Gençlik Aşısı Geleceğe Yaptığınız Bir Yatırımdır

Gençlik Aşısı Geleceğe Yaptığınız Bir Yatırımdır Gençlik Aşısı Geleceğe Yaptığınız Bir Yatırımdır

Dr. Musk Clinic Kurucularından Uzm. Dr. Nihal Koç, gençlik aşınının cilde yararlarını Klass’a anlattı...  

Cildin canlılığını ve elastikiyetini koruyabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu maddelerin başında hyalüronik asit ve kolajen geliyor. 20’li yaşların sonunda bu iki maddenin azalmaya başlamasıyla cilt matlaşır ve canlılığını yitirmeye başlar. Etkili mezoterapi yöntemi olan gençlik aşıları cilt nemini ve elastikiyetini artırdığı gibi sıkılaşma ve liftin etkisi de yaparak sarkmaları engelliyor. Lokal anestezik krem kullanılarak hayalet iğne denilen son derece ince iğnelerle cilde verilen ürünler derin tabakaya nüfuz ederek yaşlanmayı durduruyor ve cildin eski canlılığını tekrar kazanmasını sağlıyor. Gençlik aşısı işlemini Dr.Musk kliniğinde başarıyla uygulayan Uzm. Dr. Nihal Koç ile gençlik aşısının işlevini, uygulamanın ne sıklıkla yapıldığını, kimlere uygulandığını ve cilt kalitesine nasıl katkıda bulunduğunu Klass okurları için konuştuk.

Nihal Hanım, ilkbahar aylarına giriş yaptık, önümüzde yaz mevsimi var. Cildinin her daim genç ve sağlıklı görünmesini isteyen kişilere ne gibi ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?
Bu konuda gençlik aşısı olarak bilinen mezoterapi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. Cildin ihtiyacı olan maddeleri cilde verme işlemine mezoterapi deniyor. Cildin en çok ihtiyaç duyduğu şey kolajen ve hyalüronik asit. 20’li yaşların sonunda bu iki madde vücudumuzda azalmaya başlıyor. Çevresel faktörlerin de etkisiyle birçok toksik madde biriktiriyoruz. Bunların başında serbest radikal denilen atık maddeler var. Genç yaşta vücudumuz antioksidanlar aracılığı ile bu maddeleri bir şekilde yok edebiliyor ancak yaşımız ilerledikçe bu süreç giderek yavaşlıyor. Sonuç olarak cildimiz matlaşıyor ve cansız bir hal alıyor. Hyalüronik asidin azalmasıyla nem oranımız da önemli miktarda azalıyor. Bu sebeplere bağlı olarak cildimiz kurumaya başlıyor. Kuru ciltte her mimik hareketiyle birlikte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Mezoterapi yöntemi olarak da bilinen gençlik aşılarıyla bu sorunların önüne geçebiliyoruz.

“GENÇLİK AŞILARINDA OLMAZSA OLMAZ OLAN ŞEY HYALÜRONİK ASİT İLE CİLDİ NEMLENDİRMEK”
Gençlik aşısı kimlere uygulanır? Çeşitleri nelerdir?
Gençlik aşısını biz 20’li yaşlardan itibaren yapmaya başlıyoruz. Bunlar cildimizin her daim genç kalmasını sağlayan ve yaşlanmayı geciktiren anti-aging uygulamalardır. Erken yaşta yapılması geleceğe bir yatırımdır. Cildin yaşlanmasını engelliyor ve nemli kalmasını sağlıyorsunuz. Bu ürünler yaşa bağlı olarak gençleşme etkisi de gösterebiliyor. Ürünleri karıştırabildiğimiz gibi hazır şekilde de enjekte edebiliyoruz. Gençlik aşıları çok çeşitli. Piyasada çok fazla ürün mevcut. Muayene sonucunda kişinin cildinin neye ihtiyacı olduğuna karar verdikten sonra uygulamamızı gerçekleştiriyoruz. Gençlik aşılarında olmazsa olmaz olan şey hyalüronik asit ile cildi nemlendirmek. Bundan dolayı gençlik aşılarının hepsinde hyalüronik asit bulunuyor. Diğer ekstra ürünleri ise cildin ihtiyacına göre uyguluyoruz. Örneğin sarkma söz konusuysa karışıma sıkılaştırıcı birtakım ürünleri ekliyoruz. İleri yaşlı danışanlarımızda antioksidan etkili ürünleri tercih edebiliyoruz.

