Mert Adalarli : “Kuzey Kibris, Avrupa’da En İyi Yatirim Yapilacak Kiyi Şeritlerinden Dördüncüsü Seçildi”

Mert Adalarli : “Kuzey Kibris, Avrupa’da En İyi  Yatirim Yapilacak Kiyi Şeritlerinden  Dördüncüsü Seçildi” Mert Adalarli : “Kuzey Kibris, Avrupa’da En İyi Yatirim Yapilacak Kiyi Şeritlerinden Dördüncüsü Seçildi”

Redstone Island Gayrimenkul Ve Yatirim Danişmani Mert Adalarli  Ses Getiren Projelerini Ve Başari Sirlarini Klass’a Anlatti Gayrimenkul sektörünün genç ve başarılı isimlerinden Redstone Island Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Mert Adalarlı, başarılı ve ses getiren projeleri ile dikkatleri çeken bir isim olarak öne çıkıyor. Adalarlı, Kıbrıs’ın gayrimenkul alanında çok yatırım çeken bir ülke olduğunu ve hemen hemen dünyanın her ülkesinden yatırımcıların gözde adreslerinden biri konumunda olduğunun altını çiziyor. Forbes Dergisi’nin de en karlı yatırım fırsatlarından birisi olarak gösterdiği ülkede, yükselen yeni konut projelerinin her geçen gün artmakta olduğunu ifade eden Adalarlı, modern ve günümüz trendlerine uygun olarak inşa edilen bu projelerin daha lüks ve konforlu yaşam imkânı sunduğunu, Kuzey Kıbrıs’ta topraktan ev alma seçeneği ile bu konutları daha uygun fiyatlara satın alma fırsatı sunduklarını belirterek bu projeleri pazarlamanın kendisi için çok değerli olduğunu söylüyor. Redstone Island Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Mert Adalarlı ile yatırım ülkesi Kıbrıs’ı, en revaçta bölgelerini, yatırım fırsatlarını ve başarı sırrını Klass okuyucuları için konuştuk.  

Mert Bey, siz gayrimenkul sektörünün genç ve başarılı isimlerinden birisiniz. Gerçekleştirdiğiniz projeler ile oldukça dikkat çekiyorsunuz. Sizi tanıyabilir miyiz?
Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Araba sevdalısı bir insanım.  Otomotiv sektöründe çalışmaya Mercedes ile devam ettim. Ford Otosan’da çalıştım. Mercedes Benz Türk A.Ş’de İstanbul’da en üst noktaya geldim. Sonrasında ailem emekli olduğu için Kıbrıs’a taşınmayı düşünmeye başladık. Ailem Kıbrıs’ı sevdiği için ben de buna sıcak baktım. Oradaki Mercedes Benz Kombos’a transfer oldum. Bir yılı dolu dolu bu şirkette geçirdikten sonra, eşine ve kendisine araç sattığım bir müşterim bana gayrimenkul sektörüne geçmeyi teklif etti. Beni bu konuda cesaretlendirdi. Coldwell Banker Novest ile gayrimenkul sektörüne adım atmış oldum. Orada aldığım eğitim ile kendimi geliştirdim. Yaklaşık 8 senedir gayrimenkul sektörüyle uğraşıyorum. Yurt içinde ve yurt dışında birçok ünlü firmanın projelerinin satışını gerçekleştiriyorum. Genç yaşımda başarılı olduğumu düşünüyorum. Gelecek nesillere de nasıl başarılı olabileceklerini öğretmeye çalışıyorum. Kendi ekibim ve sektördeki diğer genç arkadaşlara tecrübelerimi paylaşarak gayrimenkul ve yatırım sektörünü geliştirmeye de devam ediyorum.

Kıbrıs gayrimenkulde çok yatırım alan bir ülke şu anda. Kıbrıs›taki gayrimenkul fiyatları zaman geçtikçe artıyor mu?  İnsanlar neden Kıbrıs›ı tercih etmeliler?
Kıbrıs’ı tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden biri şu olmalı. Döviz kira getirisi dediğimiz bir şey var ve döviz bazında artan bir değer söz konusu. Yani nasıl oluyor? 100 bin sterlinlik bir evi aldığınızda, bitmiş bir şey olduğunu varsayarsak gidip bunu kiraya verdiğinizde bu 1+1 olsun, 450-500 sterlinden aşağı bir kira getirisi yok. Baktığınızda her sene bir sterlin değer artışı da var bunun içinde. E şimdi bizim jeopolitik konumumuz da çok değerli bir konum. Akdeniz’in tam ortasında ve Akdeniz’e hâkim bir yeriz. Doğal gazın gelişmesiyle çok daha önemli bir konuma sahip oldu. O yüzden nasıl yabancı ülkeler tanınmayan bir ülkeyi kabul edip bu kadar yatırım yapabiliyorsa, bizim Türk vatandaşlarımızın da 1-1,5 saatlik mesafelere gelerek bir yatırım yapabilir. O yüzden değerinin hiçbir zaman azalmayacağı, artışın sürekli devam edeceği ve Avrupa kültürüyle yaşayan, İngiliz sisteminin de yasalara yansımış bir toplumun olduğu kara parçasından bahsediyoruz. O yüzden Türk vatandaşlarımızın kapı sayısını burada artırması gerektiğini düşünüyorum.

