Kyäni, Sunduğu Sağlıklı Yaşam Ürünleri ve Online İş Fırsatlarıyla Ekonominin Lokomotiflerinden Olmayı Hedefliyor

Kyäni, Sunduğu Sağlıklı Yaşam Ürünleri ve Online İş Fırsatlarıyla Ekonominin Lokomotiflerinden Olmayı Hedefliyor Kyäni, Sunduğu Sağlıklı Yaşam Ürünleri ve Online İş Fırsatlarıyla Ekonominin Lokomotiflerinden Olmayı Hedefliyor

Sunrise, Sunset ve Nitro gibi doğal içeriklerin yüksek teknoloji ile harmanlandığı sağlıklı yaşam ürünleriyle kişilere ihtiyaç duydukları vitamin ve mineral desteğini sağlayıp, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve doğal enerji artışına destek olan Kyäni, son dönemdeki başarılarıyla dikkat çeken bir firma. 2020 yılında pandeminin getirdiği zorluklara rağmen büyüyerek müşterilerine verdiği hizmetin kalitesi artıran Kyäni, FDA onaylı ve ISO belgeli takviye edici gıdalarıyla müşterilerine güven verirken, üyesi olduğu Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneğini ile birlikte toplumda gıda takviyesi kullanımı bilincini arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunuyor. Vahşi Alaska yaban mersininden ilham alarak başlayan hikayesinde dünya çapında bir takviye edici gıda markası haline gelen Kyäni istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümeyi Türkiye’de de sürdürmek istiyor. Kyäni’nin deneyimli Genel Müdürü Ersin Arısoy ile firmanın kuruluş ve Ar-ge süreci ile ürünlerinin en önemli özelliklerini Klass okurları için konuştuk.  

Ersin Bey, öncelikle Kyäni markasını tanıyabilir miyiz?
Kyäni, AR-GE süreci sonunda 2005 yılında ABD’nin Kuzey Eyaleti Aydoha’da ikisi kardeş olan üç girişimci tarafından kuruldu. 3 yıllık bir AR-GE sonucunda da ilk ürünlerini 2008 yılında hayata geçirdi. İlk AR-GE çalışmalarında yaban mersini kullanılmış. Alaska’da yaşayan insanların çok sağlıklı olmaları, çok uzun ömürlü olmaları ve vahşi Alaska yaban mersinin güçlü bir antioksidan olması Kyäni’nin kuruluş amacındaki ilk başlangıç noktası olmuş.

Kyäni’nin Türkiye pazarına girişi nasıl oldu?
Kyäni’nin Türkiye pazarına girişi 2012 yılında gerçekleşti. Kurucularımız Türkiye’deki büyük potansiyeli ve ihtiyacı görerek, Türkiye pazarına girmeyi gerek görmüşler ve hikâye böylece başlamış. Kyäni’nin Türkiye’ye girişinde çok uzun yıllar hedeflendiği ve odaklandığı ürün grubunun başında Kyäni Wellness üçgeni dediğimiz, ‘İyi Yaşam İçin Sinerjik Gıda Takviyeleri’ ürün grubu var.

