Erdem Dağ: Mimarisi Güzel Bir Mağaza Tasarımı, İnsanların Alışveriş Alışkanlıklarını Da Belirleme De Büyük Bir Rol Oynuyor

 Erdem Dağ: Mimarisi Güzel Bir Mağaza Tasarımı, İnsanların Alışveriş Alışkanlıklarını Da Belirleme De Büyük Bir Rol Oynuyor Erdem Dağ: Mimarisi Güzel Bir Mağaza Tasarımı, İnsanların Alışveriş Alışkanlıklarını Da Belirleme De Büyük Bir Rol Oynuyor

Fem Yapı Mimarlık Kurucusu Erdem Dağ, Şirketlerinin Felesesini Klass’a Anlattı.  

Fem Yapı  Mimarlık Kurucusu Erdem Dağ, ev, ofis, büro inşaat ve tasarımlarını gerçekleştirerek çalıştığı kurum ve kuruluşlardan aldığı takdiri yeni nesil projelerinin altyapısı olarak kabul ederek Türkiye'nin önemli yapı taşlarından biri olmaya devam ediyor. 2016 yılında kurulan Fem Mimarlık, genellikle mağazacılık alanlarında çalışmalar gerçekleştiriyor. Inditex Grubu ile Zara, Oyak Grubu ile Sagra, Hotiç, Mavi, Starbucks gibi önemli marka ve mağazaların tasarım ve inşaat projelerini gerçekleştirerek önemli projelere imza atan Fem Yapı Mimarlık, minimum 500 metrekare bir mağazanın 1 ayda proje tasarımını gerçekleştirip açılışa hazır hale getirebiliyor. Projelerini gerçekleştirirken kendileri için en önemli faktörün ekip organizasyonu olduğunu belirten Erdem Dağ ile firma faaliyetlerini Point Hotel-Barbaros’un muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.

Erdem Bey, siz sektörünüzde başarılı bir isimsiniz. Fem Yapı Mimarlık firmasının kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
Fem Yapı Mimarlık, 2016 yılında şahsım tarafından kuruldu. Genellikle mağazacılık alanlarında çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Zara, Starbucks gibi önemli markaların mağaza dekorasyon ve tasarım işlerini yürütmekteyiz. Şirket olarak, ev, ofis, büroların tasarım ve uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz.

Fem Yapı Mimarlık olarak mağazacılık faaliyetlerine bu kadar ağırlık vermenizin nedenini sorabilir miyiz?
İlk çalışmalarımıza mağazacılık sektörü ile başladık ve ağırlıklı olarak bu alana yöneldik. Bu alana hitap edebileceğimiz geniş bir çevreye sahibiz. Hızlı bir büyüme trendi göstererek inşaat sektöründe aldığı takdiri yeni nesil projelerinin altyapısı olarak kabul eden bir anlayış ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. İş ve uygulama süreci ile ilgili tam donanımlı bir hakimiyet bilgisine sahibiz.

‘INDITEX GRUBU İLE ZARA, OYAK GRUBU İLE SAGRA MAĞAZALARININ TASARIM VE İNŞAAT PROJELERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’
Şu ana kadar hangi firmalarla çalışmalar gerçekleştirdiniz?

Inditex Grubu ile Zara, Oyak Grubu ile Sagra mağazalarının tasarım ve inşaat projelerini gerçekleştiriyoruz. Genel üretimlerimizi Maltepe’de kuruyoruz. Bütün plan ve projeyi mimarlık ofisimizde tasarlıyoruz. Bunun dışında Hotiç, Mavi, Starbucks gibi markalara hizmet sunuyoruz.

‘STARBUCKS MAĞAZALARINI BÜYÜK ŞEHİRLERDE MAKSİMUM 40 GÜN İÇİNDE TAMAMLIYORUZ’
Bir projenin çizim ve anahtar teslim süresi ortalama ne kadar sürüyor, projeleri zamanında teslim edebiliyor musunuz?

