Figen Onat, Türkiye’de Çocuk Gelinlikleri Konusunda Uzmanlaşmış Bir Markadır

Figen Onat, Türkiye’de Çocuk Gelinlikleri Konusunda Uzmanlaşmış Bir Markadır Figen Onat, Türkiye’de Çocuk Gelinlikleri Konusunda Uzmanlaşmış Bir Markadır

Ünlü Moda Tasarımcısı Figen Onat, tasarımlarını farklı kılan detayları Klass’a anlattı...  

Küçük yaşta başlayan moda merakını önce hobiye ardından da mesleğe dönüştüren Figen Onat, aldığı eğitimlerle bu alandaki yetkinliğini artırdı. Sektörde önemli markalarla çalışan, tasarım ve koleksiyonlar hazırlayan Moda Tasarımcısı Figen Onat son olarak kendi markası “Figen Onat”ı kurarak hayalini gerçekleştirdi. Adını taşıyan markasıyla çocuk ve genç kız gelinlikleri tasarlayan başarılı modacı, şirketini kurduktan beş ay sonra Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Vakko ile çalışmaya başladı. Vakko için abiye ve gelinlik üreten Figen Onat, pandemi sürecinde de  Vakko için 25 bin adet ipek maske üretti. Gustosu ve kalitesiyle haute couture sektöründe adından söz ettiren Moda Tasarımcısı Figen Onat ile ürünlerinin özelliklerini ve gelecek hayallerini Klass okurları için konuştuk.

Figen Hanım, moda sektöründe önemli markaların tercih ettiği ve güven duyduğu isimlerden birisiniz. Tekstil ve moda sektörüne ilginizin nasıl başladığını öğrenebilir miyiz?
Tasarım yapmak benim için çocukluktan beri gelen bir meraktı. Küçük yaşta oyuncak bebeklere elbiseler yapardım. 12-13 yaşlarına geldiğimde ise tasarımlar yapmaya başladım. Yaz tatilinde çocuklar eğlenip gezerken ben bir şeyler tasarlar ve onları dikmeyle uğraşırdım. Olgunlaşma Enstitüsü mezunu olan bir akrabam vardı. Her fırsatta onun yanına gider, yeni dikim ve tasarım metodları öğrenmeye çalışırdım. Giyim benim için bir hobiyken daha sonra mesleğe dönüştü. Tasarım ve dikim yapmak benim en büyük zevkim. Özellikle çocuk grubunda yaptığım nakış desenleri kendi çizimlerimdir.

“VAKKO KRİTERLERİ ÇOK YÜKSEK OLAN BİR FİRMA”
Türkiye’nin sayılı markalarından biri olan Vakko ile çalışıyorsunuz. Vakko’nun sizi tercih etme sebebi ne oldu?
Şirketimi kurduktan beş ay sonra Vakko ile çalışmaya başladım. Beni tercih etmelerine çok sevdiğim değerli bir arkadaşım vesile oldu. Çıkardığım ürünlerin kalitesi onların gustosuyla bütünleşti. Beş yıldır birlikte çalışıyoruz. Vakko kriterleri çok yüksek olan bir firmadır, beklentilerini karşılamak zaman ve emek istiyor. Ben de kendi ekibimle elimden geleni yapıyorum, çok temiz iş çıkarıyoruz. Vakko’nun gelinlik ve abiyelerini üretiyoruz. Sadece Vakko değil çalıştığım bütün müşterilerim benim için çok değerlidir. Kalıcı olmak adına iyi işler çıkarmaya çalışıyorum. Kalite hiçbir zaman tesadüf değildir. Pandemi döneminde Vakko’nun 25 bin adet ipek maskesini ürettim. Şu anda da yazlık grubunu devam ettiriyoruz. Vakko ile çalışmanın en önemli getirisi prestijdir. Türkiye’nin kadın giyimdeki en iyi markası. Onlarla çalışmak benim için bir onurdur.

