Meme Operasyonu Sonrasında Kısa Sürede Normal Hayatınıza Dönebilirsiniz

Meme Operasyonu Sonrasında Kısa Sürede Normal Hayatınıza Dönebilirsiniz Meme Operasyonu Sonrasında Kısa Sürede Normal Hayatınıza Dönebilirsiniz

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Koç, meme operasyonlarını tüm ayrıntılarıyla Klass’a anlattı.

Meme sağlığı ve estetiği günümüzde kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önem taşıyan bir konu. Çevresel faktörlerin sebep olduğu hormonal bozukluklar erkeklerde kadın tipi meme büyümesine kadınlarda da aşırı büyümeye veya geriliğe sebep oluyor. Dr. Musk Clinic Kurucusu, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Koç, kliniğinde gelişmiş tekniklerle gerçekleştirdiği operasyonlarıyla danışanlarını estetik ve sağlıklı bir meme görüntüsüne kavuşturuyor. Mustafa Koç ile meme konusunda yaşanan sorunların nedenlerini, erkeklerde ve kadınlarda meme operasyonu sürecinin nasıl işlediğini, ameliyat sonrasında iyileşme dönemini ve meme kanseri konusunda dikkat edilmesi gereken detayları Klass okurları için konuştuk.


Mustafa Bey, günümüzde kadınlar olduğu gibi erkekler de meme konusunda çeşitli sorunlar yaşıyor. Bu sorunların sebepleri nelerdir?
Sanayi çağı ile çevremiz çok kirli bir hale geldi. Özellikle kimyasalların etkisiyle egzoz gazları, böcek ilaçları gibi çevreyi kirleten pek çok kalıntı yiyeceklerle vücudumuza geçiyor. Ve soluduğumuz havada da çok ciddi kimyasallar var. Bu durumun sonucu olarak insan vücudunun her yerinde olduğu gibi meme bölgesinde de olumsuz etkilerini görüyoruz. Ayrıca gıda devrimi olarak nitelendirilen GDO’lu besinler kadında ve erkekte farklı etkilere neden olabilmektedir. Hormonal dengeleri bozarak erkeklerde kadın tipi meme büyümesine, kadınlarda da aşırı büyümeye veya geriliğe sebep olabiliyor.
 
Erkeklerde ve kadınlarda meme operasyonu süreci nasıl gelişiyor?
Erkeklerde meme operasyonu öncesinde ultrason gibi tetkiklerle sağlık açısından ciddi bir sorun olup olmadığına bakıyoruz. Daha sonrasında lazer teknolojisi ile yaklaşık 1 cm’lik deliklerden girip, oradaki yağları ve dokuları parçalayarak onları sıfırlıyoruz. Kadınlarda ise istediğimiz doğala yakın bir meme görüntüsü elde etmek. Dişilik kimliğini geliştiren duygu kadınlarda meme gelişimiyle birlikte başlıyor. Meme organı kadınlarda kişilik algısı açısından çok önemli kabul ediliyor. Bu yüzden kadınlarda meme büyükse küçültme, sarkmışsa dikleştirme, eğer yoksa da büyütme şeklinde işlemler yapıyoruz. Meme büyütmek için günümüzde silikonlar var. Bu silikonlar artık çok gelişmiş teknolojiye sahipler ve neredeyse vücutta hiçbir etki yapmıyorlar. Ömür boyu da kullanılabiliyorlar. Süte ya da süt bezlerine herhangi bir etkileri de olmuyor. Eğer meme çok aşırı büyükse bu durum ciddi bir sağlık sorunu kabul edilmeli. Bu durumda omuzlara binen yük, omurgalarda eğilmeler, meme altlarında pişikler, mantar oluşumları görülebilmektedir.

