Kimse Gazel Okumasın

Kimse Gazel Okumasın Kimse Gazel Okumasın

Ünlü Şarkıcı Aygün Karadoğan, farklı müzik türlerini nasıl harmanladığını ve sosyal yaşam dünyasında tercih edilmesinin nedenlerini Klass’a anlattı.  

Gösterdiği sahne performansı ile son dönemlerde iş ve sosyal yaşam dünyasının etkinliklerinde boy gösteren ünlü Şarkıcı Aygün Karadoğan, yakın bir zaman önce büyük üstat Zeki Müren’in ‘Gözlerin Doğuyor Gecelerime’ şarkısının klip lansmanını Tarabya’da yaptı. Sanat müziğini rap ve gazel ile birleştirerek adından övgüyle bahsettiren Aygün Karadoğan, yeni yorumuyla da müzikseverlerden tam not aldı. Aygün Karadoğan ile farklı müzik türlerini nasıl harmanladığını, sosyal yaşam dünyasında çok tercih edilmesinin nedenlerini Klass okurları için konuştuk.

Aygün Karadoğan’ı Türk Sanat Müziği’nde son yıllara damgasını vuran bir solist olarak biliyoruz. Fakat bunun yanında Türk Sanat Müziği ile birçok etnik müziği de harmanladınız. Bize biraz bu konudan bahsedebilir misiniz?
Yaptığım projelerimde her tarzdaki Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop Müziği ve arabesk dahil tüm eserleri usulüne göre yorumlamaya çalıştım. Çoğu sanatçı dostumdan icramın temiz ve kendine münhasır yorumu olduğu yorumlarını aldım. Bunlar tabii ki çok hoş yorumlar. Ses tonumun her iki cinsiyeti barındırdığının farkındayım. Bu Allah’ın bana bir lütfu diyebilirim. Bundan dolayı da “Lyric Tenor” tanımlamasını aldım. Yani tarzım tamamıyla Aygün Karadoğan tarzı diyebiliriz. Az önce bahsettiğim gibi müzik adına uzun yıllar aldığım eğitimler sayesinde Türk Sanat Müziği icra etmenin yanında pop, arabesk ve Türk Halk Müziği eserlerini de tekli çalışma olarak dinleyenlerimizin beğenilerine sunduk. Aygün Karadoğan tarzını daha fazla fark edilir hale getirerek, yapacağımız kaliteli projelerle bu camiada sürekliliğimi sağlayabilmek ve gençlerimizin kendi öz müziğimiz olan Türk Sanat Müziği’ne ilgisini çekmek, bu kültürü gençlerimizle buluşturmak adına bu zamana kadar Türkiye ve globalde hiç denenmemiş ve cesaret edilememiş bir ilke imza attık. Bu bağlamda da Amerikalı müzik yapım şirketi Voce Music LLC’den gelen teklif üzerine Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden biri olan, hatta hit makinası olarak anılan sevgili Mert Ali İçelli profesyonelliğinde Türk Sanat Müziği’ni günümüz popüler müziği olan rap ile birleştirip, gazelle bütünleştirerek yaza damgasını vuracak ve büyük ses getirecek bir projeyi hayata geçirdik.

Vermiş olduğunuz bir röportajda “Kimse gazel okumasın.” dediniz. Tam olarak kime, ne mesajını vermek istediniz?
Türk Sanat Müziği kolay icra edilebilecek bir tarz değil. Şan, solfej, makam usul, repertuar     ve nazariyat eğitimi almam sayesinde gazel okumaya da cesaret ettim. Kaldı ki hangi makamda şarkı söylüyorsanız o makamın karakteristik özelliğine hâkim olmanız, o duyguyu kalben yaşamanız gerekiyor. Günümüzde TSM icra etmeye çalışan onlarca solist var ve bu solistler inanın söyledikleri şarkının hangi nota (ses) olduğunu bile bilmiyorlar. Bu sebeple de “Kimse gazel okumasın.” diye iddialı bir yorumda bulundum. Sesimin karakteristik özelliğinden kaynaklı hangi tarz olursa olsun kendi tarzımın farkını ortaya koyarak şarkıları icra etmeye gayret ediyorum.

Son dönemlerde sosyal yaşam dünyası özel gece ve etkinliklerinde sizi çok tercih ediyor. Bunun sebebi sizce nedir?
Profesyonel ve kalabalık orkestra, her tarz ve geniş repertuar, sahne enerjisi ve görsel şovlarla desteklenen kabare tadında interaktif eğlence sunuyoruz. Bir de gerçekten dediğim gibi tarzım çok farklı. O yüzden iş ve sosyal yaşam dünyasından sahne anlamında çok teklif geliyor.

Sizin adınızı sosyal sorumluluk projelerinde afişlerde, billboardlarda hep ilk sıralarda görüyoruz. Bu konularda çok mu hassassınız?
Sosyal sorumluluk projelerinde son derece hassasım, davet edildiğim her etkinlikte bulunmaya gayret ediyorum. Topluma mal olmuş sanatçı arkadaşlarımızın da bu hassasiyette olmaları gerektiğini düşünüyorum. Sanat hayatımın bundan sonraki bölümünde de bu tür etkinliklerde bulunmak istediğimi okurlarınıza belirtmek isterim.

En büyük hayaliniz nedir?
Viyana Filarmoni Orkestrası eşliğinde Türk Sanat Müziği eserlerimizi seslendirerek tüm dünyada ses getirebilmek ve müziğimizi evrenselleştirebilmek en büyük hayallerimden biri.

İnstagram: aygunkaradoganofficial

Aygün Karadoğan