‘KUZEY KIBRIS’TAKİ BÜTÜN YATIRIM DEĞERLERİ GÜNEY KIBRIS’TAKİ İLE EŞ DEĞER HALE GELECEK’
Mert Bey, Kıbrıs’ta kira yatırımları yapmak daha mı mantıklı?Mülk değerlerinde de bir artış var mı? Gelecekte Kıbrıs’a dair öngörüleriniz nelerdir?
Şimdi Kıbrıs’ta şöyle bir durum var. Bir ada parçasını ikiye böldükleri için yüzde 35’lik kısım bize ait, yüzde 65 Güney Kıbrıs Rum kesiminin. Güney Kıbrıs Rum kesiminde normal bir 1+1 deniz gören bir rezidans almak istediğinizde şu an 800.000 Euro. Sebebi Avrupa Birliği ülkesi olması. Doğalgazın eğer burada çıkma durumu gerçekleşirse ilk yön bizim üzerimizden Avrupa’ya taşınması yani Türkiye üzerinden. Bu da ne demek oluyor? Şu anda yaptığınız döviz bazlı bir yatırım, ilerleyen günlerde bizim tarafta 1+1’ler 150.000 sterlin iken karşı tarafta 800.000 Euro. Aslında ileriye dönük bir yatırım yapıyorsunuz. Burada konfederasyon veya herhangi bir imtiyaz sağlandığı zaman, Kuzey Kıbrıs’taki bütün yatırım değerleri Güney Kıbrıs’taki ile eşdeğer hale gelecek. Bu, 5 sene önce aldığınız bir 250.000 Euro veya 150.000 sterlin tekabülünde bir malın 1 milyon Euro’lara çıkması demek. O yüzden akıllı yatırım ileriye dönük yatırım dediğimiz sistemi uygulamanız lazım. Tabii ki bu süreçte de ‘return of investment’ yani yatırımın amortisman süresi dediğimiz süreci kısaltmak için döviz kira getirisini baskıyla vurguluyoruz insanları.

Kıbrıs hem turizmi ile hem de gazino kültürü ile çok güzel bir ülke. Gittikçe de değer kazanan bir ülke konumuna geldi. Evlerini kiraya vermeyenlerde burada çok rahat yaşayabiliyorlar. Bununla ilgili neler söylersiniz?
Şimdi zaten bizim konsept olarak sattığımız projelerin yüzde 30›u sadece kiralama sistemine ve yönetimine, otel, uluslararası otel runner sistemine kayıtlı oluyor. Onun haricindekilerin hepsi yaşamaya geliyor. Özellikle Rusya, İran, Macaristan, Polonya ve uzak İskandinav ülkeleri çok fazla seviyorlar bizim ülkemizi. Şu an aralık ayında bile 20-24 dereceleri görmemizden kaynaklı. Turizm ve gazino hiçbir zaman bitmeyeceği için ayrıca bir mal sahibi herhangi bir banka hesabına sahip olduğu anda, tüm dünya ülkelerinde görülmeyen bir banka hesabına da erişmiş oluyor bu da burada yaşamak isteyenlere cazip bir fırsat oluyor. Tüm dünya ülkeleri şu anda yüzde 40-50 mevduata zam uygularken biz uygulamadığımızdan dolayı yurt dışındaki vatandaşlar bizi daha çok seviyor. Aslında turizmin yanında ekonomik ve finansal anlamda ve güneşin tadıyla beraber yoğuruyorlar bu işi, böylece turizm daha da gelişiyor. Gazinonun yanına yeni yeni sektörlerimiz de geliyor turizme. Sağlık otelleri, wellness otellerimiz vesairelerimiz bayağı bir büyütülüyor aslında baktığınızda. O yüzden turizmi daha da şekillendirip daha da büyüteceğimiz bir noktaya gidiyoruz.

