Kadir Tüysüz : “Dünya Üzerindeki Bütün Delta Hotelleri Arasından, 2023 Yılında ‘Desıng And Decoor’ Ödülüne Layık Görüldük”

Kadir Tüysüz :  “Dünya Üzerindeki Bütün Delta Hotelleri Arasından, 2023 Yılında  ‘Desıng And Decoor’  Ödülüne Layık Görüldük” Kadir Tüysüz : “Dünya Üzerindeki Bütün Delta Hotelleri Arasından, 2023 Yılında ‘Desıng And Decoor’ Ödülüne Layık Görüldük”

Delta Hotels By Marrıott İstanbul Kâğıthane Genel Müdürü Kadir Tüysüz, Sundukları Hizmetleri Ve Farklarını Klass’a Anlattı Delta Hotels by Marriott İstanbul Kağıthane, İstanbul’un kalbinde, tarihi yarımadanın çok yakınında ve İstanbul Havalimanı’na 28 km uzaklıkta yer alarak misafirlerine üst segment bir anlayışla 5 yıldız hizmet sunuyor. Delta Hotels By Marriott İstanbul Kâğıthane Genel Müdürü Kadir Tüysüz, Dünya üzerindeki bütün Delta Hotelleri arasından 2023 yılında “Desing and Decoor” ödülüne layık görüldüklerinin altını çizerek, sektörde ‘premium’ hizmet alanında dünyada adını duyuran bir tesis olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söylüyor. Bugün bir ‘luxury’ tesis içerisinde olan, olması gereken, zaruri maddelerin tamamının kendilerinde olduğunu belirten Tüysüz, sundukları ayrıcalıklı hizmetlerle alanında fark yaratıyor. Kadir Tüysüz ile Delta Hotels By Marriott İstanbul Kâğıthane’nin sunduğu hizmetleri ve ayrıcalıklarını Klass okurları için konuştuk.  

Kadir Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kaç yıldır bu sektördesiniz, hangi eğitimleri aldınız?
Bu sene Turizm ve Otelcilik sektöründeki 24.yılım, 39 yaşındayım. Turizmle maceram Turizm ve Otelcilik lisesiyle başladı. O macera esnasında Akdeniz bölgesinde Titanic Hotel, Now Hotel Turquoise, Gloria Golf gibi tesislerde çalıştım. Sonra üniversite serüveni başladı. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi “Turizm ve otel işletmeciliği” mezunuyum. Yüksek Lisans eğitimimi Uluslararası Paris Üniversitesinde “işletme yönetimi” üzerine tezli olarak tamamladım. Sonrasında Türkiye'de Eski Büyükdere Caddesi üzerinde bulunan ve çok köklü bir otel olan Bilek Otel’de uzun yıllar genel müdürlük görevini ifa ettim. 2022 Kasım ayında Delta Hotels by Marriott İstanbul Kağıthane ile yollarımız kesişti. Otelimizin 2022 Kasım ayından beri genel müdürlük görevini yürütüyorum. Otelimiz Marriott International markasının Premium sınıfında hizmet vermektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi sektörde Premium hizmet alanında dünyada adını duyuran bir tesis. Gerek pozitif misafir yorumları gerek hizmet, gerekse Marriott International tarafından yapılan ‘virtual’ ve ‘in person’ denetimlerinden neredeyse tam puanları alarak 1 yıl içerisinde ciddi manada bir büyüme gösterdi.

Delta Hotels By Marriott İstanbul Kâğıthane, açıldığı günden bu yana çok önemli bir başarı yakaladı. Otelin sahip olduğu özellikler nelerdir?
“Tesisimiz Deluxe, Superior, Family ve Suit oda seçenekleri barından 126 odadan oluşuyor. Bunlar haricinde tesisimizde iki farklı toplantı salonumuz var. Bir tanesi 10. katta Panorama diye adlandırdığımız tamamı açık bir toplantı salonumuz. Bir diğeri ise -2. katta bulunan balo salonumuz. Balo salonumuzda 400 kişiye kadar toplantılara, 250 kişiye kadar ise düğünler, kokteyl ve nişan tarzı organizasyonlara hizmet verebiliyoruz. Tabii ki ödüllü şeflerimizin parmak ısırtan lezzetleri sergilediği Flora Restaurant’da konuklarımıza hizmet veriyoruz.

