Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz

Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz

Mc Art Mimarlık Kurucusu Melec Çakmak ve İş İnsanı Umut Çakmak, Viyana’da Gerçekleştirdikleri Projeleri ve Yeni Yatırımları Klass’a Anlattılar.  

MC ART Mimarlık Kurucusu Melec Çakmak ve Viyana’da gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden başarılı iş insanı Umut Çakmak, Avusturya’da iş hayatlarındaki başarıları ve gerçekleştirdikleri projeleri ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Proje ve çalışmalarını ortak yürüttüklerini ifade eden başarılı çift, farklı sektörlerdeki yatırımları ile Viyana’da gelişime açık projeleri geliştirerek herkesi kendilerine hayran bırakıyor. Viyana'da restorasyon, sağlık ve gayrimenkul sektöründe özel projelere imza atan başarılı çift, otelcilik sektöründeki başarılı çalışmalarıyla da dikkat çekerken, Türkiye’deki otel konaklaması konforunu, hizmetini Viyana’ya getirebilmek ve burada sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Misafirlerine en iyi konforu yaşatabilmek ve Viyana’yı tanıtabilmek istediklerini belirten Çakmak çifti, Avusturya’da bir Türk olarak Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstermek istediklerinin altını çiziyor. MC ART Mimarlık Kurucusu Melec Çakmak ve başarılı İş İnsanı Umut Çakmak ile yeni yatırım ve projeleri ile otelcilik sektöründeki başarılarını Viyana’nın muhteşem sokaklarında Klass okurları için konuştuk.

Umut Bey, Avusturya-Viyana’da yaşayan sevilen, sayılan ve hayatınızı burada sürdüren bir işadamısınız. Özellikle tüm yatırımlarınızı Avusturya’da yapıyorsunuz. Yatırımlarınızı Avusturya’da yapmanızın özel bir sebebi var mı?
Umut Çakmak: Viyana’da doğdum, Viyana’da büyüdüm, Viyana’da yetiştim. Hep burada ticaret yaptım. Türkiye piyasasına hâkim değilim. Hâkim olduğum, anladığım, yasasını, kurallarını, ticaretini, vergi sistemini bildiğim bir ortam olduğu için ticaret yapmayı Avusturya’da tercih ediyorum. Avusturya’da olanaklarda çok fazla benim için. Çevrem, arkadaşlarım, iş ortaklarım, her şeyim burada. Özetle hâkim olduğum ortamda iş yapmak istiyorum.

‘GELİŞTİRMEYE AÇIK PROJELERİN DIŞINDAKİ PROJELERE GİRMİYORUM’
Özellikle gayrimenkul alanında büyük bir portföye sahipsiniz. Avusturya’da alım satım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin bu alandaki farkınız nedir?

U.Ç: Geliştirmeye açık projelerin dışındaki projelere girmiyorum. Gelişime açık projeleri alıp bu projeleri kendim geliştirmeyi tercih ediyorum. Satmadığım, yatırımlık elimde tuttuğum projelerde çok fazla var. Başkasının geliştirdiği değil de kendi geliştirdiğim işlere emek veriyorum. Sanıyorum ki sahip olduğumuz başarıyı bu şekilde elde ettim.

Aldığınız, restore ettiğiniz yerler hep Viyana’nın içinde mi oluyor?
U.Ç: Evet, genellikle merkezi yerleri tercih ediyorum. Merkezdeki daireler, binalar veya gayrimenkuller genellikle daha yüksek kâr marjına sahip. Bu da bizim için tercih edilebilir bir sebep yaratıyor.

‘OTELCİLİK KEYİFLİ VE DÜZENLİ PARA AKIŞININ OLDUĞU BİR İŞ’
Gayrimenkul dışında farklı alanlara da girmeye başladınız ve şu anda Avusturya’da 5 ayrı oteliniz var. Otelcilik sektörüne girerken neler düşündünüz, neler hedeflediniz?

