Küçücük Bir Şeyle Bile Benim Kalbimi Kazanmak Kolaydır

Küçücük Bir Şeyle Bile Benim Kalbimi Kazanmak Kolaydır Küçücük Bir Şeyle Bile Benim Kalbimi Kazanmak Kolaydır

Ünlü Şarkıcı Seda Sayan, hayat felsefesini ve aşka bakışını Klass’a anlattı.  

Şarkıcılık ve oyunculuk kariyerinin ardından televizyon sunuculuğuyla öne çıkan ve başta ‘Sabahların Sultanı Seda Sayan’ olmak üzere çeşitli programların sunuculuğunu üstlenen Seda Sayan, yeni şarkısı ‘Gel Günaha Girelim’i geçtiğimiz günlerde sevenleriyle buluşturdu. Dinleyicileri tarafından çok beğenildiği için heyecan ve mutluluk içinde olan başarılı sanatçı Seda Sayan ile biraz iş, biraz aşk, biraz da hayat üzerine Klass okurları için konuştuk.Seda Hanım, yeni şarkınız ‘Gel Günaha Girelim’ insanlar tarafından çok beğenildi. Nasıl karar verdiniz bu şarkıyı okumaya?
Gel Günaha Girelim, bir Sezen Aksu şarkısı. O bir halk ozanı ve ondan böyle şarkılar çıkıyor. Daha önce de Emel Müftüoğlu okumuştu. Biz Alper Atakan’la birlikte coverladık ve ben kendime göre yorumladım.

En son ne zaman birine karşı şarkının sözlerindeki gibi duygular hissettiniz?
Uzun zamandır hayatımda biri yok. Zaten pandemide hepimiz bir yerlere kaçıştık. Pandeminin bir buçuk yılını Muğla, Ören’de geçirdim. Fırsat da olmadı böyle şeyler düşünmeye, hissetmeye.


Çoğu ünlü isim, yıllar geçtikçe daha rahat davranmaya başlıyor. “Yaş insana özgürlük getiriyor” diyenler var. Sizde zaman tersine mi işledi bu anlamda?
Bende zaman tersine işliyor. Bir dinginlik, durgunluk geldi. Bir de ben koşturan, çalışkan bir tipim. O koşturmalardan sonra bana bir durma geldi. Bu dingin halimi de seviyorum hoşuma gitti. Durdum yani…

“DOĞRU ADAM, ADAM GİBİ BİR ADAM KARŞIMA ÇIKARSA NEDEN OLMASIN! NEDEN YALNIZ KALAYIM Kİ?”

Bir sabah uyandığımızda sürpriz bir şekilde “Seda Sayan evlendi” diye bir haber düşmeyecek mi bundan sonra önümüze?
Valla benim sağım solum belli olmaz. Doğru adam, adam gibi bir adam karşıma çıkarsa neden olmasın! Neden yalnız kalayım ki? Tabi ki bir uzun yol arkadaşım olsun isterim. Yeter ki Allah doğrularla karşılaştırsın. Ama yedinci evliliği de bilmiyorum. Yedi sayısının da alametleri çok güzel. Yediyi tanımalıyım, yaşamalıyım ama nasıl, nerede, ne zaman? O yedi kim olur? Onu bilemiyorum.

Bazıları bir yerden sonra evlilikten korkuyor. Sizin öyle bir önyargınız yok o zaman?
Yooo! Hiç öyle bir korkum yok. Belki de ben çok çalıştığım için evliliklerimi yürütemedim. O yüzden şimdi bu durgunlukta, dinginlikte belki daha başarılı olurum kim bilir.

Romantizm anlayışınızı merak ediyoruz. Size ne romantik gelir?
Karşımdakinin ilgisi, özel zamanları unutmaması, anılara sadık kalması, beni şaşırtması. Ben karşımdaki kişinin beni şaşırtmasını isterim. Bu bir çiçek de olabilir. Öyle büyük hediyeler bekleyen, kabul eden biri değilim. Hiçbir zaman öyle olmadım. Küçücük bir şeyle benim kalbimi kazanmak kolaydır. Böyle bir kadınım ben ya!

Sizin için heyecan mı yol arkadaşlığı mı daha değerli?
Ben heyecan duymadığım biriyle yol arkadaşlığı istemem. Güvenmeliyim, sevmeliyim, vicdanlı olmalı ama aşk da olsun. Yol arkadaşımda bunların hepsi olsun.

Zaman zaman Safiye Soyman ya da sevdiğiniz başka arkadaşlarınızla fotoğraflarınıza abartılı photoshoplar yapıyorsunuz. Bilinçli bir şekilde insanları trollüyor musunuz?
Çok doğru tespit etmişsin. Bilinçli yapıyorum ve ‘trend topic’ oluyor. Safiye’yi öyle gençleştiriyorum ki gençken bile o kadar genç olmamıştır yani, Acun Ilıcalı’ya yaptım, Murat Boz’a yaptım. Eğleniyorum hoşuma gidiyor.

Geldiğiniz noktada, kendinize bakınca nasıl bir kadın görüyorsunuz?
Ben kendine, bedenine saygı duyan mutlu bir kadınım. Güzel uyanıyorum, hamdederek uyandığım için belki de sabah programlarında bu kadar başarılıyım. Zaten sabah programlarının mucidi benim ayrı konu ama belki de bu yüzden yapımcılar yakamı bırakmıyor.


Oğlunuz Oğulcan Engin’le ilişkiniz nasıl?
Oğulcan’la aramız çok iyi. Benden hiçbir şeyini saklamaz. Oğlumun her şeyini bilirim. Arkadaş gibiyizdir ama bir yerde de otorite konuşmalı, o benim çocuğum neticede. Ondan çok yaşamış olmam, tecrübe sahibi olmam dolayısıyla arada otoritemi kullanıyorum.

Bir kızınız olsun ister miydiniz? Nasıl bir kız annesi olurdunuz?
Bir ara “Keşke bir kızım da olsa” diyordum ama iyi ki oğlum var, ondan çok razıyım. Çok iyi kalpli, çok vicdanlı bir çocuk. Onunla ilgili herkesten güzel sözler duyuyor, “İşte bu!” diyorum. Ama nasıl bir kız annesi olurdum bilemiyorum. Çok özgür bırakan bir anne olamazdım çünkü kendim öyle yetişmedim. Biraz baskıcı olurdum sanırım. Hele hele şu zamanda. Kızlarımızı korumak için neler yapıyoruz, yine de koruyamıyoruz yavrularımızı. O korkudan dolayı biraz baskıcı olurdum. 

Hayattaki en yakın dostunuz kim?
Dost çok büyük ve önemli bir kavram.  Etrafım sevdiklerim ve beni seven arkadaşlarımla çevrili ama dostluk başka. Çok arkadaşım var ama dostlarımın sayısı birkaç taneyi geçmez.


Şu an sanat camiasında size dargın ya da küs olan bir isim var mıdır sizce?
Valla varsa da beni hiç ilgilendirmez. Ben işinde gücünde bir insanım. Oturup da “Kim bana kırılmış, kim küsmüş?” diye vakit harcayamam. Ben, beni üzen çok insanı affettim, çakralarımı açtım ve o yüklerden kurtuldum. Varsa bana düşmanlık hisseden, ona da aynısını tavsiye ederim. Kurtulsun o yükten.


 

Seda Sayan