim Bey, uzun yıllardır Medikal Estetik Hekimliği ile tanınan başarılı bir doktorsunuz. Şu an kızını Irmak Budakoğlu ile birlikte kliniğinizde hastalarınıza bütüncül bir hizmet sunuyorsunuz. Öncelikle sizleri okuyucularımız için daha yakından tanıyabilir miyiz?
Nedim Budakoğlu: 1990 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2002 yılından beri Medikal Estetik ile uğraşıyorum. Bunun 3 yılı profesyonel olarak yurt dışında geçti. 2017-2019 yılları arasında ise masterımı tamamlayarak Avrupa’da hekimlik yapma yetkisi aldım.

Irmak Budakoğlu: 1995 doğumluyum. Babam dolayısı ile kliniklerde büyüdüm diyebilirim. O yüzden hep sağlık sektörünün içinde oldum. Mütercim Tercümanlık mezunuyum. Yaklaşık 2 senedir klinik yöneticiliği yapıyorum. Baba-kız beraber çalışıyoruz ve birlikte çalışmaktan dolayı çok mutluyuz.

‘HASTALARLA İLGİLENME, BİR SORUN HALİNDE ÇÖZÜM ÜRETME, KLİNİK İÇİ TÜM İŞLERDE DEVREYE GİRİYORUM’
Baba-kız aynı klinikte çalışıyorsunuz. Bir arada çalışmak nasıl bir duygu?
I.B: Çok güzel ve her şeyden öte çok konforlu. Babam iş konusunda büyük bir destekçim. Hem patron hem çalışan moduna hâkim olmak ile birlikte güvende hissetme duygusu söz konusu. Çok daha esnek. Hastalarla ilgilenme, bir sorun halinde çözüm üretme, klinik içi tüm işlerde devreye giriyorum. Hastalarla birebir iletişim halindeyim. İsteklerini biliyorum özellikle kadın dilinden iyi anlıyorum. İşlemlerde büyük bir kolaylık sağlıyor bu durum. Tüm süreç yönetiminde yer alıyorum diyebilirim. Mütercim Tercüman olmamdan kaynaklı dil bilgimin yabancı hastalarla iletişim sürecinde büyük bir faydası oluyor.

 ‘NEEDLE SHAPING YANİ İĞNEYLE ELEKTRİKSEL ŞEKİLLENDİRME GİBİ CİHAZLARI TÜRKİYE’DE BENDEN BAŞKA KULLANAN YOK’
Nedim Bey, uzmanlık alanlarınız nelerdir? Kliniğinizde danışanlarınıza ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

N.B: Medikal Estetik Uygulamalar, İple Yüz Germe, PRP Yüz Gençleştirme, Dudak Estetiği, Çene Ucu Uzatma, Ozon Terapi, Yüz İnceltme, Gummy Smile, Kök Hücre, Dolgu, Botoks, Ağız ve Çene-Yüz Estetiği, Saç Mezoterapisi gibi birçok alanda hastalarımıza hizmet sağlıyoruz. Bizim genellikle yapmaya çalıştığımız şey, vücudun tamir sistematiğini uygun dışarıdan uyaranlarla harekete geçirip kimsede olmayan üst düzey teknolojik cihazlarla hastalara gerekli tedaviyi uygulamak. Mesela Needle shaping yani iğneyle elektriksel şekillendirme gibi cihazları Türkiye’de benden başka kullanan yok. Cilt altına akupunktur iğneleri vasıtasıyla bazı elektronik impulslar veriyoruz. Bu impulslarda vücutta kolajenlerin belli bir yerden belli bir yere transferi ve yeni baştan oluşumunu olabilen en doğal yolla yapıyoruz. 

I.B: Ameliyatsız Burun Dolgusu son zamanlarda çok revaçta. Aynı şekilde Kök Hücre Tedavi çok popüler.  Son teknoloji cihazlarla burun üzerindeki kıkırdakta küçülme yaratabiliyoruz.

