Misafirlerimize Ailemizden Biri Gibi Davranıyoruz

Misafirlerimize Ailemizden Biri Gibi Davranıyoruz Misafirlerimize Ailemizden Biri Gibi Davranıyoruz

Smile Hair Clinic Kurucuları Dr. Mehmet Erdoğan ve Dr. Gökay Bilgin, sağlık turizmi ve saç tedavileri alanındaki başarılarını Klass’a anlattı.

Smile Hair Clinic Kurucuları Dr. Mehmet Erdoğan ve Dr. Gökay Bilgin, sağlık alanında sahip oldukları tecrübe ile saç tedavileri alanında hem medikal hem de cerrahi sağlık hizmeti sunarak yurt dışından çok sayıda misafir ağırlıyor. Ağırlıklı olarak İngiliz hastalara hizmet veren Smile, Amerika ve Batı Avrupa’dan gelen misafirlerine de tedavi uyguluyor. Saç tedavisi ve sağlık turizminde Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli daha üst noktalara taşımayı hedefleyen Smile Hair Clinic kurucuları Dr. Mehmet Erdoğan ve Dr. Gökay Bilgin ile kliniklerinde sundukları hizmetleri, sağlık turizminde hangi ülkelere hizmet verdiklerini, sağlık alanında Türk hekimliğini farklı kılan noktaları Klass okurları için konuştuk.


Smile Hair markasıyla misafirlerinize kaliteli hizmet sunuyorsunuz. Öncelikle sizi daha yakından tanıyarak başlayabilir miyiz?
Gökay Bilgin: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Mecburi hizmetimi Amasya’da yaptım. Özel sektöre Medical Park Sağlık grubunda başladım. Acil servis hekimliği yaptıktan sonra uluslararası pazarlama bölümüne geçtim. Sonrasında Medicana Sağlık grubuna geçtim. Orada Mehmet Bey ile tanıştık ve kader ortağı olduk. 2018’de Smile Hair Clinic’i kurduk. O günden bugüne de artan bir ivme ile hizmetlerimize devam ediyoruz.


Mehmet Erdoğan: Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip Beykoz Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetimi yaptıktan sonra Medicana Sağlık Grubu’na geçiş yaptım. Hem acil servis hem uluslararası sağlık turizmi alanında çalışmaya başladım. Daha sonrasında Gökay Bey ile yollarımız kesişti. Geleceği şekillendirecek bir alan olan sağlık turizminin Türkiye’de büyüyeceğini öngördük. Sağlık turizminin en önemli kısmı olan saç ekimi de bunun bir parçası olacaktı. Biz de ‘En başında bu işin içine girelim ve bir bilgi birikimi sahibi olalım.’ dedik. 2018 yılında Gökay Bey ile Smile Hair Clinic’i kurduk. O günden beri yurt dışı ağırlıklı saç ekimi hizmeti vermekteyiz.

Smile Hair’in farkı nedir? Kliniğinizde sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?
G. B.: Bizim en önemli farkımız doktor odaklı olmamız. Mehmet Bey ile çıktığımız bu yola dört hekim arkadaşlarımız ile devam ediyoruz. Misafirlerimizi daha yakından takip edip birebir ilgilenmek, daha tatminkâr olarak buradan ayrılmalarını sağlamak ve saç ekiminden sonraki tüm süreçlerini yurt dışında olsalar dahi yakından takip etmek en önemli hedefimiz. İnsanlarla iyi bir empati kurduğumuzu düşünüyoruz. İnsanlar buraya yabancı bir ülkeye ve yanlarında çoğu zaman hiç kimse olmadan geliyorlar. Bir işlem yaptıracakları için de ister istemez telaş yaşıyorlar. Onları evlerindeymiş gibi konforlu ve güvenli hissettirdiğimizi düşünüyoruz.

M. E.: Biz başından beri hem şirket sahibiyiz hem de bu işin takipçisi olan doktorlarız. Şu anda büyük bir marka kurmanın yanında operasyonları her aşamasında takip ediyoruz. Sahada misafirlerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. Başlangıçtan beri hep misafir odaklı yürüdük. Misafirlerimize ailemizden, birisi gibi davrandık ve başından sonuna kadar sürecin içinde olmaya çalıştık. Genelde İstanbul’daki çoğu saç ekim merkezinde işleyiş bu şekilde yürümüyor. Biz de tüm süreçlere doktorun entegrasyonu söz konusu. Burada tamamen estetik bir süreç var. Bu estetik süreci daha doğal bir şekilde yaptığımız zaman fark edilebilir bir noktaya geliyorsunuz. Saç dökülme sorununda hem medikal tedaviyi hem de cerrahi tedaviyi yapıyoruz. Önümüzdeki dönemden itibaren diğer birçok medikal estetik işlemini de yapıyor olacağız.

