Mert Adalarlı : “Forbes Dergisi Kuzey Kıbrıs’ı Yatırım Yapmak İçin Dünyadaki En İyi Konum Olarak 1.Sırada İşaret Etti”

Mert Adalarlı : “Forbes Dergisi Kuzey Kıbrıs’ı Yatırım Yapmak İçin Dünyadaki En İyi Konum Olarak 1.Sırada İşaret Etti” Mert Adalarlı : “Forbes Dergisi Kuzey Kıbrıs’ı Yatırım Yapmak İçin Dünyadaki En İyi Konum Olarak 1.Sırada İşaret Etti”

Ödüllü Yatırım Ve Gayrimenkul Danışmanı Mert Adalarlı, Kıbrıs'taki Cazip Yatırım Fırsatlarını Ve Bölgenin Neden Hızla Büyüdüğünü Klass'a Anlattı  Doğal güzellikleri, temiz deniz suyu ve havasıyla Akdeniz'de adeta cennetten bir köşeyi andıran Kıbrıs, son yıllarda konut sektöründe gelişen ve büyüyen yapısıyla da dikkat çekiyor. Tüm dünyadan yatırımcıların ilgisi çeken Kıbrıs, özellikle kazançlarını gayrimenkul alanında değerlendirmek isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor. Dünyanın sayılı dergileri arasında yer alan Forbes, dünyanın en çok yatırım yapılması ve gezilmesi gereken yerler arasında Kıbrıs’ı birinci sırada gösterirken, bölgenin uluslararası alandaki tanınırlığıda her geçen gün artmaya devam ediyor. Redstone Island Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Mert Adalarlı ile Kıbrıs'ın yatırımcılara ne gibi avantajlar sunduğunu, Forbes'ın adayı dünyanın en çok yatırım yapılması gereken yer olarak göstermesinin satışları nasıl etkilediğini, bölgenin nasıl geliştiğini ve gayrimenkul fiyatlarındaki son durumu Merit Diamond Hotel’in muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.   

Mert Bey, Forbes Dergisi hazırladığı özel konuda Kıbrıs'ı dünyanın en çok yatırım yapılması ve gezilmesi gereken yerleri arasında birinci sıraya koydu? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı Kıbrıs, yatırım yapmak isteyen kişiler için daha cazip bir hale geldi. Türkiye'de iyi bir lokasyonda stüdyo dairelerin fiyatı 5-6 milyon lira civarındayken Kıbrıs'ta 2,5 milyon liraya daire bulunabiliyor. Bu fiyat Avrupa'da yaşayan insanlar için onların para birimiyle 150 bin birime tekabül ediyor. Bu anlamda Kıbrıs onlar için çok avantajlı bir lokasyon. Başka bir açıdan baktığımızda çevre kirliliğinin olmadığı, denizlerin tertemiz olduğu, küçük-büyük sanayinin bulunmadığı bu ülkede doğal güzellikler ön plana çıkıyor. Döviz kira getirisini, dövizin hala güçlü olmasını hesaba katarsak Kıbrıs Avrupa'ya açılan bir pencere oldu. Tüm bunların etkisiyle Forbes Dergisi de en iyi yatırım bölgesi olarak da bizi birinci sırada gösterdi.

"FORBES ÇOK CİDDİ BİR DERGİ VE DÜNYA ÇAPINDA TAKİP EDİLEN BİR MECRA"
Forbes'in Kıbrıs'ı yatırım yapılması gereken bölgeler arasında birinci sıraya koyması satışları ve fiyatları nasıl etkiledi?
2021 yılında bunun ilk adımları atıldıktan sonra 2 yıl bir patlama yaşadık. Yurt dışındaki vatandaşların Kıbrıs'a olan güvenleri daha da arttı. Çünkü Forbes çok ciddi bir dergi ve dünya çapında takip edilen bir mecra. Şu andaki haber bir önceki haberin devamı niteliğinde olduğu için kesinlikte tekrar bir güven oyu yaratacaktır. Kıbrıs, Türkiye pazarı açısından pahalansa da Avrupa pazarı için fiyat anlamında ideal noktayı koruyan bir yer. Arz-talep arttığı için arsa ve arazi fiyatları her geçen gün artıyor. Forbes'in birinci sırada bizi seçmesi konumlama yapacakların bir an önce hareket etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu haberin arsa ve gayrimenkul fiyatlarına artış olarak yansıdığını söyleyebiliriz?
Evet, söyleyebiliriz. Kıbrıs'ın Forbes'ta yer alması yatırımcılar için direkt döviz cinsinden büyümenin kapısını açacak ve ilerleyen günlerde umut vaat eden projelerin habercisi olacak. Adanın Türkiye ile bağlantısı, Akdeniz'e hakimiyeti ve yakınında doğal gazın bulunması da bunda önemli rol oynuyor. Bunun yanında Avrupa Birliği kapısı ve konfederasyon yapısının gerçekleşebilme hayali de var. Her geçen gün piyasanın altında kalan ama insanlara döviz cinsinden gelir getiren bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Bu da Avrupa'ya, tüm dünyaya çekici geliyor ve bizi daha da büyütüyor.

