Hera Evimize Manevi Anlamda Uğur Getirdi

Hera Evimize Manevi Anlamda Uğur Getirdi Hera Evimize Manevi Anlamda Uğur Getirdi

Sosyal yaşam dünyasının ünlü isimlerinden Gülnur Kalkan Papuçcu, çocukları Ayşe Irmak, Nehir ve Ömer’i hayvan sevgisi ile büyütmek adına Scottish Fold cinsi Hera adında bir kedi sahiplendi. Üç yaşındaki Hera’nın ailelerine uğur getirdiğini, onunla hayatlarındaki her şeyin daha güzel gitmeye başladığını anlatan Gülnur Kalkan Papuçcu, kedisi ile zaman geçirirken her şeyi unuttuğunu ve bütün sıkıntılarından uzaklaştığını da söylüyor. Hayvanlar konusunda bir hayli hassas olan ünlü isim soğuk kış aylarında da sitesindeki hayvanlara mama ve yemek götürerek aç kalmalarını önlüyor. Sosyal yaşamın sevilen isimlerinden Gülnur Kalkan Papuçcu ile şahsına münhasır kedisi Hera’yı, hayvan sahiplenmeye nasıl karar verdiğini, Hera’nın kendisi için ne anlam ifade ettiğini ve ailelerine getirdiği enerjiyi Klass okurları için konuştuk.  

Gülnur Hanım, sizi spor tutkunuz ve sosyal duyarlılığınız ile tanıyoruz. Bir de Hera isminde bir kediniz var. Bize bir hayvan sahiplenmeye nasıl karar verdiğinizden bahsedebilir misiniz?
Bütün hayvanları çok sevmeme rağmen önceleri evde bakamayacağımı düşündüğüm için herhangi bir hayvanı sahiplenmiyordum. Daha sonra çocuklarım için bir kedi sahiplenmeye karar verdim. Kızlarım Ayşe Irmak, Nehir ve oğlum Ömer de bu konuda çok hevesliydi. Hera’nın hayatımıza girmesi bu şekilde oldu. Önceki sahibi ona bu ismi verdiği için yeni bir isim koymak istemedim, bu isme alışmıştır diye düşündüm. Çocuklarım ve ailemizdeki herkes ona çok düşkün. Hera benim dördüncü çocuğum gibi oldu. Ondan asla ayrılamam. Benim için çok şey ifade ediyor.

“TIRNAKLARINI ÇIKARIP BİR YERİ TIRMALADIĞINI BUGÜNE KADAR HİÇ GÖRMEDİM”
Hera nasıl bir kedi?
Hera, Scottish Fold cinsi üç yaşında bir kedi. Oldukça uysal, yumuşak huylu bir hayvan. Evdeki hiçbir eşyaya kesinlikle zarar vermiyor, tırnaklarını çıkarıp bir yeri tırmaladığını bugüne kadar hiç görmedim. Oyun oynamayı her kedi gibi o da çok sever ancak oynayacağı kişiyi kendisi seçiyor, bir nevi şahsına münhasır bir kedi yani. Sevgiye ihtiyaç duyduğu anda ev halkının yanına gelerek hareketler yaparak kendisini sevdiriyor. Kendisi bizim evin sahibi gibi. Gündüz ve geceleri benim odamda uyuyor.

Kediniz sizin için ne anlam ifade ediyor?
Müzik dinlemek, kitap okumak bana her zaman iyi gelmiştir. Buna kedim ile vakit geçirmeyi de ekleyebiliriz. Bu şeyleri yapmak insana gerçekten terapi gibi geliyor. Ben Hera ile oynadığımda, onu sevdiğimde bütün sıkıntılarımdan uzaklaşıyorum, her şeyi unutuyorum. Bazen uyurken onu seyredip uyanmaması için hiç ses çıkarmıyorum. Arkadaşlarım bana daha önceleri kedilerin geldikleri eve uğur getirdiklerini söylüyorlardı. Ben ilk zamanlarda buna inanmasam da bir kedi sahiplendikten sonra bunun gerçek olduğunu anladım. Hera, evimize maddi ve manevi anlamda uğur getirdi. Her şey daha güzel gitmeye başladı. Bu durum aile içi ilişkilerimize de çok yansıdı.  

“BÜTÜN HAYVANLARI SEVİYOR, HEPSİNİN ÇOK DEĞERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”
Sokak hayvanları için neler yapıyorsunuz. Hayvanların zarar görmesini engellemek için sizce ne yapılmalı?
Hayvan hakları ile ilgili bir yasanın mutlaka çıkması gerektiğini düşünüyorum. Sosyal medyada ve haberlerde hayvanlara zarar verildiğini görünce ürperiyorum. İnsan olan böyle bir şeyi asla yapamaz. Hayvanların zarar görmesini yalnızca yasalarla engelleyemeyiz. Bunun için çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçlendirmeli ve onları hayvan sevgisi ile büyütmeliyiz. Eğitimin her şeyin başı olduğuna inanıyorum. Sitemizde barınan sahipsiz sokak hayvanları var. Site sakinleri onlara karşı çok duyarlı. Biz de ailecek yaşam koşullarının zorlaştığı soğuk kış aylarında onlara mama götürüyor ve barınak sağlıyoruz. Bütün hayvanları seviyor, hepsinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.

 

Gülnur Kalkan Pabuçcu