Enes Örer: Oğuz Holding, Türkiye’nin En Büyük İçecek Üreticisidir

Enes Örer: Oğuz Holding, Türkiye’nin En Büyük İçecek Üreticisidir Enes Örer: Oğuz Holding, Türkiye’nin En Büyük İçecek Üreticisidir

Oğuz Holding Ceo’su Enes Örer, Ceo’luk Göreviyle Holdinge Kattığı Değerleri, Farklılıkları ve Sosyal Hayatındaki Hobilerini Klass’a Anlattı.  

Türkiye’nin içecek sektörüne en fazla yatırım yapan şirketi olarak Türkiye’nin dört bir yanında 5 fabrikasında üretimlerine devam eden Oğuz Holding'in CEO’su Enes Örer, yenilikçi ve inovatif ürünleriyle tüketicilerinin ve iş ortaklarının takdirini kazanan bir isim. Holding bünyesindeki markalarıyla pek çok ödül kazanan ve dünyanın 103 ülkesine ihracat yaparak Türkiye’nin ekonomisine büyük bir katkı sunan Oğuz Holding CEO’su Enes Örer ile CEO’luk görevine geldikten sonra holdinge kattığı değerleri ve farklılıkları, daha fazla kitleye hitap etmek için yaptığı çalışmaları ve hobilerini  Çırağan Sarayı’nın muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.

Enes Bey, siz aile şirketi olan Oğuz Holding’de CEO’luk görevinizle çalışmalarınızı daha da büyütmüş bir isimsiniz. Öncelikle sizi yakından tanımamız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1983 Eskişehir doğumluyum, eğitimci bir aileden geliyorum ve bu yüzden de güzel ülkemin çok farklı şehirlerinde yaşama ve farklı kültürleri deneyimleme fırsatı buldum. Üniversite sonrası uluslararası bir firmada hızlı tüketim sektörüne adım atarak satış operasyonlarında 7 yıl boyunca 12 farklı görev alarak sonrasında satın alma operasyonlarına geçiş yaptım ve masanın diğer tarafını da tecrübe etme fırsatı yakaladım. Satış ve satın alma operasyonlarının her kademesinde yükseldikten sonra üretim kısmına merakımdan fabrika müdürlüğü, fabrikalar direktörlüğü ve son olarak genel müdürlük unvanlarından sonra 6 yıldır Oğuz Holding şirket ve markalarının yönetiminde CEO olarak görev yapmaktayım.

Oğuz Holding’e bir CEO olarak kattığınız değerler ve farklılıklar nelerdir?
Marka yaratmak olarak özetleyebiliriz aslında. Oğuz Holding, Türkiye’nin en büyük içecek üreticisidir, bunu sektörün dışında tüm platformlarda da ve son tüketici gözünde de bilinmesi adına çalışmalar yürüttük. Tüm ulusal zincirlerin kendi markalarında ve uluslararası firmaların markalarında üretim yapıyorken bu üretimlerimizi artarak devam ettirme kaydı ile kendi markalarımızı oluşturduk ve şirket içi iş paylarımızı markalarımız noktasında artırarak, dünya markaları ile rekabet eden markalar haline getirdik.

Juss Meyve Suyu, Black Bruin Enerji İçeceği, Sarıyer Gazoz ve Sarıyer Limonata gibi markalardaki üretimlerinize devam ediyorsunuz. Sizce ‘Türkiye'nin en büyük içecek üreticisi’ olmanızın sebebi nedir?
Biz Oğuz Holding olarak çeyrek asırdır sadece bildiğimiz işi, içecek işini yapıyor ve tüm yatırımlarımızı her yıl kazancımız ile bu doğrultuda yönlendiriyoruz. Dolayısı ile Türkiye’nin içecek sektörüne en fazla yatırım yapan şirketi unvanımız ile sürekli gelişiyor, geliştiriyor son teknoloji hatlarımız ile ülkenin dört bir yanında 5 fabrikamız ile yenilikçi ve inovatif ürünler ile son tüketicilerimizin ve iş ortaklarımızın takdirini kazanıyoruz. Markalarımıza da son tüketicimiz gözünde bilinirliğinin artması noktasında uluslararası markalarda olduğu gibi ticari pazarlama faaliyetlerimizi hız kesmeden yürütüyor, marka olmak ve öyle bilinmek mottosu ile tüm platformlarda ürünlerimizi son tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz. Black Bruin enerji içeceği markamız ‘Gençlerin İtibarlı Markası’ ödülünü kazanırken, Juss meyve suyu markamız ‘Yılın İçecek Markası’ seçilmesi, Sarıyer Limonata markamızın reklam filmi ‘Yılın Reklam Filmi’ ödülü alması, Sarıyer Gazoz markamızın ‘Yılın En İyi İçecek’ unvanı kazanması bu çalışmalarımızın sonuçları olarak bizleri daha iyisini yapmaya motive etmektedir.