Bu süreç mağazanın büyüklüğüne, malzeme tedarik sürecine, müşteri istek ve beklentisine göre belirleniyor ve değişiklik gösteriyor. Mesela minimum 500 metrekare bir mağazanın 1 ayda proje tasarımını gerçekleştirip açılışa hazır hale getiriyoruz. Starbucks mağazalarını büyük şehirlerde maksimum 40 gün içinde tamamlıyoruz. Starbucks’ın belirli bir konsepti var. Bu konsept üzerinden genelde çalışmalarımız yapılıyor. Yurt dışından planlı konsept gönderiliyor, biz tasarımı buna göre yapıyoruz. Biz Starbucks’ın Başakşehir’deki şubesini 45 günde teslim ettik. Inditex’in şirket bünyesinde yer alan Bershka ve Stradivarius mağazalarının tasarım ve projelerini de biz yapıyoruz. Projeler İspanya’dan geliyor, tasarımını biz gerçekleştiriyoruz. Mavi’nin konsepti kendisine ait, biz bu konsept üzerinden tasarım ve proje yapıyoruz.

Proje çalışmalarınızda özellikle dikkat ettiğiniz durum nedir?
Biz ekip organizasyonunu çok önemsiyoruz. Hangi ekibin hangi durumda öne sürüleceği çok önemli bir nokta. Planlı bir iş programı işlerin belirlenen tarihte tamamlanması açısından büyük bir önem teşkil ediyor. İş ve ekip organizasyonu paniğe mahal vermeden, bir karışıklık ve endişeye düşürmeden uygulama süreçlerinin eksiksiz tamamlanması için önemli. Ekip arasındaki uyum doğrudan işi etkiliyor.

‘ŞİRKET BÜNYEMİZDE ŞU AN 5 İÇ MİMAR VE 3 İNŞAAT TEKNİKERİ ÇALIŞMAKTADIR’
Şirket bünyesinde şu anda kaç mimar ve iç mimar çalışmaktadır?

Şirket bünyemizde şu an 5 iç mimar ve 3 inşaat teknikeri çalışmaktadır. İç mimarlarımızın genellikle üçü ofis, ikisi sahada yer almaktadır. Teknikerlerimizde şantiyelerimizde çalışma faaliyetlerine devam etmektedir. Şantiyelerin durumuna göre ekip sayısı değişiklik göstermektedir. Sahada sayımız bazen 150’yi bulabiliyor.

‘GÜÇLÜ BİR EKİP RUHUNA SAHİBİZ VE İŞİMİZDE HIZLIYIZ’
Fem Mimarlık olarak gelecek hedefleriniz nelerdir ve insanlar neden sizi tercih etmeli?
Biz işin temelinden geliyoruz o yüzden müşteri istek ve beklentilerinin ne olduğunu öngörebiliyoruz. Müşterilerimize sahte bir şey sunmuyoruz. Müşterilerimizin hayallerini dinliyor, gerçeklik perspektifi ile beraber müşteri istek ve beklentileri doğrultusunda çizimler gerçekleştiriyoruz. İmalat ve üretim ayağına bu beklentilere hâkim olduktan sonra geçiyoruz. Güçlü bir ekip ruhuna sahibiz ve işimizde hızlıyız. İyi bir organizasyon ağına sahibiz. Kardeşim şantiyelerin başında duruyor ve doğal olarak devamlı bir takip söz konusu. Biz bünyemizde ne kadar çok istihdam yaratabilirsek memnuniyetimiz o ölçüde artıyor. Bir mimarlık ofisi ile çalışmanın insanlar için birçok faydası vardır. Maddi anlamda çok uygun fiyatlarla zamandan da tasarruf ederek projelerini kısa sürede yaptırabiliyorlar. Mimarisi güzel bir mağaza tasarımı, insanların alışveriş alışkanlıklarını da belirleme de büyük bir rol oynuyor.
 

İnstagram: erdem.dag.4206

                 femyapimimarlik

Erdem Dağ

 Erdem Dağ: Mimarisi Güzel Bir Mağaza Tasarımı, İnsanların Alışveriş Alışkanlıklarını Da Belirleme De Büyük Bir Rol Oynuyor Erdem Dağ