‘FLORA RESTAURANTIMIZ DÜNYA MUTFAĞINI YANSITIYOR’
Flora restaurant hangi konseptte hizmet veriyor?
Flora, aslında dünya mutfağını yansıtıyor. Burada ödüllü şeflerimiz; Milano mutfağından Istakozlu Spagetthi, Fransız mutfağından Escalop, Fransız-New Orleans mutfağından Cajun Baharatlı tavuk, Tayland mutfağından Kömür Reşosunda Levreği, İtalyan mutfağından Quattro Stagioni, Frutti Di Mare, Napoli ve Pizza Margherita, Osmanlı ve Türk mutfağından Zeytinyağlılar ve Kebaplar gibi lezzetleri konuklarımıza sunmaktalar.

‘SON DERECE LÜKS VE ÇOK TERCİH EDİLEN BİR SPA HİZMETİ DE SUNUYORUZ’
SPA merkezinizden de bahseder misiniz, burada en çok hangi uygulamalarınız tercih ediliyor?
Delta Spa’da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Son derece yüksek misafir memnuniyetine sahip spa’mızın birbirinden yenileyici Spa bakımları ile yorucu gününüz, yerini eşsiz bir dinlenme keyfine bırakabilir. Zamanın durduğu, tüm duyularınızın şımartıldığı ve tazelendiği yeni bir dünyayı keşfetmenin farkındalığına varma ayrılacağını sunuyoruz.

‘BUGÜN BİR LUXURY TESİS İÇERİSİNDE OLAN, OLMASI GEREKEN BÜTÜN HİZMETLERİN TAMAMI BİZDE VAR’
Delta Hotels By Marriott İstanbul Kâğıthane olarak ne tarz hizmetler sunuyorsunuz ve sizi farklı kılan özellikler nelerdir?
Bizi her zaman ön plana çıkaran konu şudur. Hem yatırımcımız hem de buradaki bütün yönetici arkadaşlarımızın sunmayı kendine hedef ettiği hizmet, luxury hizmettir. Yani bugün bir luxury tesis içerisinde olan, olması gereken bütün hizmetlerin tamamı bizde var. Bizim yatırımın uzun vadede geri dönüşünün bir yatırımcıya pozitif yönde olacağına dair çok net tecrübelerimiz var. Çünkü biz bünyesinde 18 farklı şirket barındıran bir grubun şirketlerinden bir tanesiyiz. Bu hizmeti otelcilikte daha ne kadar ileriye taşıyabiliriz kendi grup içerimizde? Bunu sürekli düşünüyoruz. Ne gibi farklı hizmetler veriyoruz? Şöyle düşünebilirsiniz. Bu çok basit bir hizmet gibi görünebilir ama aslında değil. Bütün odalarımızda bir “nespresso” makinesi bulunuyor. Bütün konuklarımıza, konakladıkları süre boyunca adet gözetmeksizin bu hizmeti vermemiz misafirlerimiz tarafından çok takdir görüyor. İşim gereği dünyanın çeşitli ülkelerine fuarlara gidiyorum, çeşitli otellerde kalıyorum. Bizimle aynı klasmandaki otellerde kaldığımda, otelimdeki sunduğum artı hizmetlerin ne kadar yerinde ve doğru olduğunun bir kere daha farkına varıyorum. Turizmde sürdürülebilir bir hizmet vermenizin karşılığını zamanla alıyorsunuz. İki ana hizmet, Oda ve Kahvaltıdır. Temiz ve rahat bir odayı başarıyla sunuyoruz. Akılda kalıcı, lezzetli bir kahvaltı da çok önemli. Oteller kahvaltınızı iki farklı çeşitle verebilir. Bir tanesi çok random, saving cost yapılarak verilmiş bir büfe olabilir, bir diğeri ise hiçbir harcamadan kaçınmadan piyasadaki var olan en iyi peyniri, en iyi şarküteri ürünlerini, en iyi reçeli, en iyi balı bulup misafirlerinize sunabilirsiniz. Ya da bakery bölümüne geçelim, birkaç çeşit ekmek ve danish ile ekmek büfenizi misafirlerinize sunabilirsiniz. Ama bizim sadece kahvaltı bölümümüzdeki ekmek büfemizde takribi olarak 45 farklı ürün sergileniyor ve tamamı geceleri taze olarak bizzat bizim tarafımızdan hazırlanıyor.

