Eyewatch, Kişiye Özel Göz İçi Basınç Ayarlamayı Mümkün Kılar

Eyewatch, Kişiye Özel Göz İçi Basınç Ayarlamayı Mümkün Kılar Eyewatch, Kişiye Özel Göz İçi Basınç Ayarlamayı Mümkün Kılar

Prof. Dr. Ümit Aykan, yeni ‘Eyewatch’ sisteminin özelliklerini Klass’a anlattı.  

Glokom ameliyatları, komplikasyon oranları nispeten yüksek, buna karşın ilerleyen yıllarda etkinliği azalabilen ameliyatlardır. Bu nedenle glokoma yönelik cerrahi girişimlerde hem basınç kontrolünü başarı ile sağlayabilen hem de komplikasyon oranı düşürülmüş tekniklerin geliştirilmesi yönünde büyük çaba harcanıyor. Türkiye’nin ilk ayarlanabilir glokom ameliyat sistemini Etiler Dünyagöz Hastanesi’nde uygulayan Prof. Dr. Ümit Aykan ile bu amaçla geliştirilen ve ülkemizde ilk kez uygulanacak olan yeni teknoloji, eyeWatch Glokom drenaj sistemini Klass okurları için konuştuk.

Ümit Bey, eyeWatch sisteminin özelliği nedir?
Bu sistemde ameliyat sonrası drenaj miktarı özel bir aparat olan eyeWatch kalem ile göze dokunulmaksızın, dışarıdan ve poliklinik ortamında tamamen kapatılabilir ve böylece aşırı drenaja bağlı göz içi basıncının çok düşük değerlere ulaşması engellenir. Yine bu özel aparat ile göz içerisinden alınan sıvının kontrollü emilebileceği bir ortam giderek geliştikçe drenaj miktarı artırılabilir. Bu ayarlama işlemi son derece kolay ve 1 dakikadan az bir sürede gerçekleştirilir ve hastada rahatsızlık oluşturmaz.

eyeWatch’un göz tedavisinde ne gibi avantajlar sağlıyor?
Bu teknik gelişim, göz içi basıncında aşırı düşüş ve buna bağlı görmeyi azaltan komplikasyon gelişimini önlemenin yanı sıra kişiye özel göz içi basınç ayarlamayı da mümkün kılar. Bilindiği gibi glokom hastalığında hastalığı kontrol altına alacak göz içi basınç değerleri kişiden kişiye değişebilmektedir ve her hasta için hedef basınç değeri farklı olmaktadır.

Bu sistemin korneal dokuya bir zararı var mı?
Glokom tüp implantlarında uzun dönemde korneal dokuda hasar oluşabilmektedir. Özellikle göz içinde tüp boyutunun uzun olduğu ya da korneaya yakın yerleşimin olduğu hastalarda uzun dönemde kornea yetmezliği bir sonuç olarak görülebilmektedir. eyeWatch sisteminde göz içi tüp kısmı hem oldukça kısadır hem de hareketliliği azdır. Bunun yanı sıra piyasada mevcut glokom tüpleri ile kıyaslandığında çapı da daha dardır. Bu nedenle korneanın endotel hücrelerine daha az hasar vererek korneal dokuyu korur.

EYEWATCH SİSTEMİNİN ANA AVANTAJLARI:

  • Ameliyat sonrası aşırı basınç düşüşünü (Hipotoni) önler
  • Göze dokunulmaksızın ve yeni bir ameliyata gerek duyulmadan basınç değeri istenilen seviyeye ayarlanabilir.
  • Kişiye özgü (Hedef Basınç) bir basınç düzeyi sağlanabilir.
  • Kornea dokusunda hasarlanmayı önler.

 

Ümit Aykan