Dünya Çapındaki Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapacağız

Dünya Çapındaki Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapacağız Dünya Çapındaki Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapacağız

Zafer Alkaya, Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi’nin sunduğu hizmetleri Klass’a anlattı.  

Turizm sektöründeki büyük yatırımlarıyla Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan, çağdaş yapılanmayı, kurumsallaşmanın getirdiği değişimleri destekleyen, yenilik ve gelişmelere açık olarak kendisini geliştirmeyi hedefleyen Cornelia Grubu, Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi’nde dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine her türlü etkinliği kusursuz bir ortamda gerçekleştirme imkânı tanıyor. Teknik donanıma sahip geniş görüş açılı salonları ve üç tarafında on bin kişi kapasiteli etkinlik alanı ile kongre haricinde fuar, workshop ve lansman gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi tüm ihtiyaçlarınıza cevap vererek bulundurduğu özelliklerle Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje. Cornelia Diamond Golf Resort&Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ile projenin sunduğu hizmetleri ve tüm detayları Klass okurları için konuştuk.


Zafer Bey, NEST Kongre ve Etkinlik Merkezi’nden bahsedebilir misiniz?
Dünya Turizm gelirlerinin %30’una denk gelen ve ortalama kişi başı harcama miktarı 1000 doların üzerinde olan, turistleri ağırlayan Kongre ve Fuar endüstrisinde Türkiye’yi ve Antalya’yı üst sıralara taşıyacak NEST, yaklaşık 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirildi. Dünyanın en iyi kongre ve fuar merkezlerinden biri olarak tasarlanan NEST Kongre ve Fuar Merkezi, toplamda 15 bin metrekareyi aşan kapalı ve 5000 metrekareyi bulan açık alanı ile uluslararası toplantılar, kongreler ve fuarlar için eşsiz olanaklar sunuyor. Dünyanın en iyi golf sahalarından sadece birkaç adım ötede muhteşem bir konuma sahip olan NEST, büyüleyici Akdeniz sahil şeridi, bir tabloyu andıran plajları, eğlence ve yeni keşifler için sonsuz olanaklar sunan seçenekleriyle Antalya ve Belek bölgesini Toplantı, Kongre ve Fuar Turizminin en iyi oyuncuları arasına yerleştirme hedefiyle çalışmaya başladı.

NEST Kongre ve Etkinlik Merkezi’nin misafirlerinize sağladığı imkanlar nelerdir?
NEST Kongre ve Fuar Merkezi, bir Cornelia Grup yatırımı olmasına rağmen, Cornelia Otellerinden bağımsız olarak yüksek kapasitede kongrelere ev sahipliği yapacak. NEST, Belek’de aynı anda 30 oteli tam doldurabilecek toplantı kapasitesi ile Belek bölgesindeki otellerin de doluluk oranlarına olumlu etki yaratarak misafirleri için de mükemmel seçenekler sunuyor. Araç ile 3 dakikalık mesafede 12 bin yatak kapasitesine sahip 11 adet 5 yıldızlı otelin ve 10 dakikalık mesafede 36 bin yatak kapasiteli 38 adet 5 yıldızlı otelin yer aldığı NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi, Alışveriş Merkezleri, Tema Park ve Şehir Merkezine de kolaylıkla ulaşım imkânı sağlıyor. Birinci katta, büyük grupların kullanabileceği, rahatlıkla 5’e bölünebilen 6000 metrekarelik kolonsuz ana salonda tek seferde 10.000 kişiye toplantı imkânı sunuluyor. Ana salonun muazzam boyutuna ek olarak, 10 metrelik tavan yüksekliği ve 1500 metrekarelik fuaye alanı ile misafirlere ferah ve geniş mekânın olağanüstü hissini vaat ediyor. Zemin kat ise; 5 metre tavan yüksekliğine sahip 24 adet workshop salonu, toplam 5000 metrekarelik bir toplantı salonunun yanı sıra 1600 metrekarelik geniş ve davetkar bir fuaye alanı ile aynı anda birçok farklı konseptte toplantıya imkân veriyor. NEST son 10 yılda direkt uçuşlarda büyüme açısından dünyanın ilk 5’i içerisinde yer alan Antalya Uluslararası Havalimanı’na rahatlıkla ulaşılabilecek, yakın bir konumda bulunmakta. 2018 yılında Antalya Uluslararası Havalimanı, yaklaşık 88,000 uçak inişi ile 15 milyon turisti ağırladı. Ortalama uçuş süresi 3-4 saat olan tüm Avrupa destinasyonlarından ve 4-5 saat olan BDT ülkelerinden çok sayıda tarifeli uçuşlar bulunuyor.

