Ferzan Kemali : “Diş Hekimliği, Dijital Gelişmelerden En Çok Yararlanan Mesleklerden Biridir”

Ferzan Kemali : “Diş Hekimliği, Dijital Gelişmelerden En Çok Yararlanan Mesleklerden Biridir”  Ferzan Kemali : “Diş Hekimliği, Dijital Gelişmelerden En Çok Yararlanan Mesleklerden Biridir”

Başarili Diş Hekimi Ferzan Kemali, Gülüş Tasarimi Sürecini Bütün Detaylariyla Klass’a Anlatti “Ölçü almada, yüz ve diş fotoğraflama aşamasında, seramik üretimi laboratuvar aşamasında dijital iş akışını kullanıyoruz. Yaptığımız seramik kaplama ve lamineler dijital ortamda tamamen bizim kontrolümüzde hastanın istediği gibi yapılıyor. Ortodontide invisalign (şeffaf plak) sistemi de tamamen dijitalleşen bir tedavi şekli.” İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İran’ın en iyi üniversitelerinden birisi olan Beheşti Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan ve 1993 yılında ilk kliniğini açan Ferzan Kemali, diş hekimliği alanındaki tecrübesi ve teknolojiyi kullanma konusundaki başarısı ile dikkat çekiyor. Gülüş tasarımı sürecini dijital yöntemlerle kusursuz bir hale getiren Dr. Ferzan Kemali, diş hekimliğinde başarılı olmak için aynı zamanda iyi bir psikolog ve iyi bir sanatçı olmak gerektiğinin de altını çiziyor. Hastalarına Maslak Sun Plaza’daki Clinique Dent Beaute kliniğinde hizmet veren Dr. Ferzan Kemali ile gülüş tasarımı konusundaki başarısının sırrını, kullandığı teknolojileri ve kliniklerini farklı kılan özellikleri Klass okurları için konuştuk.  

Ferzan Hanım, Maslak Sun Plaza’daki diş kliniğinizde hastalarınıza dijital destekli diş hekimliği hizmeti veriyorsunuz. Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Ben İran’da doğdum, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden (ÇAPA) mezun olduktan sonra İran’ın en iyi üniversitelerinden biri olan Beheşti Üniversitesi’nde doktora yaptım ve Maxillary Sinus Hastalıklarının Bilgisayarlı Tomografik İncelemesi konulu tezimi yazdım. Daha sonra Viyana ve Londra’da implant cerrahisi ve estetik üzerine değişik kurslara katılarak sürekli kendimi geliştirdim. 1993 yılından beri kendi kliniğim var. Şu an hastalarıma Maslak Sun Plaza’daki Clinique Dent Beaute kliniğimde hizmet veriyorum. 33 yılık meslek hayatımda sürekli yeni şeyler öğrenerek uygulamak vazgeçilmezim oldu. Kızım Lili de işimi keyifle yaptığımı görmüş olacak ki benimle aynı mesleği seçti. Arda kalan zamanlar da bir dönem seramikten heykeller yapıyordum. Şimdi ise kitesurf ve kayağa gidiyorum. Herkesin hikayesi farklı olduğundan yeni  insanlarla tanışmayı ve dinlemeyi de seviyorum.

 “BAŞARILI BİR DİŞ HEKİMİ
 OLMAK  İÇİN İYİ BİR SANATÇI
 OLACAKSINIZ”
Özellikle dijital gülüş tasarımı konusunda oldukça başarılısınız. Bunun nedeni nedir?
Günümüzde başarılı bir diş hekimi olmak için birçok sıfatı aynı anda taşımanız lazım. İyi bir diş hekimi olacaksınız, iyi bir mühendis olacaksınız, dijital oyuncaklarla aranız iyi olacak, iyi bir psikolog da olacaksınız, dinlemeyi iyi bileceksiniz, iyi işletmeci olup disiplinlerarası çalışmayı yönetebileceksiniz, kongreleri ve yenilikleri takip edeceksiniz, kendinizi eğitmeyi hep sürdüreceksiniz, iyi bir sanatçı olacaksınız (estetik gözünüz olacak) ve modayı iyi bileceksiniz. Girişimci olmalısınız ve bunları yaparken de zevk almalısınız. Ben de elimden geldiğince bu sıfatlar için çalışıyorum. Sanırım başarımın nedeni de bu.