Bu ürünlerin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?
Kyäni portföyündeki Wellness Üçgeni (Sunrise, Nitro FX&Plus ve Sunset), ürünlerinin içinde Vahşi Alaska Yaban Mersini, Vahşi Alaska Somonu, Nitrik Oksit, Noni gibi etken maddelerin de olduğu temel içerikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kalp, damar, beyin, eklem sağlığına destek başta olmak üzere, vücudunuzun pek çok farklı ihtiyacını da karşılamaya yönelik bir ürün grubudur.  Wellness Üçgeni, üç adımlı bir sistem olup hem gerekli besinleri hem de bu besinlerin vücut tarafından emilmesini sağlayan bilimi içermektedir. Kyäni Sunrise, sağladıkları doğal vitamin ve mineraller için seçilen Vahşi Alaska Yaban Mersini’nin de dahil olduğu 22 antioksidan süper gıdanın besleyici gücünü bir araya getirir. Kyäni Sunrise’da bulunan Alaska Yaban Mersini ve ek içerikler. Alaska’nın zorlu iklim koşulları nedeniyle burada yetişen Vahşi Alaska Yaban Mersinleri, sıradan yaban mersinlerinde bulunmayan özel besleyici özellikler barındırıyor. Monde Selection Ödüllü Kyäni Sunset, çoğumuzun diyetlerinde eksik olan E Vitamini, Omega-3 yağ asitleri,  Vitamini, D3 Vitamini gibi lipid- çözülen besinlerin uygun bir karışımıdır. Bu takviyeler, kalp ve beyin sağlığı gibi pek çok temel sağlık sistemine yardımcı olur. Kyäni Sunset, Vahşi Balık Yağlarından elde edilen EPA ve DHA, A Vitamini, E Vitamini ve D Vitamininin kombinasyonundan meydana gelir. Üçüncü jenerasyonunda Kyäni Sunset, Omega-3 kaynağı olarak A ve D Vitaminleri, E Vitamini içermektedir. Kyäni Nitro FX ve Nitro Plus, vücuttaki en önemli moleküllerden olan Nitrik Oksit üretimini arttıran noni meyvesi özütü içerir. Nitrik Oksit, sağlıklı kan dolaşımını desteklerken hem tükettiğimiz gıdalardan hem de Sunrise ve Sunset ürünlerinden aldığımız besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. 1998 yılında üç bilim adamına, çığır açan “Kardiyovasküler sistemde bir sinyal molekülü olarak Nitrik Oksit” adlı bilimsel keşifleri için Nobel Ödülü verildi. 1992 yılında “Science bilim dergisi onu, “Yılın Molekülü“ olarak ilan etti ve Nitrik Oksit, 1998 yılındaki Nobel’den bu yana “Hayat Molekülü” olarak anılır olmuştur. Nitrik Oksit vücutta çokça bulunur, fakat bu düzensiz ve kısa ömürlüdür, dolayısı ile sürekli yenilemek gerekir. Bu Noni meyvesi gibi bitkilerde bulunan nitrat olarak bilinen maddelerden etkin bir şekilde üretilebilir.


“KOLAJENİN SIVI OLMASI EMİLİM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR AVANTAJ SAĞLIYOR”
Kolajen ve toz protein içeren ürünlerinizden de bahsedebilir misiniz?
Bunların dışında Kyäni Protein ve Kolajen grubu ürünleri HL5 ve Fit20 de hareketli bir hayata sahip olan, sağlıklı beslenmeye inanan, iyi görünmek isteyen pek çok kişinin alması gereken protein ve kolajen ihtiyacını karşılıyor. HL5, sağlıklı cilt, sağlıklı eklem, kemik ve kas yapısı, sağlıklı sindirim sistemi, sağlıklı saçlar için çok önemli bir destek ürün. Kyäni HL5, pek çok farklı kolajenlere oranla suda çözünen tabletler şeklinde değil tamamen sıvı bir halde, limon, şeftali ve narenciye aromalarından oluşuyor. Buradaki kolajenin sıvı olması yine emilim açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Böylece etkiyi çok daha hızlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Fit 20 ise kilo kontrolü, diyetlere destek, aktif bir yaşam için doğal enerji sağlayan, sağlıklı kas gelişimi ve yağ yakımını, doğal enerji artışını destekleyen bir üründür. Fit 20, 10 gram protein, 10 gram da kolajen içeren bir toz protein ürünü. Burada da en büyük avantajımız molekül ağırlığının oldukça düşük olması. Bu da yine vücut tarafından emilimini hızlandırıyor ve yoğunlaştırıyor. Böyle olunca etki de aynı oranda artıyor. Sporcular tarafından kullanıldığı gibi ara öğün olarak da kullanılan, zaman zaman da haftada birkaç gün spor yapan, beyaz yakalı dediğimiz profillerin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün.

“ÜRÜNLERİMİZİ HERHANGİ BİR HASTALIĞI OLMAYAN HERKES KULLANABİLİR”
Ürünlerinizi kullanacak kişiler için herhangi bir yaş kısıtlaması var mı?
Ruhsatlandırma gereği ürünlerimizin hepsi 11 yaş ve üzeri için uygun. Açıkçası herhangi bir hastalığı olmayan herkes kullanabilir. Kadın, erkek, hamile ve 11 yaş üzeri çocuklar tarafından kullanılabilir. Bu ürünler bir ilaç değil, tamamen doğal içeriklerdir. Raf ömürleri de kısadır. Sunrise adlı ürünümüzün raf ömrü bir yıl gibi bir süre. Çünkü 22 tane kırmızı, mor meyvenin özünden oluşan bir içerik.

