‘Dünya Markalarının Aranılan Yüzü’: Emir Berkay

‘Dünya Markalarının Aranılan Yüzü’: Emir Berkay ‘Dünya Markalarının Aranılan Yüzü’: Emir Berkay

1.90 boyunda, gençliğin idolü olabilecek yüz ve fizik hatlarına sahip, sıra dışı tarzı ve imajıyla farkını ortaya koyan ve dünya markaların aranılan yüzü olan başarılı şarkıcı ve model Emir Berkay, hitap ettiği genç kesimin ilgisini ve dikkatini çeken bir isim. Pop, R&B tarzında, tamamen özgün ve sıra dışı bir şarkının hazırlığında olduğunu belirten genç şarkıcı ve model Emir Berkay, taklit ve kopyalama kültüründen hoşlanmadığını, her zaman benzersiz olanın peşinde olduğunu belirterek sanatçı ruhunun değişime açık olduğunu ve sabitlikten hoşlanmadığını belirtiyor. En büyük hayalinin sahnelerde olmak, markaların kampanya ve reklam yüzü olmak olduğunu ifade eden Emir Berkay, geçici değil kalıcı olmak istediğini, vahşi ve dikkat çekici tarzına hitap eden dünyaca ünlü markalarla benzersiz işler yapmak istediğini belirterek modellik ve şarkıcılık hedeflerini ve yeni şarkısının hazırlık aşamalarını Klass okurları ile paylaştı.  

Emir Bey, çok gençsiniz ve sıra dışı bir tarzınız var. Şu anda dünya markalarının aranılan modellerinden birisiniz. Bu markaların sizi tercih etme sebepleri nelerdir? Sizin farkınız nedir?
Özgünüm ve kendimim. İdol olarak bile gördüğüm kimse yok. İnsanları vizyoner anlamda gelişmek için takip ederim. Hiç kimseyi kopyalamıyorum. Esinlenebilirim ama kimseyle aynı tarz, aynı giyim ve aynı şeyleri yapmaktan hoşlanmam. Bütün sektörler çok çeşitli ama herkes aynı olmaya çalışıyor. Ben çocukluğumdan beri hep özgündüm. Enerjime çok güveniyorum. Çevrem ve arkadaşlarım enerjimden, duruşumdan bahseder, konuşur ve asla kendi düşüncelerimden, duruşumdan ödün vermem. İdealist ve hırslıyım.

Çok düzgün bir fiziğe sahipsiniz. Özellikle fotoğraflarınızda çok farklı bir havanız var. Bu aurayı neye borçlusunuz?
Fotoğraflar tamamen doğaçlama bir şekilde şekilleniyor. Öngörülerim kuvvetli. Kıyafet tercihlerimi, bulunduğum yeri öngörebiliyor, tasarısını kafamda kurabiliyorum. Poz vermeyi ve fotoğraf çektirmeyi seviyorum. Sanatçı bir ruhum var. İnsanlara seslenmek, onlarla birebir iletişim kurmak, sahne yapmak, yüzbinlerce insana seslenmek istiyorum. Gençler beni takip etsin. Onlara her anlamda örnek olmak istiyorum. Yakında şarkım çıkacak ve çok iddialıyım. Türkiye’deki diğer işlere ve kişilere benzemeyecek. Daha özgün ve Türk kültürünün de kabul ettiği ama sınırları da zorladığım, farklı ve renkli bir kişilik çalışması olacak. Favori sanatçım Gülşen. Kendisini seviyor ve beğeniyorum. İleride kendisi ile de iş birliği yapmak istiyorum. Sahip olduğu vizyon, tavrı, tarzı ve insanlara meydan okuyuşu ile farklı bir duruşa sahip. Özgün bir isim. Kopyalamıyor ve hep üstüne katarak daha iyisini yapıyor. Gülşen’in erkek versiyonu olacağımı düşünüyorum. Kendisi ile tanışma imkânım oldu ve kendisinden de güzel sözler duydum.

Farklı bir tarzınız var. Bu farklılığınız nereden geliyor?
Çoğunlukla göçmen ya da yabancı zannediliyorum ama Gaziantepliyim. Türk’üm ve Türkiye’yi çok seviyorum. Dünya’da en sevdiğim şehir İstanbul. Türkiye’de çok güzel işlere imza atacağımı ve güzel iş birlikleri gerçekleştireceğimi düşünüyorum. İnsanlara güzel şeyler katmak istiyorum. Gençlere cesaret verip, daha özgün halde kalmalarını, birbirilerinden bir şeyleri kopyalamak yerine kendi gibi olmalarını sağlamak istiyorum.

