Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum

Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum

Hay Clinic’deki işletmeciliğini başarılı bir şekilde sürdürerek yurt dışına açılma hazırlıklarına devam eden başarılı iş kadını ve homeopat Benan Kurtuluş Saraç, yaz tatilini yoğun iş temposuna ufak ara vererek gittiği Bodrum’da geçirdi.

Yaz boyunca işleri nedeniyle İstanbul ve Bodrum da arasında mekik dokuyan başarılı iş kadını aynı zamanda yurtdışı yatırımları içinde yurtdışına çıkarak görüşmelerde bulundu. Ailesine de vakit ayırmayı da asla ihmal etmeyen Benan Kurtuluş Saraç, tüm yılın yorgunluğunu denize girerek ve ailesiyle vakit geçirerek attı. Doğal ve sağlıklı yaşamla ilgili sayısız başarılı çalışmaya imza atan Hay Clinic Kurucu ortağı ödüllü iş kadını Benan Kurtuluş Saraç ile Bodrum sezonunu nasıl geçirdiğini, yaz tatilinde iş ve tatili nasıl bir arada yürüttüğünü ve bu yaz kombinlerinde nelere dikkat ettiğini Klass okurları için konuştuk.


Benan Hanım, yaz aylarını Bodrum’daki muhteşem villanızda geçirerek hem tatilin keyfini çıkartıyor hem de yeni sezon için enerji depoluyorsunuz. Bodrum’un sizin için önemi nedir?
İnsanların nerede yaşadığı, villa, malikane vs. önemli değil. Önemli olan kiminle uyandığın, kimlerle nefes aldığın. Oturduğun evin hareketi önemli değil, içinde yaşayanların ruh seviyeleri, mental bakış açısı, hayatı nasıl karşıladığı önemli diye düşünüyorum. Kişinin zihni ve niyeti neye, ne şekilde davetiye çıkarıyorsa, her nerede olursa olsun bulunduğu yeri de o şekilde yaşıyor. Ben hayatı geldiği gibi karşılıyorum. İstediğim doğrultuda yönlendiriyorum, tüm dünya ve insanlar ile barışık yaşamaktan keyif alıyorum. İşte bedensel ve içsel panoramam bu şekilde seyir veriyor.

Yazlığınızın mimari tasarımında nelere önem verdiniz? Burası sizin için ne ifade ediyor?
Öncelikle yaşam gustom rehberlik ediyor bendenize her kulvarda. Benim için paylaşmak, vermek çok önemli bir kompozisyon ve ana fikir kurulan dostluklar, arkadaşlıklar, beraberinde biriktirilen kaliteli anılar. Her şey sevgi ve güvenle paylaştığın zaman daha güzel, daha manalı. Evimin belirli alanlarında kahve takdimleri için alanlar inşa ettim çünkü her alan benim ve ailemin ruh kalitesini, yaşam stilini yansıtıyor. Her detaya özellikle dokunmaya çalıştım ve bir manzara oluşturdum. Tüm içsel-bedensel konsepti denizle birleştirdim ve sanırım başarılı oldum. Denizi kendime kocaman bir hediye olarak görüyorum bu yoğun koşturmalı hayat içinde. Burası ailemle evlatlarımla ve sevdiklerimle olduğu müddet bana huzur ifade ediyor.

Aynı zamanda ailenizle bir aradasınız. Yaz sezonu sizin için nasıl geçti?
Okul tatil olduğu için ailemle, evlatlarımla daha çok sohbet edebildiğim, daha çok paylaşımlarda bulunabildiğimiz bir dönem olduğu için benim için çok kıymetli. Bizim illa çok gezmemiz gerekmiyor. Biz, evlatlarımızla birbirini destekleyen ve birbirini yaşamak isteyen bir aileyiz. Önemli olan bir arada daha çok vakit geçirmemiz, birbirimizi net duyabilmemiz, dinleyebilmemiz. Fikir tahakkukunda bulunabilmemiz ve birbirimize destek vererek keyifle bir arada vakit geçirmek en önemlisi.