Zafer Bey, bu merkez Cornelia Grubu ve Türkiye için nasıl bir öneme sahip?
Cornelia Grubu olarak Türkiye’ye ve turizmin başkenti Antalya’ya böyle eşsiz bir kongre ve etkinlik merkezini kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz. Bu merkez gerçekten Antalya için önemli bir ihtiyaçtı. Bu ihtiyacı büyük oranla karşıladığımızı düşünüyorum. NEST Kongre ve Etkinlik Merkezi daha ilk yıllarında uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yaparak muhteşem organizasyonların gerçekleştirilmesini sağladı. Bunlardan en büyüğü de haziran ayında yaptığımız T.C. Cumhurbaşkanlığı ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın organizasyonu olan “Diplomasi Forumu” oldu. Bu foruma dünyanın her yerinden pek çok cumhurbaşkanı, başbakan, dışişleri bakanı, büyükelçi gibi çok önemli insanlar katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu organizasyonun Davos benzeri bir organizasyon olacağını söyledi. Diplomasi Forumu geleneksel olarak bundan böyle mart veya nisan ayında her yıl yapılacak ve daha fazla katılımcının katılımı sağlanarak dünya çapında bir organizasyon olma yolunda önemli bir etkinlik olacak.


Böyle büyük bir yatırımı yaparken neyi hedeflediniz?
Antalya’ya, dolayısı ile Türkiye’ye daha büyük organizasyonları alabilmeniz için büyük alanlara ihtiyacınız var. Ne kadar büyük alanınız varsa dünya çapında büyük organizasyonlara o kadar talip olabilirsiniz. Dünya çapında en büyük organizasyonları Türkiye ve Antalya’ya getirmek için bu yatırımı yaptık. NEST Kongre Merkezi bu imkânı Antalya ve Türkiye’ye sağlayan çok önemli bir yatırım. Artık dünya çapındaki organizasyonlara daha fazla ev sahipliği yapabileceğiz.

NEST Etkinlik ve Kongre Merkezi’nin yakın zamanda TÜYAP ile CNR EXPO’ nun yerini alabileceğini söyleyebilir miyiz?
Her kongre merkezini kendi özellikleri doğrultusunda ele almak ve incelemek ve ayırmak gerekir. TÜYAP, CNR EXPO gibi büyük merkezlerle benzer taraflarımız, benzemeyen taraflarımız mutlaka olacaktır. Her kongre merkezi belli bir amaca dönük yapılmıştır. Bizim farkımız bütün etkinlikleri tek çatı altında toplayabilecek bir merkez olmamız. NEST’ te aklınıza gelebilecek her etkinliği yapabilirsiniz. Binlerce insanı aynı yerde buluşturabilirsiniz. Çevremizde toplamda 15.000 yataklı bir turizm merkezi olduğu için misafirlerimizin konaklama sorunu da olmayacak. Burada çevredeki pek çok otele de fayda sağlayabilecek bir projeyiz. Biz NEST’i planlarken sadece Cornelia grubu için yapmadık. Bölgenin ihtiyacını da düşünerek planladık. Belek bölgesi de donanım açısından, otel kalitesi ve sayısı bakımından, golf sahası bakımından çok gelişmiş bir bölge. Her profilden insanı otellere de katkı sağlayacak şekilde bünyesinde tutabilecek büyük bir proje. NEST’in Türkçe karşılığı ‘kuş yuvası’. Kuşlar her yerden gelerek yuvalarını yaparlar. Müşterilerimiz de dünyanın her yerinden gelerek burada organizasyonlarını gerçekleştirip konaklayabilirler.

 

Zafer Alkaya