Bu gelişen sektörlerle beraber Kıbrıs’ın nüfusunda bir artış söz konusu mu?
Nüfus arttığı için zaten şu an arz talebimiz aşırı derecede yüksek. Herhangi bir proje bazlı yetişememe durumumuz söz konusu şu anda. Daha çok nasıl üretiriz konusunu düşünüyoruz. Ve biz bunu nasıl daha verimli kullanarak bu arz talebi yönlendirebiliriz kısmına çok kafa patlatıyoruz açıkçası. Gelişim büyüdükçe turizm, wellness, eğitim, sağlık sektörü, saç hekimi, IVF center’lar derken olay farklı bir boyuta gelmeye başladı. Nüfusu 186.000 olan yerin her sene 1,2 milyon nüfusa kadar çıktığı dönemleri görüyoruz biz. O yüzden turizmle beraber diğer sektörlerde giderek büyümekte ve artış göstermekte. Nüfus rakamı, kış aylarında daha çok İngiltere bazlı bağlantımız olduğu için oradaki akımla beraber böyle bir 200-220.000 buluyoruz. Ama 145.000’den fazla öğrenci, 120.000’den fazla sağlık sektörüne gelenlerle birlikte topladığınızda zaten 300.000 nüfus böylelikle geliyor içeriye.

 ‘ESENTEPE VE İSKELE BÖLGESİ
 ÇOK REVAÇTA’
Peki yatırımlardan söz etmişken, kiralamada en güzel yerler hangi şehirler şu anda Kıbrıs’ta? Ev ve arsa satın alımlarında nereleri önerirsiniz?
Kıbrıs dört bölgeden oluşuyor. Gaziveren, Lapta-Girne, Esentepe ve İskele diye gidiyor. Ben size şu anda aslında bir hilal çizdim söylerken. Haritada karşınıza aldığınızda, göz hizanızda soldan sağa doğru saydığımızda Gaziveren bölgesinde küçük bütçeli yatırımcılarımız 70.000 sterlin’den başlayan rakamlarla mal sahibi olarak süresiz oturma izni sahibi olabiliyorlar.

Avantajı ne? Biz bu hilal içerisindeki hiçbir projemizden yüzde 35 ve yüzde 40’ın haricinde bir para almıyoruz. Yani aslında müşterilerimizin parasının tamamını istemiyoruz.Geri kalanı da 24 ile 48 ay arasında faizsiz taksit yaptığımız için çok avantajlı daire alımlarına gidebiliyorlar. Şu an Esentepe ve İskele bölgesi çok revaçta. Sebebi hem kıyı şeridinin çok güzel ve yeşillik içerisinde olması, diğer tarafta da gazino sektörü ile oturmuş inşaatların artık bitiyor olması. Yapılaşma daha da gelişiyor. Geliştikçe de ulaşacağınız tesisler daha da büyük ve daha çok değer kazanıyor. Denize de hemen ulaşabiliyorsunuz. O yüzden şu anda tercih etmelerini isteyebileceğim bölge İskele ve Esentepe olur. Kiralama yönetimindeyse İngiliz yasaları genellikle kalan kişiyi korur. Ev sahibini korumaz. Bu sebeple bizim önerimiz günlük kiralama yapabileceğiniz ve profesyonel yapılan, otel sistemi ile yürütülen yerleri seçmeniz. Benim de portföyüm tamamen bunlardan oluştuğu için günlük kiralar her geçen gün daha da değerli ve daha da kazançlı hale geliyor.

 ‘BENİM EN BÜYÜK BAŞARIM, BU
 YAŞIMA KADAR BİRİKTİRDİĞİM
 İNSANLARA HER ZAMAN DÜRÜST
 VE DOĞRU YAKLAŞIMIMDI’
Siz genç yaşta başarıya ulaşmış bir gayrimenkul danışmanısınız. Sizin farkınız ve başarı sırrınız nedir?
Şöyle söyleyebilirim. Dünyayı bir daha keşfetmeye gerek yok.Evet farklı olalım derken bazı şeyleri kaybetmeye de gerek yok. Büyük üstatlarımız var. Oturup araştırabileceğimiz, neler yapıp nasıl başarılar elde ettikleriyle ilgili. Finansal gücünüzü göstermek için öğrenmek istiyorsanız Robert Kiyosaki gibi, Zengin Baba, Yoksul Baba’yı okuyarak kendinizde bir açılım yapabilirsiniz. Bizim sektörümüzdeki duayenleri, yurt dışındaki duayenleri inceleyerek neler yaptıklarını, nasıl pazarlama stratejisi uyguladıklarını, nasıl insanlara ulaştıklarını görebilirsiniz. Benim en büyük başarım, bu yaşıma kadar biriktirdiğim insanlara her zaman dürüst ve doğru yaklaşımımdı. Ve onları hiçbir zaman boş bırakmadan sürekli bir iletişim halinde kalmaktı.Bu işin en güzel yanı;networkünüzü ne kadar doğru kullanır ne kadar dürüst davranırsanız o networkünüz her zaman sizi kapı açar.Ve klasik bir yorum olacak ama ne kadar koşturursanız o kadar ekmek yersiniz. O yüzden ben yaşımın gençliğini bilerek hiç durmadan koşturmaktan çekinmiyorum. En ufak işten en büyük işe kadar. Bu da bana başarıyı getiren en temel ögeler aslında.