Melis Gökhan: Cinsel İsteksizlik Problemleri Psikoterapi ile Düzeltilebilir

Melis Gökhan: Cinsel İsteksizlik Problemleri Psikoterapi ile Düzeltilebilir Melis Gökhan: Cinsel İsteksizlik Problemleri Psikoterapi ile Düzeltilebilir

Genç ve Başarılı Psikolog Melis Gökhan, Cinsel Terapi Hakkında Merak Edilenleri Klass’a Anlattı.  

Genç ve başarılı Psikolog Melis Gökhan, cinsel isteksizlik problemlerinin çok büyük bir sorun olduğunu belirterek Türkiye’de cinsel terapinin çok çalışılan bir alan olmadığını belirtiyor. Eşler arasında bağlanma problemlerinin aile kurumunu zedelediğini ve çocuk psikolojisini de etkilediğini ifade eden başarılı psikolog, bu sorununun sağlıklı bireylerin yetişememesine neden olduğunun altını çiziyor. Cinsel isteksizlik problemlerinin, bağlanma sorunlarının psikoterapi ile düzeltilebilir bir durum olduğunu ve bu alanda etkili çalışmalar yaptıklarını dile getiren genç ve başarılı Psikolog Melis Gökhan ile cinsel terapi ve çalışma alanlarına dair merak edilenleri Klass okurları için konuştuk.

Melis Hanım, genç ve son derece başarılı bir psikologsunuz. Bu alanı tercih etme sebebiniz nedir?
Her zaman psikolog olmak istiyordum. Benim en büyük hayallerim arasında bu vardı. Bu hayallerimin peşinden koştum ve başardım. İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şu anda İstanbul Gedik Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında master yapıyorum.

Psikolog olmayı size sevdiren ne oldu?
Ben de küçükken psikoloğa gittim. Gittiğim psikolog bana inanılmaz derecede çok yardımcı oldu. Yaklaşımı çok güzeldi ve bana çocuklukta yaşanılan travmaların hayat boyu devam etmeyeceğini gösterdi. Ben de zaten mesleğime çocuklara yardımcı olabilmek için başladım. Alana girince çocuk, çift ve yetişkin çalışmaya başladım. Şu anda çalışmak istediğim alan cinsel terapi.

Neden cinsel terapi?
Türkiye’de cinsel terapi çok çalışılan bir alan değil. İstatistiklere göre de çok büyük problemler var. Cinsellik bir çiftin olmazsa olmazı ve bu alanda bir problem olursa çiftler arasında büyük sorunlar doğuyor, bu da çocuklara yansıyor. Sağlıklı bireyler yetişmiyor. O yüzden ben çift terapisi, cinsel terapi ağırlıkta çalışmak istiyorum.

‘DUYGUSAL YAKINLIK EGZERSİZLERİ VERİYORUZ’
Sizce bu alanda yaşanılan en büyük sorunlar neler?

Genelde cinsel isteksizlik problemleri oluyor. Kişilerin birbirlerini arzulayamama sorunları yaşanıyor. Bağlanma problemi oluyor eşler arasında. Biz cinsellikten çok bağlanma problemi üzerine çalışıyoruz. Duygusal yakınlık egzersizleri veriyoruz. Bu sorunları bu şekilde düzeltebiliyoruz.

Cinsel isteksizlik psikoloji ile düzeltilebilir mi?
Cinsel isteksizlik Psikoterapi ile düzeltilebilir bir durum. Eğer patolojik bir sorun var ise, ürolog veya kadın doğum uzmanları ile beraber çalışarak sorunu aşıyoruz. Biz önce problemin ana kaynağına bakıyoruz. Cinsel isteksizlik genellikle yakınlık problemi ile alakalı olarak meydana geliyor. Bu yakınlık sorunu halledildiği zaman cinsel problemler ve sorunlarda çözülüyor. Bu sorunlar belirttiğim üzere bağlanma kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.

‘ESRA EZMECİ, SELİN KARACEHENNEM GİBİ İSİMLERİN İZİNDEN GİTMEK İSTİYORUM’
Gelecek hayalleriniz ve planlarınız nelerdir?

Esra Ezmeci, Selin Karacehennem gibi isimlerin izinden gitmek istiyorum. Özellikle Esra Ezmeci’nin yazıları beni çok etkiliyor. Onlar kadar başarılı olmak istiyorum. Bu isimler çok yönlüler. Çok bilgililer, çok fazla okuyorlar. Düzenli olarak eğitimlere gidiyorlar ve eğitim veriyorlar. Bu özellikler bu isimleri farklı kılıyor.

Çocuklar üzerine de çalışıyorsunuz. Çocuklarla nasıl bir bağ kurabiliyosunuz?
Çocuklarla kolaylıkla bağ kurabiliyorum. Onlarla çalışırken rahat oluyorum. Çocukların dilini anlayabiliyor, o seviyeye inebiliyorum. Karşılıklı olarak pozitif bir etkileşim yakalayabiliyorum. Oyun terapisi yapıyorum. Çocuk testleri, dikkat testleri yapıyorum. Okul başarıları için çalışıyoruz. Başarıları için psikolojik bir yönlendirme sağlıyorum. Çocuklarla daha iyi bir iletişim ortamı yaratarak anlaşılmalarını sağlıyoruz.
 

İNSTAGRAM: melisgokhann 

Melis Gökhan

Melis Gökhan: Cinsel İsteksizlik Problemleri Psikoterapi ile Düzeltilebilir Melis Gökhan