Kırgızistan’a İlk ve Tek Onkoloji Yatırımını Yaptık

Kırgızistan’a İlk ve Tek Onkoloji Yatırımını Yaptık Kırgızistan’a İlk ve Tek Onkoloji Yatırımını Yaptık

Turkish Health Clınıc Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Sürer, kırgızistan’da yaptıkları onkoloji alanındaki hizmetlerini Klass’a anlattı.  

Kırgızistan’ın ilk kanser tanı ve görüntüleme merkezini dev bir yatırımla hayata geçiren Turkish Health Clinic, kullandığı son teknoloji medikal cihazlar ve tecrübeli hekimleriyle kanser vakalarında erken teşhis ve etkin tedavi yöntemleri sayesinde hastaların hayata tutunmasını sağlıyor. Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te, İki milyon doları aşan bir yatırım ile açılan 1250 metrekarelik dört katlı bir merkez ile hastalara nitelikli bir sağlık hizmeti veren Turkish Health Clinic, Türkiye’nin sağlık alanında ulaştığı seviyeyi uluslararası alanda da kanıtlıyor. Turkish Health Clinic Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Sürer ile Kırgızistan’ı tercih etmelerinin sebebini ve gelecekte yapmayı düşündükleri yatırımları Klass okurları için konuştuk.Mikail Bey, Kırgızistan’da Turkish Health Clinic adıyla ilk Türk onkoloji kliniğini açtınız. Neden Kırgızistan’da böyle bir yatırım yapma gereği duydunuz?
Türkiye’de Emsey Hastanesi’nin onkoloji bölümünü yönetiyoruz. Bize Orta Asya’dan gelen hastaların dördüncü evre kanser olduğunu uzun süredir takip ediyorduk. Son evrede geldikleri için mücadele şansları çok düşük oluyordu. Kırgızistan’da çok dostumuz olduğu için bunun nedenini araştırdık. Ülkede kanseri erken teşhis edecek medikal yatırımların olmadığını gördük. Kliniğimizi Kırgızistan’da açmamızın sebebi buydu. Türki Cumhuriyetlerde yatırım yapılabilecek uzak ülkeler arasında başta Kazakistan gelir. Nüfusundan dolayı da ikinci olarak Özbekistan gelir. Kırgızistan aslında üçüncü sırada. Ancak ülkede bu alanda tek olmak, ilk olmak ve ülkeye bir şeyler katabilmek adına yatırımımızı Kırgızistan’a yaptık. Pişman da değiliz.


Kırgızistan’da bu alanda bir ilke imza attığınızı söyleyebilir miyiz?
Kanser sayısı gün geçtikçe dünyanın her ülkesinde artıyor. Bizim bu konudaki asıl hedefimiz kanseri erken yakalamak. Kırgızistan’da bu alanda yatırım yapan hiç kimse olmadığı için, devletin de bu konuda herhangi bir yatırımı olmadığı için biz bu ülkeyi tercih ederek Kırgızistan’daki ilk ve tek onkoloji yatırımını yaptık. Kırgızistan bir anlamda bizim çıkış noktamız oldu. Orada dostlarımızın ve iyi ilişkilerimizin olması, geçmişe dayalı ticari çalışmalarımızın olmasından dolayı biz başlangıçta Kırgızistan’ı seçtik. Ancak bundan sonra Özbekistan, Kazakistan olarak ilerlemeyi düşünüyoruz.

Kliniğinizde tanı ve tedavi süreçleri nasıl işliyor?
Kırgizistan Turkish Health Kliniği’nin Emsey Hastanesiyle akreditasyonu var. Görüntülediğiniz kişinin tedavisinin arkasında durmamız gerekiyor. Önemli olan başta doğru tanıyı koyabilmek. Bunun için gerek medikal cihazlarımızla, gerek Türk doktorlarımızla gerek yerel doktorlarımızla birlikte konsey halinde çalışıyoruz. Ardından tedavi modelleriyle alakalı ne yapılabileceği konusunda Emsey Hastanesi’ndeki hocalarımızla karar alıyoruz. Kliniğimiz hastalara kılavuz olup bir yol haritası çiziyor.

Bildiğimiz kadarıyla Kırgızistan’da büyük bir açılışa imza attınız? Bu açılıştan da bahsedebilir misiniz? Açılışınıza hangi önemli isimler katıldı?
Açılışımıza Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın eşi katıldı. Kırgızistan Sağlık Bakanı o gün Covid tanısı aldığından dolayı onun yerine yardımcısı katıldı. Türkiye’den Emsey Hastanesi’nin Genel Müdürü Prof. Dr. Hayreddin Yekeler ve Kamu Hastaneleri Birliği Eski Başkanı Dr. Hasan Çağıl da konuklarımız arasındaydı. 200’e yakın doktor davetlimiz vardı. Yaklaşık olarak 20-25 tane Türkiye’den hekim, iş insanı ve sağlık yatırımcısı açılışımızda davetliydi.

Yatırım maliyetiniz ne kadar oldu? Bundan sonra ne gibi yatırım ve çalışmalara imza atmayı düşünüyorsunuz?
2 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. 1250 metrekarelik dört katlı bir binadayız. Bundan sonra ise daha büyük bir konsept ile kompleks bir hastane haline gelmek istiyoruz. Ülke yöneticileriyle birlikte sırt sırta vererek, bazı şeyleri birlikte aşarak ilerleyeceğiz. Burada karşılıklı olarak ilmin-bilimin ve kültürün birbirine aşılandığı bir yatırım yaptık. Hekimlerimiz orada konferanslar, eğitimler veriyor. Türkiye dünyada sağlık sektöründe ilk beşte yer alıyor. Son 20 yıldaki inovasyonlar ve büyüme ile bunu başardık. Ülke geçmişte medikal cihazlara yatırım yapamıyorken bugün hemen hemen bütün devlet hastanelerinde, birçoğunda medikal cihazların en iyileri var. Bugün medikal cihaz anlamında Türkiye’de gördüğünüz bir tedavi ile Amerika’da gördüğünüz bir tedavi arasında bir fark yok. Türkiye’deki hekimlerimiz gerçekten çok kaliteli. Beyin göçünün de artık olmadığını söyleyebilirim.


Bunların haricinde sağlık alanında başka ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?
Benim branşım onkoloji-hematoloji. Hematoloji yetişkin ve çocuk hematolojisi olarak ikiye ayrılıyor. Kanser çocuklara yakışmıyor. Bu tedavilerin maliyetleri çok yüksek. Kırgızistan gibi ülkelerin gelir seviyesi belli. Aileler bunları finanse etmekte zorlanabiliyor. Bir kısım çocuklara fon veya devlet destek veriyor. Bu desteği göremeyen çocukları ölüme terk edemeyiz. Herkesin bu konuda elinden geleni yapması gerekir düşüncesiyle bu çocukların ayağına gitmeye karar verdik. Bu konuda birlikte çalıştığımız hocalarımız çok değerli isimler. Hocalarımızla birlikte ülkelerdeki tedavi protokollerini inceliyoruz, eksiklikleri ve fazlalıkları söylüyoruz. Çocukların şifa bulması, hayata tutunması için hekimlerimizi o bölgeye gönderiyoruz. Bunu bedelsiz olarak, farklı ülkelerde 4-5 senedir gerçekleştiriyoruz.

Instagram: turkish_health_clinic.kg

Mikail Sürer