U.Ç: Aslında bu sektöre tesadüfen girdim. Gayrimenkul yatırımcısı olduğum için burada birçok yatırım dosyası masama geliyor. Pandemi döneminde oteller kapandı. Bazı oteller bu süreçte kriz yönetiminde başarısız oldular ve sorunlarla baş edemediler. Bu sebeplerle değerinin altında daha uygun fiyatlara devretmek istediler. Ben de bu dönemde bir otel satın alarak bu işe girmiş oldum. Amacım otelde iyileştirme yaparak tekrar satmaktı. Ancak pandeminin bitmesi ve işlerin güzel gitmesi sebebiyle devam ettirdim. Otelcilik keyifli ve düzenli para akışının olduğu bir iş. Böylece zamanla otel sayılarını arttırarak 5 otel almış olduk. Bu sayıyı daha da arttırmayı düşünüyoruz.

‘VİYANA’DA MİSAFİRLERİMİZE BİR TÜRK OLARAK TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖSTERMEK İSTİYORUZ’
Melec Hanım, siz MC Art Architecture firmasının sahibisiniz. Eşiniz Umut Bey ile birlikte Avusturya’da Türk insanının başarısını ve gücünü kanıtlayan projeler içindesiniz. Siz bu süreçte işlerin hangi kısmı ile ilgileniyorsunuz?

Melec Çakmak: Şirketlerimizin alınacak kararlarında, işletmesinde, geliştirilmesi gereken yerlerde, içerdeki eksiklik ve yenilik kararlarında yer alıyorum. Şirket Müdürlerimiz ile birlikte planlama yapıyoruz. Otelcilik ise bizim için çok yeni bir sektör. Göz bebeğimiz gibi görüyoruz. Bu sebeple her aşamada çok dikkatli ve özenli davranıyoruz. Daha iyi nasıl geliştirebiliriz felsefesi ve prensibi ile çalışmalarımızı ve araştırmalarımızı yapıyoruz. Türkiye’de otel konaklaması çok yapıyoruz. Dolayısı ile çok fazla gözlem yapma şansımız oluyor. Oradaki konforu, hizmeti buraya getirebilmek ve burada sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelen konuklarımıza en iyi konforu yaşatabilmek ve Viyana’yı tanıtabilmek istiyoruz. Buradaki misafirlerimize bir Türk olarak Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstermek istiyoruz.

‘MİSAFİRLERİN BİR OTELDEN BEKLEDİKLERİ TÜM HİZMETLERİ EN KALİTELİ ŞEKİLDE SUNUYORUZ’
Sahip olduğunuz otellerinizin özellikleri nelerdir?

M.Ç: Bir tanesi şehir oteli, 5.bölgede. Bir diğeri 19.bölgede. 19. Bölgedeki otelimizin konum olarak en büyük özelliği üst tarafının tamamen üzüm bağları olması. Yılda bir kere burada şarap festivali oluyor. Herkes katılıyor bu festivale, sokak kapatılıyor, insanlar burada şarap tadımı yapıyor. Viyana’ya gelip daha geleneksel tatları, daha geleneksel bir havayı solumak isteyenler için 19.bölgedeki otelimiz daha uygun. 2. bölgede House of Time Fancy Suites otelimiz var. Burası sadece 5 tane süitten oluşuyor. Sınırsız bir hizmet sunmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Misafirlerin bir otelden bekledikleri tüm hizmetleri en kaliteli şekilde sunuyoruz. Bir şehirde neler yapmak istediklerini bize danışıyorlar, bizde bu doğrultuda hem Viyana’yı hem şehrin çevresindeki bölgeleri misafirlerimize gezdiriyoruz. Çok geniş bir mutfak yelpazemiz var. Her çeşit yemek için günü gününe alışveriş yapılır ve en tazesi alınır. Kişiye özel menü oluşturulur. Otelimiz tamamen kişiye özel hizmet vermektedir.