"DÜNYADA TANINMAK EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ"
Yıllardır Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul sektöründesiniz. Bölgenin hemen hemen her yerini biliyorsunuz. Sizin tecrübelerinizden yola çıkacak olursak Kuzey Kıbrıs'ın yatırımcılara sunduğu en önemli avantajlar nelerdir?
Bize şu anda dünya üzerindeki 45 ülke yatırım yapıyor. Bu Forbes ile gelen bir özellikti. Bir kez daha Forbes'a çıkmak bir 45 ülkenin daha bize gelmesi anlamına geliyor. Bu bizi Avrupa'ya daha yatkın, uluslararası bir yer haline getirecek. Yatırımcılarımız daha çok kazanmaya başlayacak. Bu durum benim için ve şirketimiz için de büyük bir avantaj olacak. Dünyada tanınmak en önemli önceliğimiz. Bunun sonucu olarak inşaat kalitesi anlamında, ticari anlamda gelişim kaçınılmaz olacaktır. Bu durum daha büyük firmaların buraya gelmesine neden olacak. Böylelikle de adanın kalitesi her geçen gün artacaktır. Tüm bu gelişmelerle adanın siyasi olarak da birlikteliğin olduğu eski günlerine döneceğini umut edebiliriz. Güzel gelişmeler bizi bekliyor.

Peki yatırımlardan söz etmişken, kiralamada en güzel yerler hangi şehirler şu anda Kıbrıs'ta? Ev ve arsa satın alımlarında nereleri önerirsiniz?
Kıbrıs dört bölgeden oluşuyor. Gaziveren, Lapta-Girne, Esentepe ve İskele diye gidiyor. Ben size şu anda aslında bir hilal çizdim söylerken. Haritada karşınıza aldığınızda, göz hizanızda soldan sağa doğru saydığımızda Gaziveren bölgesinde küçük bütçeli yatırımcılarımız 70.000 Sterlin'den başlayan rakamlarla mal sahibi olarak süresiz oturma izni sahibi olabiliyorlar. Avantajı ne? Biz bu hilal içerisindeki hiçbir projemizden yüzde 35 ve yüzde 40'ın haricinde bir para almıyoruz. Yani aslında müşterilerimizin parasının tamamını istemiyoruz. Kalanı da 24 ile 48 ay arasında faizsiz taksit yaptığımız için çok avantajlı daire alımlarına gidebiliyorlar. Şu an Esentepe ve İskele bölgesi çok revaçta. Sebebi hem kıyı şeridinin çok güzel ve yeşillik içerisinde olması, diğer tarafta da gazino sektörü ile oturmuş inşaatların artık bitiyor olması. Yapılaşma daha da gelişiyor. Geliştikçe de ulaşacağınız tesisler daha da büyük ve daha çok değer kazanıyor. Denize de hemen ulaşabiliyorsunuz. O yüzden şu anda tercih etmelerini isteyebileceğim bölge İskele ve Esentepe olur. Kiralama yönetimindeyse İngiliz yasaları genellikle kalan kişiyi korur. Ev sahibini korumaz. Bu sebeple bizim önerimiz günlük kiralama yapabileceğiniz ve profesyonel yapılan, otel sistemi ile yürütülen yerleri seçmeniz. Benim de portföyüm tamamen bunlardan oluştuğu için günlük kiralar her geçen gün daha da değerli ve daha da kazançlı hale geliyor."ŞU ANDA PEŞİNATLAR LİRA CİNSİNDEN ULAŞILABİLİR DURUMDA"
Yatırım konusunda "Ya şimdi ya hiç." demiştiniz. Bu sözünüzü açabilir misiniz?
Biz trenin ilk vagonunu kaçırdık. Şu anda bütün Türkiye'de şirketimle beraber köşe bucak Kuzey Kıbrıs'ı anlatmaya çalışıyorum. Şu anda peşinatlar lira cinsinden ulaşılabilir durumda. Kira getirisinin döviz cinsinden olmasından kaynaklı olarak lira cinsinden sürekli artıdasınız. Bu yüzden fırsatımız varken ikinci treni Türkiye'den yatırımcılarla doldurmalıyız. Bunu ya önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde yaparız ya da yapamayız. Çünkü sterlin artık Avrupa Birliği'nden de ayrıldığı için kendi değerini kendisi belirleyebiliyor. Hiçbir zaman da Türk lirası karşısındaki değerini kaybetmez. Şu anda bir milyon lira karşılığında 26-27 bin pound alabilirken dört-beş ay içerisinde bu 20 bin pound'a kadar düşebilir. Bundan dolayı trenin ikinci vagonunda ne kadar hızlı yer bulabilirsek bizim için o kadar karlı olur.

Kıbrıs, Dubai gibi kozmopolit bir yer olmaya aday diyebilir miyiz?
Kesinlikle. Şu anda Dubai gibi olmaya fazlasıyla aday. Ancak henüz yeterince tanınmamanın, finansal desteğin Avrupa'daki gibi olmamasından kaynaklı bazı şeyler yarıda kalıyor. İnsan sayısı ve arz-talep artıkça tüm bunların yavaş yavaş oturacağını düşünüyoruz.

"KAZANÇLI ÇIKAN TARAFININ TÜRKİYE OLMASINI İSTİYORUZ"
Son olarak yatırımcılara hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Kuzey Kıbrıs'a geldiğinizde 10 yıl sonra orayı yabancı bir ülke statüsünde görmek istemiyorsak, bölgede Türkiye Cumhuriyeti'nin ağırlığını görmek istiyorsak oradaki kapı sayımızı artırmamız lazım. Biz de bundan dolayı Türkiye'nin her yerinde Kuzey Kıbrıs'ı anlatmaya çalışıyoruz. Adada Türk yatırımcıların artmasını ve kazançlı çıkan tarafının Türkiye olmasını istiyoruz.