“FİGEN ONAT ÇOCUK TASARIMLARIMIZDA, 2-15 YAŞ GRUBUNDA BEBEK VE GENÇ KIZ KIYAFETLERİ ÜRETİYORUZ”
Sizin aynı zamanda kendi adınızı taşıyan “Figen Onat” patentli bir markanız var. Figen Onat ile abiye, gelinlik ve çocuk ürünleri tasarlıyorsunuz. Bu ürünlerin farkı nedir?
Markamı yaratmak benim bir hayalimdi ve onu gerçekleştirebildiğim için  şükrediyorum. Kendi tasarımlarımda özgürüm. Kimsenin etkisi altında olmadığım için kendi düşüncelerimi yansıtıyorum. Doğru olduğuna inandığım, gözüme güzel gelen detayları bir araya getiriyorum. Desen, nakış, el işi, çiçekler, aksesuarlar ve renkler tamamen kendi seçimim. Çocuk projemizde 2-15 yaş grubunda bebek ve genç kız kıyafetleri üretiyoruz. Bebek ve kız çocuğu gelinlikleri yapıyorum. Çocuk gelinlikleri üzerinde devam etmeyi düşünüyorum. Arada haute couture gelinlik, abiye ve nişanlık gibi ürünler de yapıyorum ama lokomotifimiz çocuk gelinlik.

“HEDEFİM TÜRKİYE’NİN EN İYİ ÇOCUK GELİNLİK TASARIMCILARI ARASINDAKİ YERİMİ KORUMAK”
İnsanlar neden Figen Onat markasını tercih etmeli?
Önceliğimiz her zaman kalite. Bir üründe özellikle dikiş kalitesi çok önemlidir. Bu özelliklere sahipseniz zaten marka ve kişiler sizi buluyor. En önemli farkımız gustomuzun birinci sınıf olmasıdır. Beş yıl gibi bir sürede markamızı çok iyi yerlere getirdik. Büyük marka ve kurumların referansı bizi diğer firmalardan bir adım öne taşıyor. Türkiye’de çocuk gelinlikleri konusunda uzmanlaşmış çok fazla iyi firma yok. Yurt dışında bu alanda çok iyi olan markalar var. Hedefim Türkiye’nin en iyi çocuk gelinlik tasarımcıları arasındaki yerimi korumak. Sosyal medyada koleksiyonumun çok az bir kısmını yayınlıyorum. Dileyen kişiler bizimle telefonla numaramız aracılığı ile irtibata geçerek perakende ya da toptan ürün siparişi verebilirler.
Sizin çalışmak istediğiniz firmalar var mı?
Chanel, Christian Dior gibi dünyaca ünlü markalara çocuk veya kadın koleksiyon grubu hazırlamak isterim. Uluslararası büyük markalar ürünlerinin büyük bir bölümünü Türkiye’de, İzmir ve İstanbul’da yaptırıyor.

“O BÖLGEDEKİ KIZ ÇOCUKLARININ BU TÜR KIYAFETLERİ HİÇ GÖRMEDİKLERİNİ BİLİYORUM”
Figen Onat olarak bir çok hayalinizi çok çalışarak gerçekleştirdiniz. Bundan sonraki hayalleriniz nelerdir?
Şu ana kadar çalıştığım markalarla şirketimiz ayakta durduğu sürece çalışmaya devam etmek istiyorum. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki kız çocuklarını giydirmek gibi bir düşüncem var. Hayatında hiç gelinlik, tül elbise giymemiş kız çocuklarını istedikleri renklerde özel elbiseler dikip giydirmek istiyorum. Bu hayalimi hayata geçirmeye çalışacağım. O bölgedeki kız çocuklarının bu tür kıyafetleri hiç giymediklerini, görmediklerini biliyorum. Onları mutlu etmek ve sevindirmek adına bu projemi en kısa sürede hayata geçirmek istiyorum.

 

Figen Onat