Genelde hangi segmente hizmet sağlıyorsunuz?
Daha çok yabancı konuklarımızı otelimizde misafir ediyoruz. Bunun da başlıca sebeplerinden bir tanesi Marriott International'ın sunduğu bir “Bonvoy” konuk programı var. Bugün bütün büyük otelcilik zincirlerinin bir konuk programı vardır. Ama bunu en iyi idare eden, en çok da bundan faydalanan marka Marriott diyebiliriz. Çünkü Marriott markasının bugün dünya üzerinde takribi olarak söylüyorum 100 milyona yakın sadece kullanıcısı var. Bonvoy konuk programı şu demek. Siz Marriott markasını bilmeden buraya gelmiş, konaklamış olabilirsiniz. Bu konaklama esnasında otelde çalışan resepsiyonist arkadaşlarımız size bazı önerilerde bulunuyor. Bonvoy konuk programına katıldığınız anda zaman gözetmeksizin, kaç gece kaldığınıza bakılmaksızın otel içerisindeki bütün ekstra harcamalarınızdan yüzde 10 indirim alabilirsiniz. Bunun haricinde yıl içerisinde markası fark edilmeksizin Marriott International markası içerisinde olan, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir otelinde konaklayabilir, gecelemelerinizi biriktirebilir, akabinde de ücretsiz konaklamalar kazanabilirsiniz. Bu nedenle bizim çoğunlukla konaklattığımız misafir kitlesi Marriott Konuk programı üyesi misafirlerimiz. E tabi lokalde de bulunduğumuz konum Kâğıthane. Biliyorsunuz, İstanbul'un parlayan yıldızı artık burası. Hem 2023 yılının başında Kâğıthane havaalanı metro istasyonunun açılışı, bu istasyonun da bize takribi olarak yürüyerek 1-2 dakikalık mesafede oluşu daha çok tercih edilebilir duruma getirdi bizi. Ama lokalde de malumunuz çevremizdeki iş merkezlerinin sayısının her geçen gün artması ve sunduğumuz kaliteli hizmet nedeniyle büyük firmaların da gerek yurt dışından gerek yurt içinden gelen misafirlerine hizmet veriyoruz.

Kadir bey, sektördeki 24.yılınızdasınız ve neredeyse çeyrek asırdır bu alandasınız. Sizin başarı sırlarınız nelerdir?
Bir kişinin  yada işletmenin başarılı olmasının 3 kuralı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle her zaman daha düşük maliyet yerine daha yüksek kaliteyi seç, birçok şirket daha çok satmanın kuralının fiyatı düşürmek olduğunu savunur lakin başarının gerçek nedeni ve yıllarca süren araştırmalar sonucu görülüyor ki başarı ürününüzün kalitesini arttırmaktır. Bir diğeri işletmenizin maliyetlerinden ziyade gelir elde etmeyi hedeflemektir. İşlerin maliyeti olan fiyat yerine gelir elde etmeyi hedeflemek. Üçüncü kural ise “başka kural olmamasıdır.”