GENÇLİK AŞILARI CİLDE NEM VERİR, ELASTİKİYETİNİ ARTIRIR, SIKILAŞTIRMA VE LİFTİNG ETKİSİ SAĞLAR, SARKMALARI ENGELLER”
Gençlik aşısının önemli faydaları nelerdir?
Gençlik aşıları cilde nem verir, elastikiyetini artırır, sıkılaştırma ve lifting etkisi sağlar, sarkmaları engeller. Eğer cildimize tek bir işlem yaptıracaksak bu gençlik aşısı olmalı. Gençlik aşısı geleceğe yaptığınız bir yatırımdır. Bu ürünler dolgu, botoks gibi işlemlerin kalıcılığını da artırıyor. Yapılan her işlem kendisini daha iyi gösterir.

Bu uygulamayı ne sıklıkla uyguluyorsunuz?
Gençlik aşısını bu dönemde ön planda tutmamın sebebi kışın cildimiz üzerinde yarattığı olumsuz etkiler. Bu dönemde yaptırdığımız takdirde yaz mevsimine çok daha parlak bir cilde girebiliriz. Aynı zamanda yaz bittikten sonra da güneşin cildimize verdiği zarardan kurtulmak amacıyla da yapılabilir. Uygulama sıklığı da kişini yaşına ve cildinin durumuna göre değişir. Bazı uygulamalar 15 günde bir yapılırken bazıları ayda bir yapılabiliyor. Seans sayısına da muayeneden sonra karar veriyoruz. Dışarından bize bakan kişiler de cildimizde oluşan değişikliği fark ediyor.

Gençlik aşısı uygulaması nasıl yapılıyor?
Gençlik aşısı uygulamasını çok küçük ve ince iğne uçları kullanarak yapıyoruz. Öncesinde lokal anestezik bir krem sürerek kişinin cildini ağrı duymaması için mümkün mertebe hazırlıyoruz. Daha sonra da cildin belli noktalarına hayalet iğne dediğimiz çok ince bir yöntemle enjeksiyon yapıyoruz. Kişiler iğnenin girişini bile hissetmiyor. İşlem sonrası kullandığımız kremlerle cildi yeniden gererek kişinin sosyal yaşantısına devam etmesini sağlıyoruz.

Pandemi dönemin ardından insanların bu tür uygulamalara daha fazla rağbet göstermeye başladığını söyleyebilir miyiz?
İnsanlar bir sene boyunca pandemiden dolayı evlere kapandı. Şu anda bana gelen hastaların çoğu bana “Çok sıkıldım, aynada kendimi iyi görmek istiyorum” diyor. Bu yüzden gelen danışanlarıma bu mezoterapiyi mutlaka öneriyorum. Onlara moral oluyor. Kendilerini böylece çok daha iyi hissediyorlar. Bu işlemlerin hepsini sabah uyanıp aynaya baktığımızda cildimizi parlak görmek ve mutlu olmak için yapıyoruz. Özellikle bu dönemde insanların cildi çok yıprandı. Gençlik aşısı yaptırmanın tam zamanı.

“GÜNEŞ KREMİNİN YAZ KIŞ DÜZENLİ KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ”
Kliniğinize gelen kişilere cilt kalitelerini korumaları adına ne tür önerilerde bulunuyorsunuz?
Kliniğimiz çok hijyenik bir ortam. Hastalarımız buraya güvenle gelebilir. Botoks kırışıklarımız derinleşmeden, 4-6 ayda bir yapılması gereken bir uygulama. Mezoterapi ile birlikte botoksu da aynı seansta yapabiliyoruz. Eğer cildimiz kaliteli değilse yaptığınız makyaj kendisini göstermiyor. Cilt kalitesi gerçekten çok önemli. Kadınlar bunu çok iyi bilir. Giyimimize kuşamımıza nasıl önem veriyorsak cildimize de aynı oranda önem vermeliyiz. Cilde en çok zarar veren şey sigara ve güneş. Güneş kreminin yaz kış düzenli kullanımı çok önemli. Kullandığımız teknolojik aletler de cildimize zarar veriyor. Kullanılan kremler cildin üst tabakasına etki ederken derinlere inemiyor. Bundan dolayı danışanlarımıza mezoterapiyi öneriyoruz. Bu yöntemle kişinin cildini içten besliyoruz.
 

Nihal Koç