Mahmut Eyüboğlu - Ersin Öksüzoğlu : “Yurt Dışında Mülk Edinmek Yatırımcılara Global Piyasalarda Kazanç Sağlama Ve Risklerini Dağıtma Fırsatı Sunuyor”

Mahmut Eyüboğlu - Ersin Öksüzoğlu : “Yurt Dışında Mülk Edinmek Yatırımcılara Global Piyasalarda Kazanç Sağlama Ve Risklerini Dağıtma Fırsatı Sunuyor” Mahmut Eyüboğlu - Ersin Öksüzoğlu : “Yurt Dışında Mülk Edinmek Yatırımcılara Global Piyasalarda Kazanç Sağlama Ve Risklerini Dağıtma Fırsatı Sunuyor”

Eyüboğlu Hukuk Kurucusu Av.Mahmut Eyüboğlu, Eos Property Kurucu Ortağı Ersin Öksüzoğlu İle Türk Yatırımcısının Yurt Dışında Gayrimenkul Yatırımı Yapma Sebeplerini Klass’a Anlattılar: Eyüboğlu Hukuk Kurucusu Av. Mahmut Eyüboğlu, Eos Property Kurucu Ortağı Ersin Öksüzoğlu ile Türk yatırımcısının ikamet, döviz kira getirisi, Türkiye’deki gayrimenkul piyasasındaki fiyatlamanın “yüksek” olduğuna olan inanç, gelişmiş ülkelerdeki sistemlerin güvenliği gibi nedenlerle yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmaya yöneldiklerini ifade ederek Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin yatırım için tercih edilen popüler ülkeler arasında olduğunu dile getiriyorlar. Türk insanının Avrupa Birliği sınırları içerisinde bir yatırım sahibi olma fikrinin kendilerine her zaman çok sıcak geldiğini ve bunun gerek finansal gerekse yasal pek çok avantajı beraberinde getirdiğini ifade eden Av. Mahmut Eyüpoğlu ve Ersin Öksüzoğlu ile yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmanın avantajlarını ve sebeplerini Klass okurları için konuştuk.  

Mahmut Bey, son yıllarda Türk yatırımcıların yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapma nedenleri nelerdir?
Mahmut Eyüboğlu: Türk yatırımcılar; ikamet, döviz kira getirisi, Türkiye’deki gayrimenkul piyasasındaki fiyatlamanın “yüksek” olduğuna olan inanç, gelişmiş ülkelerdeki sistemlerin güvenliği gibi nedenlerle yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmaya yöneliyorlar. Yurt dışında mülk edinmek aynı zamanda yatırımcılara global piyasalarda kazanç sağlama ve risklerini dağıtma fırsatı sunuyor.

Peki, Türk yatırımcılar arasında hangi ülkeler revaçta?
M.E: Türk yatırımcılar arasında Amerika Birleşik Devletleri (Miami), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Yunanistan, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler popüler. Bu ülkeler, gayrimenkul piyasalarının istikrarı ve sundukları yüksek getiri potansiyeli ile dikkat çekiyor.

‘İNSANLARIMIZA AVRUPA BİRLİĞİ SINIRLARI İÇERİSİNDE BİR YATIRIM SAHİBİ OLMA FİKRİ HER ZAMAN İÇİN ÇOK SICAK GELMİŞTİR’
Ersin Bey, siz özellikle Yunanistan’da çok tanınan ve bilinen bir isimsiniz. Yatırımcıları Yunanistan’dan gayrimenkul almaya motive eden temel faktör nedir?
Ersin Öksüzoğlu: Tabi burada pek çok faktörü sıralayabiliriz. Her şeyden önce insanlarımıza Avrupa Birliği sınırları içerisinde bir yatırım sahibi olma fikri her zaman için çok sıcak gelmiştir. Sonuçta ulusça yüzümüzün baktığı yer orası. Bununla beraber gerek finansal gerekse yasal pek çok avantajı beraberinde getirmekte.

Beraberinde getirdiği bu avantajlardan bahsedebilir misiniz?
E.Ö: En başta insanlarımız sahip oldukları bu gayrimenkulle beraber Euro bazında bir kira geliri elde ediyorlar ve pazarladığımız bu mülklerin çoğu kısa dönemlik yüksek kira geliri elde etmeye de uygun ve satışı gerçekleştiren inşaat firması doğrudan bina işletim sorumluluğunu da üstlenmekte. Aynı zamanda Euro Zone’da yer alan bir mülk olmasından dolayı değer artışı da Euro olarak gerçekleşmekte. Tüm bunlarla beraber maalesef son dönemde yurt içi mülklerde ciddi sorun yaratan kiracı – ev sahibi ilişkileri ve kira artış oranlarıyla ilgili yasal düzenlemeler orada daha piyasa koşullarına uygun işlemekte. Bütün bunlarla beraber en önemli noktalardan birisi yatırımcının ve ailesinin Avrupa’da yasal yerleşim hakkı elde etmesi.

Yasal yerleşim hakkı olarak bir vize serbestisinden mi bahsediyoruz yoksa bundan daha fazlası mı var?
E.Ö: Bunu sadece vize serbestisi olarak değerlendirmemeliyiz. Yunanistan’dan alınacak bu gayrimenkulle beraber tüm aile üyelerini içeren (yatırımcı, eşi, 21 yaş altı çocukları ve yatırımcının ebeveynleri) “Golden Visa” olarak bilinen bir ikamet şansına erişirler.  Bu ikamet sayesinde yatırımcı ve aile üyeleri Avrupa genelinde diledikleri ülkede yaşama, ticaret ve eğitim haklarına sahip olurlar. Söz gelimi, yatırımcı kişi Almanya’da şirket kurup ticaret yaparken, ebeveynleri emekliliklerini İspanya’da geçirebilirler ve çocukları Fransa’daki okullarda eğitim alabilirler. En önemlisi bu süreçte kişiler Yunanistan’da ikamet etmek zorunda da değiller.