‘HOTEL STEFANIE’NİN TERASI YILLARCA HER ÇEŞİT MİSAFİRE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ’
Sahibi olduğunuz Hotel Stefanie tarihi ile oldukça dikkat çekiyor. Burasının tercih edilme sebebi ve tarihi hakkında bilgi verir misiniz?

U.Ç: Bad Vöslau’da bulunan 4 yıldızlı Hotel Stefanie, 4 kuşaktır Witzmann ailesi tarafından işletilmekte. 1896 yılında şimdiki sahibinin büyük büyükannesi Therese Witzmann tarafından açılmış. Otel adını Veliaht Prens Rudolph'un eşi Belçikalı Prenses Stephanie'den almış. Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Rudolf, İmparator I. Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth'in ("Sissi") tek oğlu ve Avusturya-Macaristan tahtının varisi. Otel inşa edilirken aynı zamanda Vöslau’da büyük yenilikler buna eşlik etmiş. Mayıs 1895’te elektrikli tramvayın ilk kez Baden’den Vöslau’ya hareket etmesi ve terminalin Hotel Stefanie’nin hemen yanında olması büyük ilgi görmesine neden olmuş. Hotel Stefanie’nin terası yıllarca her çeşit misafire ev sahipliği yapmış. Misafirler için burada oturup tramvayla farklı yerlerden Vöslau kaplıcalarını ziyarete gelenleri izlemek keyifli bir gelenek olarak kalmış. İlgi çekici tarihi ve ulaşım kolaylığı ile birlikte Bad Vöslau kaplıcalarının hemen yanında bulunması ziyaretçiler için gözde bir yer haline gelmesini sağlamış. Otelin tarihçesi hakkında kısaca bu bilgileri verebilirim. Otel çok eski bir aileye aitti. Biz bu oteli geçen yıl satın aldık ve şimdi yeni sahipleri biziz. Tarihi yapısı ve dokusu benim ilgimi çok çekti. Bu otele ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

‘PROJELERİ ORTAK YÜRÜTÜYORUZ VE ÇOK YOĞUN ÇALIŞIYORUZ’
Melec Hanım, sizin burada aynı zamanda mimarlık ofisinizde var. MC Art Architecture  olarak mimari çizimler yapıyorsunuz. Kendi proje çizimleriniz dışında dışarıdan da iş alıyor musunuz?

M.Ç: Eşim Umut Bey ile projeleri ortak yürütüyoruz ve çok yoğun çalışıyoruz. Dolayısı ile dışarıdan iş almıyoruz. MC Art Mimarlık olarak Viyana’ya gelmeden önce dışarıdaki müşterilere hitap ediyorduk. Viyana’ya yerleştikten sonra tamamen eşim Umut Bey’in işlerini ve projelerini yürütüyoruz.

‘TÜRKİYE’NİN SAĞLIK ALANINDAKİ BAŞARISINI VİYANA’YA GETİRMEK İSTİYORUZ’
Birçok alan ve sektörde projeler yürütüyorsunuz. Şimdilerde Viyana’da sağlık alanında yeni bir projenin çalışmasını yapıyorsunuz. Sağlık sektörüne girmenizin bir nedeni var mı? Bize bu projeden bahseder misiniz?