Siz modayla da iç içe olan bir isimsiniz. Bu yaz kombinlerinizde nelere önem verdiniz? Trendleri takip ettiniz mi?
İnsanların yaşam alanına giren geçici yenilik moda. Trendlerin ve modanın kurbanı olmadan kendi duruş ve özelliğimizi kaybetmeden seçimlerimizi yapmalıyız diye düşünüyorum. Bir elbise vücuda giydirildiğinde elbise bedeni takip ediyorsa ‘perfect’ ama beden elbiseyi takip ediyorsa ciddi bir sıkıntı var demektir. Giydiğim elbise bendenize eşlik edeceği için bana uyum sağlamalı, benim dünyamda kendine bir yer bulmalı ve benim auramla parlamalıdır. Proporsiyonlarımın farkında olup avantajlarını kullanmayı ilke olarak alıyorum. Eşleme kısmı çok çok önemli, bir şeyleri üst üste görebilirsiniz ama dikkatli bakıldığında öyle bir skala ve düzen içinde yön verilmiştir ki bedene; işte bu bir bütünlüktür, bu bir stildir, bu bir kendini bedenini tanımaktır. Ayakta alkışlanmalıdır. Üzerinizdeki kıyafetin hareketi, markası, denimi önemlidir ancak en önemlisi nasıl taşıdığınızla alakalı en özel merkezi bir akımdır. Harekettir moda. Ben ana renkleri tercih ediyorum. Halk arasında porselen bebek unvanını taşımanın sorumluluğu ile de önem veriyorum kıyafet seçimime. Her şey pozitif alanda kalmakla alakalı, evrene nasıl seyir vermek istediğinizle alakalı. Ben kendimi çok seviyorum ve bendenize tüm sevgiyi hissettiren ve hissettiklerimle de her zaman nefis seyir vermek için kendi üzerimdeki sunumuma çok önem veriyorum. İçsel-bedensel bakımıma da her daim dikkat ediyorum. Ruhunuz ve kalbiniz huzur ve keyifte değilse istediğiniz en moda elbiseyi giyseniz de keyfini süremezsiniz. En güzel seyri yaşamak ve yaşatabilmek için en sade bir parçayı bile kendime has duruşu olan enerjimle, keyifle taşımam benim için en mühimi.

Yaz aylarında sporla aranız nasıldı? Spor yapabildiniz mi?
Spor ailece yaşam stilimiz. Kendimizi huzurlu, mutlu, sağlıklı hissetmemizin yegâne sembolü. Spor bir yaşam biçimidir, kendini sevmek kendini ifade etmektir ve saygı göstermektir kendine. Sporu, kendimi müthiş güçlü ve mutlu hissederek yapıyorum. Güzelliğimin anahtarıdır spor. Dolayısıyla düzenli olmasa da yaptım çünkü yeni iş atılımlarıyla çok yoğun dönemler geçiriyorum. Belirli aralıklar oldu yapamadığım ama hepsini kompanse edeceğimi biliyorum.

Siz eğitime de çok önem veriyorsunuz. Çocuklarınızın eğitimi için planlamanız nasıl? Yeni dönem için hazırlıkları tamamladınız mı?
Planlı etkiler dizesinde eğitim çok büyük bir önem taşıyor. Bizler için toplumda, evrensel yaşamda yer almaları için çok sıkı eğitim alanları yaratıyoruz, özel kartvizit sahiplerinden öneriler de alıyoruz. Çekirdek aile dahi olsak birbirimizin devamı ya da temsilcisi değiliz, ayrı ayrı bireyleriz. Her bireyin kendi gelişimi, yeteneği, isteği, arzusu istikametinde yön buluyoruz. O yönde eğitim almaları açılıyor. Kendi mental ve hayat görüşlerine göre yorumlamıyor hayat akışı. Görgü, konfor, lisan, eğitim, okul hepsine çok şükür doğduğumda sahiptim ben de. Şimdi çocuklarıma takdim ediyor konumundayım ve ne mutlu ki gerçekten cevap alıyorum. Çünkü eğitim algıları gerçekten aileye göre başkalaşım gösterebiliyor. Aile rehberliği çok daha kesin öncü oluyor çünkü sizde görüleni, benimseneni, lisanı alıyor. O yüzden çok hassasiyet gerektiriyor eğitim ve bizler bu konuda çok detay ve seçici olarak dahil oluyoruz. Bu konuda önemle vurgulamak isterim ki; çocuklarımızın eğitimi dediğinde aklımıza sadece iyi birer diploma ve lisan bilmek gelmemeli. Ne yazık ki diploma ve lisan sahibi, yetiştirilmiş lakin çalışmayı ve emek vermeyi ögrenmemiş, kendi ayakları üstünde durmaya tenezzül etmemiş, konfor alanından çıkamamış birçok gencimiz var. Çocuklarımızı akademik olarak yetiştirirken aslında kendi kendilerine yetebilen, çalışkan, becerikli, kafası çalışan bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Bunca yıllık iş ve sosyal hayatımdaki tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki tembel, beceriksiz ve konfor alanında maalesef şımarıklaşmış bir diplomalı yerine çalışkan, akıllı ve kendini bilen bir diplomasızın hayatta çok daha başarılı olacağına inanırım. Eğitimin sadece akademik değil en çok sosyal ve evrensel alanda insani ve vicdani olguları da ön plana çıkararak bir bütün olarak ele alınması gerektiğini düşünürüm. Çocuklarımla da her konuyu olduğu gibi bu konuları da aynen bu şekilde paylaşır, düşüncelerimi dile getiririm. Kendilerinden de en akıllı ve keyifli panoramada seyir alırım. Bunun için evlatlarıma teşekkür ederim.