Meme operasyonlarının öncesinde ve sonrasında hastaları nasıl bir süreç bekliyor?
Günümüzdeki pek çok gelişmiş teknik sayesinde hastaların çok rahat bir süreç atlattıklarını biliyoruz. Çoğu hastamızın yorumları da bu şekilde zaten. Yaklaşık üç haftalık bir süre boyunca bir nekahat dönemi geçiriyorlar ancak bu nekahat döneminde sadece evde yatmaları gerekmiyor. Üç-beş gün sonra gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak ağır sporlara üç hafta sonra izin verebiliyoruz. Bu süreç erkekler için de geçerli.

Bir insanda meme estetiği ne için önemlidir?
Bir insanın vücut orantısı bu noktada çok önemli. Altın oran diye bahsettiğimiz bir ölçüm var. Bir şeyi güzel olarak kabul ediyorsanız onu incelediğinizde altın orana uyduğu görülür. Erkekte meme görüntüsü, gözlerimiz bu görüntüye alışık olmadığı için anormal gelmektedir. Bu durum insanın psikolojisini dahi etkilemektedir. Bundan dolayı erkeklerde meme dokusunun alınmasını öneriyoruz. Kadınlarda ise memenin olmadığı durumlarda, spor salonunun soyunma odasında dahi kadınlar üzerlerini utanarak çıkarmaktadırlar. Günümüzde bu işler sağlık açısından risksiz hale getirildiği için ve çok kolay bir şekilde yapıldığı için kişilerin çekinmemelerini öneriyorum.

Meme operasyonu yaptırmak isteyen annelerin ve anne adaylarının ameliyat sonrası süt bezleri ile ilgili bir problem yaşam ihtimali var mı?
Günümüzdeki teknikler sayesinde süt bezlerinin çoğu korunmaktadır. Sadece silikonla büyütme ameliyatlarında süt bezlerine hiç dokunmuyoruz. Ancak çok büyük memeleri küçülttüğümüz zaman süt bezlerinin bir kısmını alıyoruz. Kalan kısım da yeterli miktarda süt salgılıyor. Meme operasyonu sonrasında kısa sürede normal hayatınıza dönebilirsiniz. Haliyle anneler çocuklarını rahatça emzirebilirler.


Meme kanseri konusunda hastalarınıza ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz?
Meme ameliyatı önerdiğimiz her hastadan öncesinde mamografi gibi tahliller istiyoruz. Bu tahliller neticesinde kist-kitle gibi herhangi bir oluşum olmadığını gördükten sonra meme ameliyatını yapıyoruz. Bu tür bir durumu saptarsak da onun tedavisine yönelip ondan sonra diğer işlemleri yapabiliyoruz. Günümüzde çok ileri seviyeye gelen görüntüleme teknikleri, ilaçlar ve ameliyatlar sayesinde kişilere meme kanserinden korkmamalarını, erken teşhisin de özellikle hayat kurtardığını belirtmek istiyorum. Memesi alınmış bir kadın kendisini yarım kalmış gibi hissetmekte. Onların da yeniden yapım süreci olduğunu bilmeleri gerek. Kendi dokularından ya da dışarıdaki silikonları kullanarak hastaya yeniden meme yapımı sağlayabilmekteyiz.

Meme kanserinde belirtiler nelerdir? Erkeklerin de meme kanserine yakalanma riski var mı?
Burada en önemli şey hastanın kendi kendisini muayene etmesidir. Aylık olarak memesini kontrol edip ele gelebilen bir kitlenin olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Böyle bir durumu fark ettiklerinde uzman doktora başvurdukları takdirde erken teşhis ve tedavi şansları yükselir. Ayrıca meme kanseriyle ilgili hemen ciltte bir çekinti, memede asimetri, olmayan bir ağrı olduğu anda yine uzmana başvurmalarını öneririm. Meme kanseri günümüzde erkeklerde de görünmektedir. Bu yüzden jinekomastilerin öncesinde ultrason ve MR gibi görüntülemelerle orada bir sorun olup olmadığına bakıyoruz.

INSTAGRAM: dr.mustafanihatkoc

Mustafa Koç