M.Ç: Sağlık konusu benim için çok hassas bir konu. Kendimde sağlık ile ilgili konularda en iyi doktoru, en iyi hastane ve hizmeti almak için çok imtina ederim. Viyana’da sağlık olanakları Türkiye’deki gibi değil. Hastaneler çok güzel, doktorların eğitim düzeyi çok iyi seviyede ancak bu konuların dışında Türkiye ile kıyasladığımızda çok bakir. Bizlerde bu bakir bölge ve konular için neler yapabileceğimiz üzerine projeler geliştiriyoruz buradaki bir doktorumuz ile birlikte. Böylece bir sağlık oluşumunun içine girmiş olduk. İlerleyen zamanlarda sağlık ile ilgili daha büyük ve önemli projelerimizde var. Türkiye’nin sağlık alanındaki başarısını Viyana’ya getirmek istiyoruz. Bunun içinde çok büyük bir marka ile güzel bir iş birliği içerisindeyiz. Detaylarını yakın zamanda açıklayacağız. Bir Türk markası olarak Viyana’ya sağlık alanında büyük bir ivme kazandırarak en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bir diğer projemiz arasında “sağlıklı yaşam merkezi kurmak” var. Bu projeyi de Türk yatırımcılar ile birlikte yapma hedefindeyiz. Türk yatırımcıları bu sebeple Viyana’ya çekmek istiyoruz. Türkiye’de bu konularla ilgili çeşitli toplantılar yapıyoruz. Sağlıklı yaşam merkezimiz için gerekli alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Projenin yeri dahil her şeyi hazır. Bu merkezimizde rahatsızlığı olan insanları çeşitli programlar ve tedavi şekilleriyle sağlıklarına kavuşturmayı hedefliyoruz. İnsanlar burada hem tatil yapacaklar, hemde sağlıklarına kavuşacaklar. Hem sağlıklı beslenip hem de detox programlarından faydalanacaklar. Bu merkezimizin bünyesinde estetik-plastik cerrahlar, medikal estetik, saç ekimi, diş alanları ile ilgili çeşitli branşlarda doktorlar yer alacak. Bize gelen misafirlerimizi sağlıklarına kavuşturup normal yaşamlarına döndürmeyi düşünüyoruz. 2024 yılı projelerimize şimdiden başlamış olduk. Bu projelerimizi kısa sürede hızla tamamlayarak insanlara en iyi hizmeti sunacağız. Türkiye’nin önemli markaları ve doktorları ile bir araya geliyor ve Türk sağlık sektörünün gücünü Avusturyalılarla da tanıştırmak istiyoruz.

‘BİZ TİCARİ VE İŞ HAYATIMIZI BURADA YÜRÜTÜYOR, TÜRKİYE’DE TATİL YAPIYORUZ’
Avusturya’da yaşam nasıl, Türkiye ile bir kıyaslama yapmak mümkün mü?

M.Ç: Avusturya’da çok daha sakin bir hayat yaşadığımızı söyleyebilirim. Burada her şey belli kurallara bağlı. Trafik sorunu çok daha az. Biz ticari ve iş hayatımızı burada yürütüyor, Türkiye’de tatil yapıyoruz. Türkiye’nin doğal güzelliklerini, insanların sıcakkanlı oluşlarını seviyorum. Bütün güzel anılarımızı Türkiye’de biriktiriyoruz.
U.Ç: Doğumumdan itibaren burada olduğum için ticari hayatımı burada sürdürmek zorundayım. İş imkanları benim için burada daha güvenilir ve daha rahat. Ancak Türkiye benim büyük bir aşkım. Yılın neredeyse 6 ayını Türkiye’de geçiriyorum. Özellikle yaz tatillerimizi her zaman Türkiye’de geçirmeye çalışıyoruz.

M.Ç: 4 yıldır Umut Bey ile evliyim. 4 yıl önce Avusturya’ya geldim. Öncesinde Türkiye de yaşıyordum. Avusturya’da yaşamaya başlayınca buranın sakinliği ve huzurlu yapısı beni etkiledi. Eşim ile de güzel iş birlikleri yapıyoruz. Gücümüzü birleştirdik ve Avusturya’da yatırımlarımızı yapıyoruz. Çocuklarımızı da burada yetiştiriyoruz. Yılın altı ayı ise Türkiye’deyim ve benim için Türkiye büyük bir aşk.

İnstagram:umut.melec
 

Melec - Umut Çakmak

Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Umut-Melec Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Umut-Melec Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec-Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Umut Çakmak
Melec - Umut Çakmak: Avusturya’da Bir Türk Olarak Türk Misafirperverliğini En İyi Şekilde Göstermek İstiyoruz Melec Çakmak