Yanlış tedavi işlemleri estetik operasyon ile düzeltilebilir mi?
N.B: Bize bu tarz hastalar çok fazla geliyor. Fiyat politikası yüzünden vücut bölgelerine yapılan dolgular seyreltilerek yüze ve dudağa yapılıyor. Yüze, dudağa ve kemik üstüne yapılan dolguların hepsi Hyalüronik asittir. Ancak Hyalüronik asitlerin konsantrasyonları ve molekül çapları değişkendir. Dolayısı ile küçük olanları yüze kullanılırken, büyük olanları vücuda kullanırsınız. Vücuda kullandığınızı yüze kullanırsanız bir süre sonra orada birikir ve vücut tarafından modüle edilir. Ehil olmak, işini iyi yapmak, bu konuda gerekli eğitimi almış olmak, doğru materyal kullanıyor olmak, doğru hasta seçmek bu nedenle son derece önemli.

I.B: Ülkemizde maalesef ve hala merdiven altı çok fazla yer var. Dolayısı ile ayrım yapmakta çok zorlaştı. Çok fazla hatalı işlemler görüyoruz. Teorik olarak bu meslek grubunda hizmet veren kişinin Dermatoloji, Plastik Cerrahi ve Estetik Sertifikasyonu (Bakanlık Onaylı) uzmanlığı olması gerekiyor. Farklı branşlara sahip insanlar ya da reklamı çok fazla yapılan popüler işletmelerde bu eğitimleri almamış, bu uzmanlığa sahip olmayan çok fazla insan bu müdahaleleri gerçekleştiriyor. Bu yüzden yanlış işlemlere maruz kalmış çok fazla hasta var ve düzeltme işlemleri için kliniğimizi tercih ediyorlar.

‘ESTETİKTE TRENDLERİ MAALESEF SOSYAL MEDYA VE İNFLUENCERLAR BELİRLİYOR’
Güzellik sektörü son yıllarda çok fazla rağbet görüyor. Talep ve istekler artıyor. Kadınlar neler istiyor ve estetikte bir yaş sınırlaması var mı?

I.B: Kadınlar trend ne ise onu istiyor. Her işlem herkese uygun olmayabiliyor. Bu aşamada hasta doktor ilişkisi çok önem kazanıyor. Şu anda estetikte trendleri maalesef sosyal medya ve influencerlar belirliyor. Trendler döneme göre değişkenlik gösteriyor. Estetikte bir yaş sınırlaması yok. Ama yaşa göre yapılan estetikler var. Estetik operasyonlar, genel itibariyle 18 yaş doldurulduktan sonra, yani kişilerin vücut gelişimleri tamamlandıktan sonra yapılması gereken operasyonlardır.

N.B: Güzellikte şöyle bir bakış açısı olması gerekiyor. Güzel nedir? Harika, muhteşem, zarif olmanın yanında iyi olanla da eştir. Güzel ve estetik kavramları bu yüzden kişiye özel olmalıdır. Herhangi bir işlem senin için iyi olsa da, bir başkası için doğru olmayabilir. 

Dolgu ve botoks arasındaki farklar nelerdir?
N.B: Botoks, yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan bir ekzotoksindir.
Yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmanın güvenilir ve kolay yöntemidir. Sistemik olarak bütün kaslara tesir etmeyen botoks, yalnız enjekte edildiği bölgeye etki eder ve sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önler. Dolgu ise, adı üstünde bir boşluğu doldurmak için kullandığımız bir işlem. Farklı teknikleri var. İçeriği genellikle hyaluronik asittir. Uygulandığı bölgeye hacim ve lifting etkisi sağlar. Uygulandığı bölgedeki kırışıklıkları, sarkmaları, çöküklük oluşturmuş izleri giderir, dokuya hacim ve şekil verir.

Irmak Hanım, estetiğe erişim çok kolaylaştı. Hatalı estetik operasyonlar çok fazla yapılıyor. Bu konudaki yorumunuz ne olur?
I.B: Sosyal medyanın, influencerların reklamlarıyla bu tarz işlemlerin yaptırılmaması gerekiyor. İşin uzmanı olmayan, tıbbi alanı farklı olan hekimlerin bu işi yapmaması gerekiyor. Bunlar doğru şeyler değil. Ruhsatına dikkat etmek gerekiyor, yetkinliğinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. O yüzden iyi bir araştırma yapmadan bu işlemleri yaptırmamakta fayda var.
 

İNSTAGRAM: drnedimbudakoglu

                            irmakbudakoglu

Dr. Nedim Budakoğlu-Irmak Budakoğlu

Dr. Nedim Budakoğlu: Güzellik ve Estetik Kavramları Kişiye Özel Olmalıdır Irmak-Nedim Budakoğlu