Katma Değerli, Zanaatkar Yönü Yüksek ve Tasarım Odaklı Mobilyalar Üretiyoruz

Katma Değerli, Zanaatkar Yönü Yüksek ve Tasarım Odaklı Mobilyalar Üretiyoruz Katma Değerli, Zanaatkar Yönü Yüksek ve Tasarım Odaklı Mobilyalar Üretiyoruz

ART Desıgn Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, başarılarını Klass’a anlattı.  

Kişiye ve mekâna özel mobilya kavramını ortaya çıkaran Art Design’ın genç Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Ekonomist dergisi tarafından hazırlanan “40 Yaş Altı En Güçlü 40 Genç CEO” listesine girdi. İki yıldır listeye mobilya sektöründen giren tek isim olan Turgay Terzi, doğru iş stratejisinin her zaman başarıyı getirdiğinin altını çiziyor. Pandemi döneminde yaşanan dezavantajlı durumu fırsat haline getiren firmalardan birisi olan Art Design, doğru iş stratejileri sayesinde bugün mobilya sektörünün yıldızı parlayan markaları arasında yer alıyor. Art Design’ın Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, pandemi dönemine rağmen büyüme performanslarını sürdürmelerini öngörülü iş stratejilerine bağlarken iyi olan markaların bu dönemde tüketici tarafından daha iyi fark edildiğini de vurguladı. Turgay Terzi ile markasını başarıya taşıyan etmenleri ve son dönemdeki müşteri eğilimlerini Klass okurları için konuştuk.


Turgay Bey, Türkiye’de ilk defa kişiye özel mobilya, mobilyada ‘Art Deco,’ Luxury Modern gibi kavramları geliştirdiniz. Mobilya sektörüne nasıl adım attığınızı sorarak başlayabilir miyiz?
“Üniversite yıllarımda mobilya sektörüne geçiş yapmıştık ve okurken, boş zamanlarımda her zaman şirkette vakit geçirirdim. Bu bana bir işletmenin yönetim sürecini, finans kısmını ve müşterilerle ilişki kısmını öğretti. Şirketin her aşamasında görev aldım. Mobilya sektörüne giriş yapmamızla birlikte de kısa bir süre sonra yönetici koltuğuna oturdum.

Sizce Art Design’ı başarıya taşıyan şey nedir?
Katma değerli, zanaatkar yönü yüksek ve tasarım odaklı mobilyalar üretiyoruz. Pandemi dönemine rağmen yatırım yapmaktan da üretmekten de hiç vazgeçmedik. Mağaza sayımızı 3’e çıkardık, Azerbaycan’a olan ihracatımızı artırdık. İç pazarda da Fethiye, Bodrum gibi yazlık bölgelerde iş hacmimiz ağırlık kazandı. Son dönemin en çok konuşulan sektörlerinden biri olan mobilya sektörü adına böyle bir başarı yakalamak hem benim hem de Art Design için büyük bir gurur”

Yeniden iş dünyasının en güçlü 40 genç iş insanı arasında gösterilmek sizin için nasıl bir duygu?
Bu tarz ödüller, iş hayatında ne kadar doğru ve emin adımlarla ilerlediğimiz duygumuzu perçinlememize yardımcı oluyor. Türkiye’nin artık ihracat gücü haline gelen mobilya sektörü arasından yine sadece benim listede yer almam da ayrı mutluluk verici bir durum. Hem kendim hem de Art Design ailesi olarak çok mutluyuz.


Art Design’ın bundan sonraki hedefleri arasında neler var?
2020 bizim için hem çok zor hem de önemli adımları attığımız yıl oldu. Kalamış’ta iki tane mağaza açtık. İddialı ve herkesi şaşırtan yepyeni koleksiyonlar hazırladık. Yurt dışı atılımlarımız devam ediyor. Pandemiye rağmen yeni iş bağlantıları gerçekleştirdik. Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi bölgelerde iş yoğunluğumuzu artırıp özel ve niş projelere imzamızı attık. “Tasarım ötesi” sloganımızın hakkını veren işlerle anılmak bizlere mutluluk veriyor. Şöyle bir baktığınız zaman Art Design, mobilya üretimi yapan bir marka olmaktan çıkıp bir mekanın tasarımını yapan marka konumuna geldi. Mekanları A’dan Z’ye çok farklı bir yere dönüştürüyoruz ve Art Design farkını ortaya koyuyoruz.

Müşteri eğilimlerinden söz eder misiniz? En çok hangi ürün gruplarıyla ilgileniyorlar?
Biz daha çok mekâna ve kişiye özel ürünler tasarlayan bir markayız. Bu sorunuz biraz müşterinin bize hangi ihtiyaçlarla geldiğine geri değişir. Örneğin son günlerde evlerinde daha rahat koltuklara yer açmak isteyenler bizimle irtibata geçiyorlar. Biliyorsunuz, pandemi ile evlerimiz aynı zamanda ofisimiz de olmaya başladı. İş verimliliğini artıracak modellerle daha çok ilgileniyorlar. Evlenecek çiftler evlerini A’dan Z’ye döşeyecekleri için yatak odası, oturma odası gibi tüm gruplarla yakından ilgileniyorlar. 
 

Instagram: artdesignmobilya

 

Turgay Terzi