Tatilde de işini aksatmadan işiyle ilgilenenlerden misinizdir?
Tabi ki ilgileniyorum ve her daim takip ediyorum. Zaten işimi de severek ve inanarak yapıyorum. Emek yoksa iş yok, iş yoksa tatil de yok. Mottom budur. Tatili hak etmeliyim. İşimi doğası gereği aksatma lüksüm de yok zaten, ancak iç ve bedensel huzurumda her zaman ön plandadır benim için. İçsel huzur olmadan iş insanı olmak yolunda belirli bir yol katedemezsiniz. Kendinize ayrılan konfordan çalamazsınız. Kendi yaşam gustom dahilinde zevk, arzu ve isteklerime her zaman cevap veriyorum. Her daim istek ve arzularıma davetiye çıkarıyorum ki onlar da bana bu yolda eşlik etsinler. İş kadınlığı rolüm çok ağır dolayısıyla her ikisini aynı paralellikte yürütmem gerekiyor, her ikisi de benim önemli bir parçam.

Peki yurt dışı yatırımlarınız hangi aşamada?
Yurt dışı atılımları şu an belirli bir seviyede gelişim sağlıyor. İsmimizin yurt içi ve dışında da akış göstermesi benim için özel bir panorama. Tabi ki bu manzarayı sürekli yükseltmek benim için çok önemli. Bunun için tüm kaynaklarla çok sağlıklı bir şekilde iş rotamda hızla kurulum sağlıyorum gayet iyi ve istikrarlı yürüyorum. Her bir toplantımdan ek bir proje de çıkabiliyor ve birbirine bağlı bu yolda büyük emekle ama keyifle ilerliyorum. Farklı sürprizlerimiz de peşi sıra gelebilir.

Tatildeyken bile işinizin başındasınız diyebiliriz. Peki zaman yönetiminizi nasıl sağlıyorsunuz?
Zamanlama sistemi beyninize nasıl komut verdiğinizle alakalı. Avrupa’da eğitim aldım. Prensip ve ilke sahibi duruşu olan bir insanım. Termin önemli, zaman çok değerli; kiminle ve hangi işlemlerle karşılaşıldığı, sistemin nasıl işlendiği… Nakit, vakit, emek üç temel esas. Zaman kavramı iyi yönetilmezse bu üç ana esasta başarılı olunamaz. Tüm benliğimle her şeyi regüle ederek dahil oluyor, akıllı bir planlama ile verim alarak ilerliyorum. Tatilimden de işimden de ödün vermiyorum çünkü hayatın keyifli bir yolculuk olduğunu unutmadan yaşıyorum.

İNSTAGRAM:benansarac

Benan Kurtuluş Saraç

Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç
Hayatın Keyifli Bir Yolculuk Olduğunu Unutmadan Yaşıyorum Benan Kurtuluş Saraç