Golden Visa kaç yıl için geçerli olmaktadır?
E.Ö: Tüm aile üyeleri için ilk ikametin gelmesiyle beraber 5 yıl boyunca Golden Visa geçerli oluyor. 5. yılın sonunda kalıcı ikamete başvuru sağlanabiliyor ve bu temin ediliyor. Toplamda 7. yılın sonunda ise vatandaşlığa başvuru hakkı elde edebiliyor yatırımcılarımız.

Golden Visa süreci için minimum yatırım bedeli nedir?
E.Ö: Yatırımcılarımızın minimumda 250.000€’luk bir gayrimenkul yatırımı yapmaları gerekiyor. Ancak özellikle belirtmemiz gereken bir husus var ki 31 Ağustos’tan itibaren bu meblağlar minimum 400.000€ şeklinde gerçekleşecek. Bu tarihten sonra €250.000’luk yatırım şansı sadece belli özellikteki yerlerde sınırlı olarak gerçekleşecek. Bu sebeple bu düşünceye sahip olan yatırımcıların ilgili fırsatları hemen araştırmaya başlamalarını tavsiye ederiz. Çünkü takdir edersiniz ki bu kanuni artış fiyatlarda da bir artışın önünü açacaktır.

Mahmut Bey, peki “Serviced apartments” modeli nedir ve neden bu kadar talep görüyor?
M.E: “Serviced apartments” modeli, konut nitelikli gayrimenkullerin tam donanımlı olarak bir yandan otel benzeri hizmetler sunarken, diğer taraftan yatırımcılara sattığı bu gayrimenkulleri müşterilere kısa ve uzun vadeli konaklama için kiralanması konseptli projeler olarak tanımlanabilir. Geleneksel otellere alternatif olarak tercih edilir. Yıllık kira sözleşmelerine göre daha yüksek getiri sağlaması, kira ve mülk yönetiminin profesyonel şirketlerce yapılması ve penthouse’dan studio tipine farklı bütçeli seçeneklerin de olması nedeniyle çok talep görüyor. Bu model, yatırımcılara hem yüksek getiri hem de düşük işletme maliyeti sunuyor. Bu projelerin genellikle turizm hareketliliği olan bölgelerde olmasına da önem veriliyor.

Service Apartments benzeri yatırım yapacak yatırımcılar ülke seçerken nelere dikkat etmeli?
M.E: Kısa süreli kiralamalar yani AirBnb benzeri platformlar üzerinden günlük, haftalık veya aylık kiralama talepleri dünyanın özellikle turistik her bölgesinde ciddi talep görüyor. Ancak bu konuda birçok ülkenin mevzuatı ya yok ya da genel kurallar çerçevesinde belirleniyor. Böyle olduğunda da siz getiri hesabınızı kısa süreli kiralama üzerinden yapıp yatırım yaptıktan sonra bir anda o ülkede kısa süreli kiralamanın yasaklanması veya kısıtlanması gibi durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu yüzden özellikle yatırımlarını ülke seçerken o ülkenin konutlardaki kısa süreli turizm kiralamasına ilişkin mevzuatına dikkat etmeliler. Ayrıca yatırımın dönüş süresini hesaplamak için bu mevzuatın etkilerini ve potansiyel gelirleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Eğer ülkede kısa süreli kiralama regüle edilmemişse tavsiyem hesaplamanızı en kötü senaryo üzerinden yani uzun süreli kiralama getirisinden hesaplamanız.

‘YATIRIM SÜRECİNDE AVUKAT, YATIRIMCININ HUKUKİ HAKLARINI KORUMA VE YATIRIMIN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAMAMLANMASINI SAĞLAMA KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAR’
Yatırım sürecinde avukatın rolü nedir?
M.E: Yatırım sürecinde avukat, yatırımcının hukuki haklarını koruma ve yatırımın güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlama konusunda önemli bir rol oynar. Avukatlar, mülkün yasal durumu, sözleşmelerin hazırlanması ve taraflar arasındaki müzakerelerde yatırımcılara rehberlik eder. Bize bir müvekkil gerek bireysel yatırım gerek ise kurumsal yatırım için geldiğinde, yatırım yapılacak ülkede iş birliği yaptığımız güvenilir hukuk büroları üzerinden karşılıklı olarak hem süreci takip ediyor hem de risk analizi yapıyoruz. Böylece yatırımcı bir yerde yerel avukat rahatlığı ile uluslararası destek almış oluyor.

Mahmut Bey, Türk yatırımcılara yurt dışında gayrimenkul yatırımı yaparken ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
M.E: Öncelikle detaylı bir araştırma yapmalarını, hedefledikleri ülkenin gayrimenkul mevzuatını ve pazar koşullarını iyi analiz etmelerini tavsiye ederim. Ayrıca yatırım sürecinin her aşamasında uzman avukat ve danışmanlarla çalışmak, riskleri minimize etmek adına büyük önem taşır. Doğru planlama ve profesyonel destek ile yurt dışında başarılı ve karlı yatırımlar gerçekleştirmek mümkün olacaktır.