Geçirdiğimiz Zamanın Her Anı Benim İçin Çok Kıymetli

Geçirdiğimiz Zamanın Her Anı Benim İçin Çok Kıymetli Geçirdiğimiz Zamanın Her Anı Benim İçin Çok Kıymetli

Reklam ve tanıtım sektörünün en başarılı markalarından birisi olan Work Ajans'ın Kurucusu Ufuk Demir, genç yaşına rağmen önemli başarılar elde etmiş bir iş insanı. 2015 yılında, “Türkiye’nin En Genç Yönetim Danışmanı” ünvanına sahip olan Ufuk Demir, yakın zamanda dünyaya gelen oğlu Arden ile babalık duygusunu da yaşadı. Oğlu için her şeyden önce iyi bir rol model olmak için çabalayan ünlü iş insanı eğitimin her şeyden önce ailede başladığı bilinciyle hareket ederek Arden'i çevresine saygılı ve iyi bir insan olarak yetiştirmek istiyor. Arden'in gelişiyle eşiyle birlikte ayakları yere daha sağlam basan ve daha hassas insanlar haline geldiklerini söyleyen Ufuk Demir ile babalık duygularını Klass okurları için konuştuk.  

Ufuk Bey, dokuz ay önce oğlunuz Arden’i kucağınıza aldınız. Baba olmak nasıl bir duygu?
Bana hep "Babalığın nasıl bir duygu olduğunu oğlunu kucağına aldığında anlarsın." derlerdi. Bunun ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Eşim normal doğum yaptı. Ağlama sesini duyduğumda inanılmaz duygular yaşadım. O an ben de kendimi tutamayıp ağladım. Allah dileyen herkese baba olmayı nasip etsin. Hayatta çok başarılı olabilir, çok kazanç elde edebilirsiniz ama size en büyük manevi hazzı yaşatan evladınızdır. Onunla bir arada olmak çok güzel.


Arden için nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz?
Ağaç yaşken eğilir atasözünü çok doğru buluyorum. Çocuğumuzu eğitmeye önce aileden başlamalıyız. Toplumda birçok şiddet olayı yaşanıyor. Bu konuda önce erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu eğitim de ailede başlar. Eşime karşı, çevremdeki insanlara karşı oğluma örnek olacak şekilde davranmalıyım. Arden, her şeyden önce iyi bir insan olmalı. Başarı, eğitim gibi konular tabii ki önemli ama öncelikle topluma ve bireylere saygılı bir insan olması gerektiğini düşünüyorum. Bu saygıyı da her şeyden önce anne-babasında görmesi gerekir. Koruyucu, sahiplenici, iyi ve vicdanlı bir insan olması en önemli beklentimiz.

İleride hangi mesleği yapmasını isterdiniz?
Çocuğunuzun o veya bu mesleği yapmasını istemek bence eski zamanlarda kalmış bir yaklaşım. Benim mesleğime de devam edebilir ancak kendisine göre bir yol çizmesi, kendi doğrularının olması da önemli. Arden'in istediğini yapması onu daha çok mutlu edecektir. Aradan 30-40 sene geçtikten sonra bile sabahları ilk günkü mutlulukla uyanıp işine gitmesi lazım. Ona o mutluluğu verecek olan iş ne ise onu yapsın.

Oğlunuzla beraber en çok ne yapmaktan keyif alırsınız?
Oğlumla geçirdiğim her an benim için çok keyifli oluyor. Zorlu anlarımız olsa da zor bir bebek değildi. Altının değiştirilmesinden tutun yemek yemesine kadar yaptığımız her şey keyifliydi ama en çok eğlendiğimiz süre banyoda geçen süreydi. Banyoda oynayarak çok keyifli vakit geçiriyor. Onunla yaptığımız her şey bize mutluluk veriyor. Özel bir aktiviteden ziyade birlikte geçirdiğimiz zamanın her anı benim için çok kıymetli. 

Arden'i yetiştirirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir çocuk her zaman ebeveynlerini rol model alır. Bir çocuk kadınlara saygıyı babadan, hayvan sevgisini çevresinden öğrenmeli. Çocuğun babasının yaşamını rol model alması onu daha bilinçli bir birey yapar. Biz tüm aile olarak aramızdaki ilişkilerle, birbirimize olan yaklaşımımızla ona örnek olmak zorundayız.


Oğlunuzun dünyaya gelişiyle hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?
Çocuk sahibi olmak insanın hayatını bambaşka bir hale sokuyor. Koronavirüsten dolayı birçok tanıdığımızı, yakınlarımızı kaybettik. Ama ben pandemiye olumlu yönden bakmaya çalıştım. Çünkü bu sürede oğlumla daha çok vakit geçirme imkanım oldu. Böyle olunca hem sabahları hem de akşamları onun yanında olabiliyorum. Arden'in dünyaya gelişiyle daha bilinçli, ayakları yere daha sağlam basan insanlar olduk. Araç kullanırken daha dikkatli olmaya başladık. Çocuk olduktan sonra her şeye karşı daha hassas oluyorsunuz. Arkadaş ortamınızı, sosyal hayatınızı ona göre ayarlıyorsunuz. İnsanların bu sorumluluğa maddi olarak değil her şeyden önce psikolojik olarak hazır olmalı. Çocukların gelişiminde annenin rolü çok önemli, kişilikleri annelerinden aldığı enerji ile oluşuyor. Biz babalar bu noktada daha çok bir görev adamıyız. Bu yüzden annelerin çocukların gelişiminde bizden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Hayatınız elbette değişiyor ama bu değişimden keyif alıyorsunuz.

Babalık duygusunu bir kez daha yaşamak ister miydiniz?
Çocuk sahibi olmak çok güzel bir duygu. Vakti zamanı geldiğinde, Allah nasip ederse elbette ikinci çocuğumuzun olmasını da isterim. Ancak önemli olan ilk çocuğa ayırdığımız vakti, gösterdiğimiz ilgiyi ikinci çocuğumuza da ayırabilmek. Elbette eşimin de bu konuda fikri önemli. Çocuğun cinsiyetinin benim için bir önemi yok. En önemlisi sağlıklı olması. 

Arden-Ufuk Demir