Saç dökülmesinde uyguladığınız medikal tedaviler nelerdir?
G. B.: Bu konuda birçok kişi ile görüşüyoruz. Saçları döküldüğünde ne yapacaklarını insanlar bilmiyorlar. Bu gerçekten çok kanayan bir yara. Eskiden bu konunun yalnızca cerrahi ile ilgili olan tarafı ile ilgileniyorduk. Bunun yanında süreci 360 derece gören, tetkik eden bir branşın olmadığını gördük. Bu yüzden biz saç dökülmesinin cerrahi tedavisinin yanında kombine olarak medikal tedavisinin de olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunların altta yatan sebeplerini tedavi etmek veya geciktirmek bizim görevimiz değil ama en azından genetik anlamda, hormonel anlamda, vitamin anlamında bir eksikliği varsa onların tetkiklerini yapıp tespitte bulunarak kişiyi yönlendiriyoruz. Bu sürecin yönetiminde destek olmaya çalışıyoruz.

“İNGİLTERE VE AVRUPA ÜLKELERİ DIŞINDA AMERİKA VE KANADA’DAN ÇOK SAYIDA MİSAFİR AĞIRLIYORUZ”
Sağlık turizminde hangi ülkelere hizmet veriyorsunuz?
M. E.: Bizim misafirlerimiz yüksek oranda İngiliz. İlk dönemlerimizde BBC, Türkiye’ye gelip saç ektirmeyi düşünen bir hastanın serüveni ile ilgili bir çekim yapmak istedi. Bu konuda da bizi tercih ettiler. Sonrasında biz BBC kanalında ana haberlerde çıktıktan sonra İngiltere’den büyük ilgi, alaka görmeye başladık. Amerika ve Kanada’nın dışında Batı Avrupa’dan da çok fazla misafirimiz oluyor. Kuzey Avrupa ülkelerinden misafirlerimizin sayıları da artmaya başladı. Norveç televizyonu da gelerek bizimle bir röportaj yaptı. Türk misafir sayımız da artmaya başladı.

Sizce saç tedavisinde Türk hekimlerin tercih edilmesinin sebebi nedir?
M. E.: Kişinin yüzüne uygun saç çizgisi oluşturma konusundaki deneyim, el becerisi, vaka tecrübesi gibi etmenler Türk doktorlarını bu anlamda öne çıkarıyor. Türkiye’nin komşu ülkelerinden insanlar buraya daha önemli medikal tedaviler almak için geliyor. Bunun yanında estetik işlemler için de Türkiye’yi tercih ediyorlar. Fiyat avantajının yanında kalite olarak da farkımız var. Çeşitli branşlarda Türk hekimlerinin dünya çapında çok iyi başarıları var. Bütün ülkeler sağlık turizmine ekonominin bir dalı gibi bakmaya başladı. Bu işlerin daha büyük teşvikler alması gerekir.

Gelecek hedefleriniz nelerdir?
G. B.: Gelecek hedefimiz bu işi doğru bir şekilde yapmaya devam edebilmek. Dünyada bu konudaki saygın kuruluşların arasında olmak istiyoruz. Dünyada bilinen bir yer olmak bizim ilk hedeflerimizden birisi. Ülkemizi bundan sonra da başarıyla temsil etmek istiyoruz. Ülkemize yaptığımız iş ile döviz girdisi sağlarken diğer birçok sektöre de katma değer oluşturuyoruz. Bu yüzden sağlık turizminin, endüstrinin bir dalıymış gibi algılanmasını istiyoruz. Sağlık turizminin ve alanda çalışan doktorlarımızın tanıtımı için daha fazla destek sağlanmasını istiyoruz.

M. E.: Son dönemde Yurt dışından gelen misafirler önce turistik yerlere gidiyor. Orada vakit geçirdikten sonra buralara geliyor. Birden fazla sektör ve alana dokunan bir iş yapıyoruz. İnsanlar Türkiye’ye ve burada aldıkları hizmete hayran kalıyor. Birkaç farklı dil bildiğimiz için de hastalara Türkiye ile ilgili doğru bilgiler veriyoruz. Onların Türkiye ile ilgili ön yargı ve yanlış bilgilerini değiştiriyoruz.

WEB: smilehairclinic.com
 INSTAGRAM: smilehairclinic

Mehmet Erdoğan, Gökay Bilgin