Hayatta Daima Kendi Kabuğumuzu Kırarak Yenilenmemiz Gerekir

Hayatta Daima Kendi Kabuğumuzu Kırarak Yenilenmemiz Gerekir Hayatta Daima Kendi Kabuğumuzu Kırarak Yenilenmemiz Gerekir

Ünlü İş Kadını Sevim Aydın, 20 yıllık meslek hayatını ve başarılarını Klass’a anlattı.

Bundan tam 20 sene önce sanayi ve ev dekorasyonu sektöründe tek başına yola çıkan Sase Grup ve Es Home Collection Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Aydın, zamanla tarım sektöründe de atılımlar gerçekleştirerek Türkiye’nin en önemli üreticileri arasına girmeyi başardı. Çalışma azmi, disipline olan bağlılığı, bitmek tükenmek bitmeyen enerjisi ve işine duyduğu büyük aşk ile alanında fark yaratan girişimci bir iş kadını olan Sevim Aydın, tasarımcı yönünün de olduğunu ve tasarımlarında her zaman doğadan ilham aldığını söylüyor. Sase Grup ve Es Home Collection Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Aydın ile kendisini iş hayatında başarıya ulaştıran prensipleri ve girişimcilik hikayesini Hilton Maslak’ın muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.


Sevim Hanım, ülkemizin saygı duyulan, örnek alınan ve çok sevilen bir işkadınısınız. Okuyucularımız için öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?
20 yıl önce sanayi ve ev dekorasyonu sektöründe tek başına korkmadan ve hiç kimseden çekinmeden yola çıkan bir kadınım. Daha sonrasında ise yine erkek egemen bir alanda tarım sektöründe de atılımlar gerçekleştirdim. Bunca yıl sonrasında 200 kişilik büyük bir aile olduk. İyi bir işletme sahibi olan, ticaret zekası olan bir babanın kızıyım. ‘Lider olunmaz, lider doğulur’ diye bir söz vardır. Ben bu söze inanıyorum. Bu konularda başarılı olan bir babanın yanında yetiştiğim için kendimi ticaretin içinde buldum. Daha sonrasında kendi şahıs şirketimi, Sase Grup’u ve Es Home’u kurdum.


Çok çalıştığınızı ve çok disiplinli olduğunuzu biliyoruz. Başarınızın sırrı nedir?
Beni asıl başarıya götüren işimi çok sevmem oldu. İşinizi aşkla yapınca başarıya gidiyorsunuz. 20 yılın nasıl geçtiğini gerçekten hatırlamıyorum. Büyük bir aile olarak özverili bir şekilde çalışıyoruz. Bu noktaya başarmaktan ziyade üretmenin verdiği zevkle geldim. Belki iyi bir pazarlamacı olamam ama iyi bir üretimciyimdir.

Es Home Collection markanız özellikle kadınlar tarafından çok seviliyor. Es Home Collection olarak insanlara neler sunuyorsunuz?
Es Home Collection olarak öncelikle görselliği ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Ürünlerimiz her şeyden önce insanların gözüne güzel gelmeli ve kullanıldığı yaşam alanına uygun olmalı. Tasarımlarımı yaparken sanattan ve doğadan ilham alıyorum. Renk ve tonları da daima doğadan alırım. Tasarımlarımızla insanların hayallerini yakalıyorum. Ekibimizle birlikte her şeyin mükemmel olması için çalışıyoruz. İnsanların kalbine dokunarak onlar için bir hikâye yazıyorum.

Tarım sektörüne geçişiniz nasıl oldu?
Hedeflerimiz hiç bitmiyor, sürekli yenileniyor. Tarım alanında da ciddi atılımlar yaptık. Bir zeytinyağı fabrikası kurduk. Tarım konusunda faaliyetlerimiz küçük çapta uzun süredir devam ediyordu. Hobi bahçeleri şeklindeki faaliyetlerimizi daha sonrasında zeytin bahçeleri olarak sürdürdük. Bu süreçte tarımın ne kadar önemli olduğunu gördük. ‘Sanayi çarklarımız dönerken tarımsal üretimimiz de olsun’ dedik. İşletme ile ilgili konulara hakim olduğum kadar toprağa da hakimim. İkisine de dokunarak onların içinde büyüyünce buralara kadar geldik.


İş hayatında sizi başarıya taşıyan prensipleriniz nelerdir?
Benim felsefem ‘Bir işi ya en iyi şekilde yap ya da hiç yapma.’ Sanayiyi ve toprağı bildiğim gibi tasarımı da biliyorum. Hayatımda beni ben yapan en büyük özelliklerden birisi hiçbir zaman yorulmamaktır. Bugün geldiğim noktayı bundan 20 sene önce yola çıkarken hayal edip başta ailem olmak üzere yakınımdaki insanlarla paylaştım. Disiplin olmazsa olmazlarım arasındadır. Kuralcı bir kişilik yapısına sahibim. Bu zamana kadar kadın girişimcilere her zaman destek olmaya çalıştım. Herkesin hayatta sevdiği işi yapması gerektiğine inanıyorum. Bana göre doğru insanlar doğru yerde olmalı. İşinizi aşkla yapmalı ve çok çalışmalısınız. Yenilenmek de çok önemli. Rahmetli babamın bir sözü vardı ‘Yılanlar kabuklarını atmazsa ölürler’ Dolayısı ile hayatta daima kendi kabuğumuzu kırarak yenilenmemiz gerekir.

INSTAGRAM: eshomecoll
sasegrup


 

Sevim Aydın