“2020 OLDUKÇA ZOR, BİR O KADAR DA KEYİFLİ BİR YILDI”
Kyäni’nin Türkiye’deki kuruluşundan bu zamana kadar geçen süreci nasıl değerlendirirsiniz? 2020 senesi sizin için nasıl geçti?
Türkiye’de 2012 senesinde faaliyetlerine başlamış olan Kyäni 2020 yılından itibaren Bostancı’da çok sayıda toplantı ve konferans salonlarının ve dijital cihazların bulunduğu 9 katlı Kyäni Plaza’da 30 personeli ile iş ortaklarına ve müşterilerine tüm konforu ve en iyi çalışma ortamını sunuyor. 2020 senesinde Kyäni operasyonlarının olduğu 60’ın üzerinde ülke arasında Kyäni Türkiye, ciro büyümesinde dünya çapında bir numara olmayı başardı. %116 ciro büyümesi ile birlikte müşteri sayısı üç kat, yeni iş ortağı sayısı %146 arttı. Toplam cironun %43’ü mevcut iş ortakları, %57’si yeni iş ortakları ve müşteriler tarafından gerçekleştirildi. Pandemiyle birlikte ülkemizde ve dünyada en çok iş hacmi ve istihdam sağlayan sektörlerin başında doğrudan satış sektörü gelmektedir. Sektörde en çok bağışıklık sistemini güçlendiren gıda takviyesi ürünleri artış sağlamıştır. Kyäni’nin iş modeli hem e-ticaret hem de tavsiye ticaret-doğrudan satışı birleştiren ‘Yeni nesil ticaret’ modelidir. Kyäni, 2020’de başlayan krizi fırsata çeviren bir firma, çünkü özellikle bu günlerde herkes 2 şey arıyor; bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek ürünleri ve online iş fırsatı. Biz Kyäni olarak her ikisini de sunuyoruz.


Kyäni’nin sosyal sorumluluk çalışmalarından bahseder misiniz?
Kyäni İyilik Hareketi kapsamında ‘Topluma Geri Vermek’ ilkesi ile yola çıkan ve dünyada pek çok ihtiyaç sahibine umut olan Kyäni Global Caring Hands, sosyal sorumluluk projemizin Türkiye’de oluşturduğumuz ayağında TOÇEV ve KAGİDER gibi önemli sosyal sorumluluk dernekleri ile iş birlikleri gerçekleştirerek, topluma, doğaya, ülkemize odaklı çalışmalar yapmak ve her kesim için değer yaratıcı faaliyetlerde farklı sosyal sorumluluk projeleri ile ihtiyaç sahiplerine umut vermeye devam ediyor. Kyäni kadın girişimcileri desteklemek üzere kadınlarımızın sektörde daha fazla yer alması için onlara tam zamanlı ya da yarı zamanlı evden veya diledikleri yerden çalışma fırsatı sunuyor. Aynı zamanda çocuklarının ve tüm ailelerinin sağlıklı yaşam sürmeleri için gıda takviyesi konusunda onları bilinçlendiriyoruz. İş ortaklarımızın arasında kadınların oranı da hızla artıyor.”


2021 sonu için Kyäni’nin hedefleri nelerdir?
Şirketin 2021 vizyonu, sektördeki pazar payını artırmak ve Kyäni’yi sektörün zirvesine oynayan büyük şirketler arasındaki yerini sağlamlaştırmak ve Kyäni Türkiye’nin Kyäni Global’de ciro büyümesindeki birinciliğini 2021 yılında da sürdürmektir. 2008-2020 yılları arasında cirosunu 2 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkartarak rekor sayılabilecek bir büyüme gerçekleştiren Kyäni, 2025 yılı için 5 milyar dolar ciro hedeflemektedir. Şirketin en önemli hedefi de klasik ticaretten farklı iş modellerine geçişi destekleyerek farklı iş modellerinin, farklı sektörlerce kopyalanarak yeni ticaret modellerinin oluşmasına ilham olmak. Kyäni’nin e-ticaret ve tavsiye ticaret/doğrudan satışın bileşimi olan iş modeli ile sektörde farklı ancak geleceği en parlak olan yeni nesil ticareti sunuyor. Hedeflerimizden biri ülkemizdeki işsizliğe online iş fırsatımızla çözüm önerileri sunma, ek gelir ile gençlerin ve kadınlarımızın evden veya part time çalışmalarıyla ekonomiye katılımını artırmaktır.
Geçen sene tanıttığımız HL5 ve FİT20’nin oldukça iyi oturması ve piyasa tarafından kabul görmesiyle beraber ‘On’. adında yeni bir ürünümüz geliyor. Mayıs sonu gibi bu ürünümüzü piyasaya sunmak istiyoruz. Kyäni bu sene müşteri ve iş ortaklarına çok daha yakın bir firma olacak. Çok hızlı büyümeden ziyade sürdürülebilir, güvenilir ve istikrarlı bir büyüme en önemli hedefimiz. 

Ersin Arısoy