Gülüş tasarımında hangi teknolojilerden faydalanıyorsunuz?
Ölçü almada, yüz ve diş fotoğraflama aşamasında, seramik üretimi laboratuvar aşamasında dijital iş akışını kullanıyoruz. Yaptığımız seramik kaplama ve lamineler dijital ortamda tamamen bizim kontrolümüzde hastanın istediği gibi yapılıyor. Ortodontide invisalign (şeffaf plak) sistemi de tamamen dijitalleşen bir tedavi şekli. Itero ile aldığımız dijital ölçülerle metal tellere gerek kalmadan birçok diş çarpıklığını düzeltip hastalarımızı hayal ettikleri gülüşe kavuşturuyoruz.

Gülüş tasarımında süreç nasıl işliyor?
Öncelikle stüdyomuzda hastamızın yüz ve diş fotoğraflarını alıyoruz. Bu fotoğraflar üzerinde hastanın fiziksel özelliklerini inceledikten sonra dijital ortamda dişlerin altın orana uyacak şekilde çizimi yapılıyor. Sonra bu çizimden 3D model üretip tasarladığımız bu maketi hastamızın dişlerine uyguluyoruz. Böylece daha tedavi başlamadan bizim yaptığımız ön taslağı hastamız görüyor ve diledigi bir değişiklik varsa bize söylüyor. Biz de hastanın istekleri doğrultusunda hemen rötuşlar uygulayarak onun hayalindeki dişlerin modellemesini yapıyoruz. 3D tarama işleminden sonra preparasyon aşaması başlıyor. 3D cad-cam sistemlerden hastamızın porselenlerini üretip teker teker dişlerin üzerine yapıştırıyoruz.

 “ÖZELLİKLE “ALL ON FOUR”
 İMPLANT SİSTEMİ
 KONUSUNDA İDDİALIYIZ”
İmplant tedavilerindeki teknolojilerden de bahseder misiniz?
Hem görüntüleme yöntemleri hem uygulama hem de implant üstü restorasyonlarda yine son teknoloji dijital sistemleri kullanıyoruz. Kliniğimizdeki bilgisayarlı tomografi cihazı ile cerrahi öncesi planlamamızı yapıyoruz. Aslında dijital iş akışını her tedavide uygulayınca çok daha kontrollü ve hasta için de konforlu tedaviler gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle “All On Four” implant sistemi konusunda iddialıyız. Tam dişsiz hastalarda dahi tamamen dijital ağız içi ve ağız dışı tarayıcılar sayesinde, titanyum temelli zirkonyum dişleri ameliyatın hemen ertesi günü takabiliyoruz. Bunun yanında tüm cerrahi operasyonlarımız hem yumuşak doku için hem kemik için ayrı lazer cihazları ile yapılıyor. Bu sayede hem steril olan cerrahi alanı çok hızlı iyileşiyor hem de hasta için çok konforlu ve ağrısız bir tedavi süreci oluyor.

Bir diş hekimi, diş ile ilgili her
konuda iyi olabilir mi?

Ben 1993 yılından itibaren klinik işletiyorum. Estetiğin yanı sıra uzun ömürlü işler yapmamla tanınırım.
Günümüzde diş hekimliği dijital gelişmelerden en çok yararlanan mesleklerden biri ve bu sebeple birçok branşa ayrılmış. Artık tek bir diş hekiminin her konuda iyi olması zordur. Dolaysıyla birbiriyle uyumlu değişik branşlarda uzman ekip ile çalışmak ve hastalarıma verebilecek en iyi tedaviyi sunmak beni çok mutlu ediyor. Diğer taraftan kızım Lili de diş hekimliği okuyor ve aynı zamanda kliniğin işletmesinde bana yardımcı oluyor. Benim, ekibimin ve kızımın hedefi, kliniğimizin kalitesini sürekli artırarak hem mevcut hastalarımıza hem de yurt dışından gelen hastalarımıza A Plus tedaviy