Ekim Yapılan Alanı Küçük Dokunuşlarla Dikkatli Bir Biçimde Yıkamak Gerekiyor

Ekim Yapılan Alanı Küçük Dokunuşlarla Dikkatli Bir Biçimde Yıkamak Gerekiyor Ekim Yapılan Alanı Küçük Dokunuşlarla Dikkatli Bir Biçimde Yıkamak Gerekiyor

Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkamanın İnceliklerini Klass’a Anlattı.

Başarılı bir saç ekimi için uzman ellerde başarılı bir operasyon kadar önemli bir diğer konu da operasyon sonrasındaki bakım dönemi. Bakımın ilk aşamasında yeni ekilen saçların doğru biçimde yıkanması çok önemlidir. Hatta basit gibi görünse de yüz güldüren bir saç ekiminden sonra saç yıkamak kritik faktörlerden biridir. Operasyon sonrasında saçları doğru yıkamanın pek çok püf noktası vardır. Sağlık alanında sahip olduğu tecrübe ile saç tedavileri alanında hem medikal hem de cerrahi sağlık hizmeti sunarak yurt dışından çok sayıda misafir ağırlayan Smile Hair Clinic Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin ile ekim sonrası saç yıkarken dikkat edilmesi gereken detayları Klass okurları için konuştuk.

“Saçın durulama aşamasında su ne sıcak ne soğuk olmalı. Saçların düşük basınçlı ılık suda durulanması en ideali. Bu nedenle operasyondan sonra ilk on dört gün duş başlığı kullanılmasını önermiyoruz. Bunun yerine saçları yıkamak için bir kâse kullanılabilir ya da duş başlığı düşük basınca ayarlanabilir.”

İKİ GÜN BEKLEME KURALI
Operasyondan hemen sonra saçları yıkamak köklere zarar veriyor. Bu nedenle ekimden sonraki iki gün boyunca saçların yıkanmaması önemli. Sonrasında ise ilk bir ayda saçların günde bir defa yıkanması faydalı. Biz hastalarımızın ilk saç yıkamasını kliniğimizde yapıyor ve önemli noktaları kendileriyle paylaşıyoruz.

LOSYON YA DA KÖPÜK KULLANIN
Hem donör hem de ekim yapılan alan, losyon ya da köpükle yıkanabilir. Losyon ya da köpük, cilt hücrelerini yenilemeye, nemlendirmeye ve kabukları yumuşatmaya yardımcı oluyor.

KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA YIKAYIN
Ekim yapılan alanı küçük dokunuşlarla dikkatli bir biçimde yıkamak gerekiyor. Köpürtülen alanın parmak uçlarıyla dikey bir şekilde küçük vuruşlarla yıkanması önem taşıyor. Saç ekilen bölgenin ovalanmasını ya da dairesel hareketlerle yıkanmasını önermiyoruz. Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için donör alanındaki kalıntılar ovalanarak yıkanabilir.

TAVSİYE EDİLEN ŞAMPUANLARI UYGULAYIN
Biz klinik olarak hastalarımıza kabuklardan kurtulmalarına ve iyileşmelerine yardımcı olacak şampuanlar da tavsiye ediyoruz. Hastaların farklı bir şampuan uygulamadan önce doktorlarına danışmaları iyi olur.

DURULAMA VE KURULAMAYA DİKKAT!
Saçın durulama aşamasında su ne sıcak ne soğuk olmalı. Saçların düşük basınçlı ılık suda durulanması en ideali. Bu nedenle operasyondan sonra ilk on dört gün duş başlığı kullanılmasını önermiyoruz. Bunun yerine saçları yıkamak için bir kâse kullanılabilir ya da duş başlığı düşük basınca ayarlanabilir. Kurulama aşamasında da donör ve saç ekilen alanın farklı şekillerde kurutulması gerekiyor. Biz ekim yapılan bölgenin kâğıt havluyla kurulanmasını öneriyoruz. Kâğıt havlu, suyu emmesi için ekilen greftlerin üzerine nazikçe uygulanabilir. Donör bölgesi ise normal bir havluyla kurulanabilir. Saç kurutma makinesini ise soğuk modda kullanılmadığı sürece tavsiye etmiyoruz. Bu süreçte saçın kendiliğinden kurumasını tercih ediyoruz.

İNSTAGRAM:smilehairclinic
                         drgokaybilgin


 

Gökay Bilgin

Ekim Yapılan Alanı Küçük Dokunuşlarla Dikkatli Bir Biçimde Yıkamak Gerekiyor Gökay Bilgin