‘GİTMEDİĞİNİZ YER SİZİN DEĞİLDİR İLKEMİZ İLE AVRUPA’DA ŞİRKETİMİZİ AÇTIK’
Bildiğimiz kadarıyla 103 ülkeye ürünlerinizin satışını gerçekleştiriyorsunuz. 2023’te bu sayı daha da artacak mı?

Tüm markalarımız ile dünyanın 103 ülkesine ihracatımız var. Bu ülke ekonomisine ve ülke marka değerine müthiş bir katkıdır. 2023’te bu rakamı 120 ülkeye taşımayı hedefliyoruz. Gitmediğiniz yer sizin değildir ilkemiz ile Avrupa’da şirketimizi açtık, 2025 yılında kadar Amerika’da da şirketimizi açarak, o kültürlerle birlikte yaşayarak daha iyi anlayarak, o coğrafyaları da eksiksiz tüm kanallarda kapsamayı planlamaktayız.
Tüketici memnuniyeti ve daha fazla kitleye hitap etmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Durmak ve yorulmak bilmeden çalışmalarımız sonucu Oğuz Holding CEO’su olarak Ekonomist dergisinin 4 yıldır üst üste En Güçlü 40 Yaş Altı 40 Genç CEO’su ödülüne layık görülmemiz, yıllardır çeşitli mecralarda Yılın En Başarılı CEO’su ödülleri kazanmamız, sorumluluklarımızı artırmakta, tüketicimize olan ilgimizi aşkımızı, teveccühlerine karşılık vermedeki azmimizi sürekli perçinlemektedir. Müthiş bir ARGE ekibimiz var, gece gündüz son tüketicilerimizin mevcut ve gelecek beklentilerini karşılamak üzere ülkemizde ve dünyada araştırmalar yapmakta ve ürün geliştirmekteler. Oğuz Holding olarak tüm markalarımızda bütün ambalaj ve gramajlarda üretim yapabilme kabiliyetimizi çok farklı tatlar ve ürünler ile son tüketicilerimize sunma gayretinde oluyoruz. Bütün yaş gruplarına ve tüm damak tatlarına hitap eden çeşitte ürün yapmak en büyük mutluluğumuz, dolayısı ile tüm kitlelere hitap etme, her sofrada bulunma arzusu ile var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

‘BEN YENİ YERLER, YENİ İNSANLAR TANIMAKTAN BESLENEN BİR İNSANIM. EN BÜYÜK HOBİM KEŞFETMEKTİR’
Özel hayatınızda zaman ayırmaktan hoşlandığınız hobileriniz var mı?

Özel hayatını yönetemeyen iş hayatını da yönetemez ve başarı elde edemez. Tüm bu yoğunlukta koşturmacada zaman yönetimine çok büyük önem vererek özel hayatıma vakit ayırır ve mutlaka keyif anları yaratırım. Ben yeni yerler, yeni insanlar tanımaktan beslenen bir insanım. En büyük hobim keşfetmektir. Yeni coğrafyalar, yeni tatlar, yeni kültürler hepsi içindedir bunun. Bunu daha kolay ve hızlı yapabilmek adına birer karavan aldım şimdi onunla turlara çıkıyorum. Zaman darlığı durumlarında ise yine keşfetmek üzere çok kitap okurum, bu zaman zaman kişisel gelişim kitapları olur, zaman zaman tarihe ışık tutan yayınlar, bazen de biyografiler ve romanlar. Keşfetmenin sınırı olmadığına çok farklı yollar ile bunu yapabileceğimize her zaman hayatımızda tutabileceğimize inananlardanım, keşfettiklerimizi ile oluşuyoruz biraz da.

Gelecek hedefleriniz nelerdir?
Hedeflerim; şahsım olarak başarmaya devam etmek, yeni hikayeler yazmak. Çok daha zor işleri keyifli ve zarif yapmanın yeni yollarını bulup hayatıma, işime katmak. Oğuz Holding olarak tüm markaları ile kategorilerinin tamamında ülkesinde lider olarak, buradan tüm dünya pazarlarında %100 yerli ve milli sermayeli markalarımızın dünya pazarlarında global marka olmasını sağlamak var.
 

Enes Örer

Enes Örer: Oğuz Holding, Türkiye’nin En Büyük İçecek Üreticisidir Enes Örer