Melec Çakmak : “Sonunda Yenilgi Bile Olsa İnandığın Şeyin Peşinden Gitmeli Ve Bunun İçin Her Şeyi Göze Alabilmelisin”

Melec Çakmak : “Sonunda Yenilgi Bile Olsa İnandığın Şeyin Peşinden Gitmeli  Ve Bunun İçin Her Şeyi Göze Alabilmelisin” Melec Çakmak : “Sonunda Yenilgi Bile Olsa İnandığın Şeyin Peşinden Gitmeli Ve Bunun İçin Her Şeyi Göze Alabilmelisin”

Mimarlık sektörünün önde gelen isimlerinden MC Art Mimarlık Kurucusu Melec Çakmak, iş dünyasının önemli ve başarılı isimlerinden. Başarılı ve stratejik hamleleri ile iş dünyasının başarılı kadınları arasına adını altın harflerle yazdıran Melec Çakmak, yatırım planlarını genişleterek alanında fark yaratıyor.  

MC Art Mimarlık Kurucusu Melec Çakmak, gerçekleştirdiği proje ve çalışmaları ile dikkatleri çeken bir isim. Bu zamana kadar birçok projeyi başarıyla yürüten ve sektöründe iddiasını konuşturan başarılı iş kadını, Viyana'da restorasyon, sağlık ve gayrimenkul sektöründe eşi Umut Çakmak ile birlikte özel projeler geliştirerek sektöre yön veriyor.
Gelişime açık ve gelecek vaat eden sektörlere yönelen ve yatırımlarını bu doğrultuda yapan başarılı iş kadını, başarının olmazsa olmazları arasında sağlıklı iletişim, yönetme becerisi, doğru ekip ve uyumlu iş birlikteliği olduğunu ifade ederek bu süreçte hayal kurmanın ve kişinin inandığı şeyin peşinden gitmesinin de öneminden söz ediyor. Turizm ve iş dünyasında takdir toplayan ve özel projelere imza atmaya devam edeceğini vurgulayan başarılı iş kadını Melec Çakmak ile başarının 10 altın kuralını konuştuk.

MELEC ÇAKMAK’I BAŞARIYA GÖTÜREN 10 ALTIN KURALI


-Hayal Kurmak: Hayaller olmadan gelecek kuramazsınız. İnsanlar hayalleri doğrultusunda adım atmalı ve bu hayale ulaşabilmek için gösterdiği büyük çaba onu başarılı kılacaktır.

-İlişkileri yönetmek: Her ne iş yaparsak yapalım doğru ekiple ve doğru insanlarla çalışmak çok önemli. Ekibi iyi koordine edebilmek ve yönetmek başarıyı yakalamanızda önemli bir etken.

-Uyum: Uyum olmadan bir işi yönetemezsiniz. Siz her ne kadar iyi olsanız da ekibinizle uyumlu olmadıktan sonra doğru bir işin çıkacağına inanmıyorum.

-Esneklik: Biz grup olarak her an fikir üretebilen insanlarız. Şirket içinde de herkesin her an hem zaman olarak hem de fikir olarak esnek olması gerekiyor. En doğru fikri çıkarana kadar belki de günlerce aylarca çalışmak zorunda kalıyoruz. Bazen de öyle bir fikir geliyor ki; ekip olarak ofiste saatlerce sabahladığımız, 2 gün ofisten çıkmadığımız anlar oluyor. İşte bu anlamda uyum ve esneklik işin içine giriyor.

-İletişim: Çalışanlarımın birbirleriyle anlaşması, aile yaşantıları, özel hayatları benim için çok önemli çünkü biz çalışanlarımızla aile oluyoruz. Bu yüzden çoğu zaman çevremizdeki insanların eleştirisine uğruyoruz. Çalışanlarınızla çok konuşuyorsunuz ya da herkesin derdini bu kadar kendinize görev edinmeyin diyorlar ama bizce öyle değil. Ben şuna inanıyorum. Ekibinizle ne kadar konuşursanız, onların hayatlarına ne kadar dokunabilirseniz onlar da sizler için o şekilde düşünüp öyle davranıyorlar. Mesela aniden yetişmeniz gereken bir projede sadece ellerinden geleni yapmıyorlar, sınırların ötesine geçip çalışıyorlar çünkü kendilerini güvende hissedip daha çok çalıştıkları şirketi benimseyip aile oluyorlar. Bu duygu bizim için en büyük başarı oluyor.

-Pozitif tutum: Benim için iş hırsı yoktur. Bir iş olursa zaten oluyor, olmuyorsa da ya ben o iş için uygun değilimdir ya da o iş benim için uygun değil. Bu sebeple kendimi demoralize edip neden olmuyor diyerek kendimi ya da ekibimi yıpratmam, o işin pozitif yönüne bakarım.

-Sevdiğiniz işi yapmak: İşiniz sizin hobiniz olmalı gibi çok klişe bir şey söyleyeceğim ama sevmediğiniz hiçbir işte gerçekten başarılı olamazsınız

-İnandığınız şeylerinde peşinden gitmek: Latince de sevdiğim ve bu durumu anlatan çok güzel bir ifade var. "Aude aliquid dignum", kısaca "Değecekse cesaret et" demektir. Yani sonunda yenilgi bile olsa inandığın şeyin peşinden gitmeli ve bunun için her şeyi göze alabilmelisin.

-Aile yaşantısı: Başarı için çok önemli. Eşinizin veya ailenizin ‘sen yaparsın’ demesi kadar güzel bir şey yok bu hayatta. En zor anlarınızda bile aileniz için savaşabiliyorsunuz ve bence en güzel okul, en güzel başarı aile desteği. Evde anlayışsız bir eş ve mutsuz çocuklarınız varsa o zaman siz hiçbir şeyi başaramamışsınız.

-Eğlence: Biz hem çalışıp hem de eğlenen insanlarız. Üretkenliğimizi ve başarımızı kendimize ayırdığımız özel alanlarda şarj edip daha büyük bir enerjiyle işimize sarılarak elde ediyoruz.