Özgünlüğün altını ısrarla çiziyorsunuz. Özgünlük anlamında gençlere neler katmayı düşünüyorsunuz?
Şu an her şey kopyalama bir şekilde ilerliyor. Herhangi bir şey popüler olduğunda insanlar onu kendine benzetme, alma, giyme veya konuşma derdinde. Herkesin düşüncesi, bakış açısı hep aynı. Bu yanlış bir şey. İnsanın kendisine ait bir fikri olmalı ve olduğu gibi olmalı. Ben olduğum gibi biriyim ve doğalım. Yapmacık değilim. Tarzım gereği dışarıdan görenler uzak, soğuk zannedebiliyor ama aksine çok konuşkan, çok sevecen ve yeni insanlarla tanışmayı seven biriyim. Her insan yeni bir ruh, yeni bir enerji ve yeni bir karakter. Bu bana ilham katıyor, enerji veriyor ve geliştiriyor. Her günümüz bir ders niteliğinde. Yaşadığım, tanıştığım, her girdiğim ortamda yeni bir şeyler öğreniyorum. Hayatı bir ders olarak görüyorum. Mevzunun bunu okuyabilmek olduğuna inanıyorum. O yüzden gelişime çok açığım. ‘Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.’ sözünden anlaşılacağı üzere ben her zaman değişim odaklıyım. Yarın bambaşka bir tarz ya da konseptte olabilirim. Dünya değişiyor ve buna ayak uydurmak gerekiyor. Benim ruhum tamamıyla bu yönde. Tek bir karakter ve yapıda kalamıyorum. Çok yönlü biriyim.

Aynı zamanda modellik yapıyorsunuz. Aldığınız güzel teklifler var. Siz hangi markaların yüzü olmak istiyorsunuz?
Dünya markalarına ilgim 14 yaşından beri var. Yurt dışında okumak için eğitim aldım ancak Türkiye’yi, İstanbul’u çok sevdiğim için vatanımda kaldım. Yurt dışı seyahatlerimin sonunda kendimi yine İstanbul’da buluyorum. Nereye gidersem gideyim nihayetinde ülkemi, insanını özlüyorum. Markalara, tasarımlara ilgim hep vardı. Sadece giyimle de sınırlı değil, mimari, teknoloji tasarımlarını da takip ederim. Hepsinin vizyoner bir katkısı oluyor. Beni daha iyi bir noktaya getiriyor. Daha vahşi ve dikkat çekici olduğu için Versace’nin marka yüzü olmak istiyorum. Kemikli bir yüze sahip olduğum için Burberry’e yakıştırılıyorum. Prada, Louis Vuitton gibi dünyaca markaları takip ediyor ve seviyorum. Özellikle Dolce Gabbana ve Versace tamamen bana hitap ediyor. Tarzımı bu markalara uygun buluyorum. Zaten sıklıkla tercih ettiğim, aldığım ve giydiğim markalar.

Modellik ile ilgili gelecek hedefleriniz nelerdir?
Markaların kampanya ve reklam yüzü olmak istiyorum. Podyumda olmak değil, afişlerde, billboardlarda ürünü, markayı tanıtmayı istiyorum. En büyük hayallerim arasında bunlar geliyor.  

Çok yakın bir zamanda yeni bir şarkınız çıkıyor. Şarkıcılıktaki hayalleriniz nedir?
Türkiye’de olmayan, denenmemiş farklı, sıra dışı işler yapmak istiyorum. Hep belirttiğim gibi özgün olması konusunda çok dikkatliyim. O yüzden şarkım için uzun bir süredir ve büyük bir dikkatle çalışıyorum. Şarkım Pop-R&B tarzında olacak. Müziğim genç kitleyi yakalayacak. Kendi hayatımdan esinlenerek tamamen özgün bir şarkı yapacağım. Şu an çıkan hep birbirinin aynısı olan benzer işler yapmak istemiyorum. Farkımı burada ortaya çıkarmak istiyorum. Türkiye’de yerimi kalıcılaştırıp yurt dışına açılacağım. Sanatçı olma yolundayım. O yüzden aldığım bütün kararlarda bu faktörler etkili olacak. Fenomen olma niyetim yok, başarılı ve alanında ses getiren bir sanatçı olmak istiyorum.

Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?
Herkesin kendi değerini kendinin biçtiğini düşünüyorum. Ben geçici değil kalıcı olmanın peşindeyim. 2 yıl popüler olup ismimi duyurup 3.yıl unutulmak istemiyorum. Yıllar sonra da herkesin beni tanımasını istiyorum. Genç kitleye hitap ettiğim gibi büyüklere de aynı enerjiyi vermek istiyorum.

İnstagram: emirberkay


 

Emir Berkay