Evlat, Candan Öte Can Kavramının Hayat Bulmuş Hali

Evlat, Candan Öte Can Kavramının Hayat Bulmuş Hali Evlat, Candan Öte Can Kavramının Hayat Bulmuş Hali

Mesleğinde sahip olduğu 20 yıllık deneyim, hukuki konulardaki bilgi birikimi ve siyaset sahnesindeki başarıları sayesinde iş ve sosyal yaşam dünyasının tanınmış hukukçulardan birisi haline gelen Av. Serkan Toper, aynı zamanda oğlu Efe’nin iyi bir geleceğe sahip olması ve mutlu bir çocukluk geçirmesi için çok çalışan bir baba. Efe’nin dünyaya gelişiyle hayatını iki kişilik planlamaya başladığını, gelecek hayallerini de oğluna göre şekillendiğini söyleyen ünlü avukat “Bu yüzden babalık anlatılmaz bir duygu. Evlat candan öte can kavramının hayat bulmuş hali.” diyor.  Başarılı Avukat Serkan Toper ve oğlu Efe ile baba-oğul ilişkilerini, aralarındaki tarifsiz sevgiyi, birlikte neler yapmaktan hoşlandıklarını Klass okurları için konuştuk.  

Serkan Bey, öncelikle baba olacağınızı öğrendiğinizde yaşadığınız duyguları öğrenebilir miyiz?
Baba olacağımı öğrendiğim gün aslında çok derin duygular hissetmedim. Daha sonra oğlumu kucağıma alıp sıcaklığını hissettiğimde, kokusunu içime çektiğimde baba olduğumu ve artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anladım. İlk gün sabaha kadar nefes alıp almadığını kontrol edebilmek için uyumamıştım.

Peki, baba olduktan sonra hayatınız nasıl evrildi? Babalığın iş hayatınıza yansımaları nasıl oldu?
İnsan, evladı olmadan önce kendisini çok sever; annesini, babasını, kardeşini çok sever. Ama evlat kendinden bile daha çok sevebileceğin, uğruna gözünü kırpmadan ve bir saniye bile düşünmeden canını ortaya koyabileceğin bir varlık. Bu yüzden babalık anlatılmaz bir duygu. Evlat, candan öte can kavramının hayat bulmuş hali. Artık sadece kendi başınıza değilsindir. Kişisel gelecek kaygılarınızın yanında evladınızın da geleceğine dair kaygılarınız ve hazırlıklarınız baslar. O daha iyi eğitim alsın, daha iyi koşullarda yaşayabilsin diye elinizden gelen her şeyi yaparsınız. İş hayatınızda ve kişisel yaşantınızda artık iki kişilik bir planlama ve gelecek tasavvuru başlıyor.

“HEPSİ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ ANILARDI”
Çocuğunuzla unutamadığınız anılardan birini paylaşmanızı istesek hangi anınızı anlatırsınız?
Hangi birini sayayayım ki. Oğlumu ilk kucağıma aldığım an, ilk göz göze gelinen an, bana ilk kez baba dediği an, okula gittiği ilk gün, andımızı okuduğu gün gözlerimin doluşu ve birlikte gittiğimiz ilk maç. Bunların hepsi benim için çok değerli anılardı. Rabbim isteyen ve sorumluluğunu taşıyabilecek herkese evlat nasip etsin diliyorum.

Efe, senin gelecek hayallerinde neler var?
Ben de babam gibi başarılı bir avukat olmak istiyorum. Babamın başarısını, çalışkanlığını, iş disiplinini ve kişiliğini kendime örnek alıyorum. Babamla küçüklüğümden beri maçlara gideriz. Futbolu da çok seviyorum. Avukatlık mesleğini yaparken aynı zamanda hobi olarak futbolla ilgilenmek istiyorum.

Babanı anlatmanı istesek nasıl anlatırsın bize?
Babam dışarıdan çok sert görünüşlü biri gibi gözükse de aslında çok sıcak kanlı ve esprili bir insan. Ben onlayken çok gülüyorum. İş disiplini de çok yüksek birisi. Onun için iş birçok şeyden önce gelir. Bazen evdeyken bile çalıştığını görüyorum. İşine bu kadar çok önem vermesi onun bazı şeyleri zor beğenmesine sebep oluyor. Ona bir şey beğendirmek biraz zor.

“BABAMIN DÜŞÜNCELERİ BANA ÇOK ŞEY KATIYOR”
Birlikte neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Ben babamla beraber en çok maç izlemekten keyif alıyorum. Maça gideceğimiz günler çok eğlenceli geçer. Maçtayken beraber tezahürat yapar, gol olduğunda da sevinirken birbirimize sarılırız. Onunla sohbet etmek bana her zaman keyif veriyor. Onun düşünceleri bana çok şey katıyor. Ona bazen mesleği ve işleriyle ilgili sorular sorarak hukukla ilgili yeni şeyler öğreniyorum.

Babalar gününü nasıl geçirirsiniz? Özel sürprizler olur mu yoksa rutin günleriniz gibi midir?
Yasaklardan önce babamın işleri bitince kahvaltıya veya yemeğe çıkardık. Yemekte ben ona okulda bir günümü nasıl geçirdiğimi, neler yaptığımı anlatırdım. Birlikte gitmekten keyif aldığımız yerler vardı. Yasaklardan dolayı ne yazık ki eskisi kadar çok dışarı çıkamıyoruz. Onun yerine özel günlerde ona hediyeler alıyorum, o da bana alıyor. Geçtiğimiz babalar gününde ona fotoğraflarımızın olduğu bir kolaj hazırlamıştım. Bu babalar günü için de çok özel bir sürpriz hazırladım.
 

Efe-Serkan Toper