Kısa Sürede Dünyanın Sayılı Mimarları Arasına Girmek İstiyorum

Kısa Sürede Dünyanın Sayılı Mimarları Arasına Girmek İstiyorum Kısa Sürede Dünyanın Sayılı Mimarları Arasına Girmek İstiyorum

Gio Mimarlığın Kurucusu Ferhat Günay, yurt içi ve yurt dışında üstlendiği önemli projeleri Klass’a anlattı.  

Yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli projeye imzasını atan, genç yaşta Türkiye’nin sayılı mimarları arasına girmeyi başaran Ferhat Günay, Gio Mimarlık ile büyük projelerde yer almaya devam ediyor. Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra kendi şirketini kurarak kariyerine başlayan ve kısa sürede birçok prestijli projeyi üstlenen Ferhat Günay, bu süreçte Türkiye’nin en büyük otel zincirlerinin projelerinde gösterdiği başarıyla dikkat çekti. Gio Mimarlık Kurucusu Ferhat Günay ile mimarlık sevgisinin nereden geldiğini, üstlendiği projeleri ve gelecek projelerini Klass okurları için konuştuk.


Ferhat Bey, mimari alanda birçok başarılı projeye imza atmış genç bir isimsiniz. Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunuyum. 2015 yılından bu yana mimarlık yapıyorum. Gio Mimarlık adında bir firma kurdum. Yaklaşık 7 yıldır kendi kurduğum firmada mimarlık yapıyorum.

Mimarlık sevgisi nereden geliyor?
Mimarlık sektörüne dayımın yardımıyla girdim. Onun yanında işi öğrendim. Mimarlığa aslında çocukluğumdan beri ilgim vardı ama lise yıllarımda hayalim pilot olmaktı. Üniversitede Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü okuyordum. Daha sonrasında hayallerim ve çocukluk aşkım için bölümü bıraktım ve iç mimarlığa geçiş yaptım. Okuldan mezun olur olmaz kendi şirketimi kurdum.

Bu zamana kadar üstlendiğiniz projelerden bahsedebilir misiniz?
Karaköy’de Necatibey Caddesi’nde küçük bir ofisim vardı. Ofisimin şık olmasına her zaman önem vermişimdir. İlerleyen zamanda Medical Park ile çalışmaya başladım. Medical Park’ın Cihangir’deki binasının projesini üstlendim. O günden bugüne aktif bir şekilde çalışıyorum.  Beyoğlu’nda 45’e yakın tarihi eser statüsündeki binayı anahtar teslim olarak restore ettim. Sonrasında Tarlabaşı 360 Projesi’nde dış cepheleri restore ettim. En büyük referanslarımdan bir tanesi de orası oldu. Bulduğum bir teknik sayesinde projeyi teslim tarihinden önce teslim ettim. Sütlüce’de bulunan Hilton Garden Inn ve İstanbul Golden Horn otelinin bir bölümünü ben yaptım. Oradaki teknik müdür bizim işlerimizi beğendiği için Radisson Blu’ya transfer olduktan sonra bizimle çalışmak istedi. Biz de onlar için bir örnek oda yaptık. Benim yaptığım süit odayı beğendiler. Radisson Blu Hotel Istanbul Ottomare 133 odalı bir otel. Yaklaşık olarak yüzde 90’ını tamamladık. Kısa sürede odaların tamamını teslim etmiş olacağız. Sonrasında da lobiyi yapacağız. Radisson Blu Hotel Istanbul Ottomare tamamen Gio Mimarlık tarafından restore edilmiş ve tasarlanmış olacak. Aynı zamanda bu otelin bulunduğu bina Ottomare Suites olarak geçiyor. Buranın 4 katı otel, bir katı da lobi alanı. Toplamda beş katlı bir yer. Yapının üst katlarında yer alan rezidans kısmındaki bazı odaları da biz tasarladık.

Genç yaşta bu kadar başarılı olmanızın sırrı nedir?
İşimi gerçekten severek yapıyorum. Sürekli olarak işimin başında duruyorum. Çok yoğun bir şekilde çalışıyorum. Bazı günler 24 saat boyunca, dinlenmeden çalıştığım oldu. Bu çalışma temposu bana olgunluk ve tecrübe kazandırdı. Kendimi geliştirerek diğer mimarlar arasından sıyrıldım.

Yurt dışındaki çalışmalarınızdan da bahsedebilir misiniz?
Pandemiden önce Kanada’da beş tane villa projesi yaptım. Miami ve Katar’da da projelerim var. Erbil’de de üzerinde çalıştığımız bir projemiz var. Son zamanlarda bireysel değil kurumsal firmalarla çalışmayı tercih ediyorum. 7 yıllık kariyerimde 100 projeye imza attım. Dubai’de kral ile çalışma ihtimalimiz var. Erbil’de de önemli bir ismin projesini yürütüyoruz. Gio Mimarlık olarak orada çok güçlüyüz. Erbil’de bir ofis ve showroom açtık. Orta Doğu’daki projeleri bitirdikten sonra İtalya’ya yerleşmeyi düşünüyorum. Almanya’daki bir müşterimiz Riva’da bir arazi satın aldı. Onun için lüks bir villa yapacağız.

Sizin nasıl bir tarzınız var?
Ben neoklasik tarzı ve bohemliği seviyorum. Kimi zaman müşterinin tarzına göre hareket edebiliyorum. Danışanımızla konuşarak onun tarzını anlamaya çalışıyorum. Benim en sevdiğim tarz koyu renklerin hâkim olduğu gotik ve bohem tarz.

Gelecek projelerinizden de bahsedebilir misiniz?
Bundan sonra beş yıldızlı bir otel projemiz olacak. Radisson Blu gibi marka bir otel ile çalışacağız. Katar’da devam eden bir hastane projemiz var. Kuveyt’te de askeriyenin bir projesini aldık. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Halihazırda Kuruçeşme’de bir yalı ve çok ünlü bir deri mağazasının showroom’unu yapıyorum. Nişantaşı’nda penthouse bir dairenin projesini sürdürüyoruz. Seferihisar’da İsviçreli müşterilerim için Gio House adıyla butik bir site yapıyorum. Gio Mimarlık olarak 400 kişiyi istihdam ediyoruz. Hedefimiz artık yurt dışı projeleri. Kısa sürede Türkiye’nin sayılı mimarları arasına girdiğimi düşünüyorum. Beş yıl içinde dünyanın sayılı mimarları arasında girmek istiyorum.

İşten arta kalan zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kendime vakit ayırdığımda golf oynuyorum. En sevdiğim sporlar golf ve yatçılık. Daha önce yelken eğitimi aldım. Yaptığım bir projenin karşılığında müşterimden motor yat aldım. Akşamları onunla denize açılıyorum. Ayrıca sanatsal faaliyetlere de her zaman destek oluyorum. Yeni Tiyatro Dergisi tarafından Sanata Destek Ödülü aldım.

İnstagram: fg.gio

Ferhat Günay