Mottomuz: Kaliteli Ürün, Kaliteli Tasarım

Mottomuz: Kaliteli Ürün, Kaliteli Tasarım Mottomuz: Kaliteli Ürün, Kaliteli Tasarım

Black Boss Accessory Yönetim Kurulu Başkanı Steve Asowa, markasının başarı yolculuğunu Klass’a anlattı.  

Yakın zamanda düzenlendiği şık bir lansman ile kendisini iş ve sosyal yaşam dünyasına tanıtan takı dünyasının yeni ismi Black Boss, her stile ve zevke hitap eden aksesuarlarıyla sektöre iddialı bir giriş yaptı. Toptancılık alanındaki tecrübesini perakendeciliğe taşıyan Black Boss Yönetim Kurulu Başkanı Steve Asowa, kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle de kamuoyunda takdir topladı. Şu anda yüz farklı mağazada stantları bulunan ve Türkiye’de; İzmir, Konya ve Muğla’da bayilik açan Black Boss, ihracat sektöründe de yeni adımlar atarak yakın dönemde büyümeyi hedefliyor. Steve Asowa ile ürünleri farklı kılan özellikleri, kadınlara yönelik sosyal projelerini, markalarını başarıya taşıyan etmenleri ve koleksiyonlarını hazırlarken nelere dikkat ettiklerini Çırağan Palace Kemphinski’nin muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.


Steve Bey, toptancılığın ardından perakende sektöründe yer almaya karar verdiniz ve Black Boss markasını kurdunuz. Markanızın kuruluş aşamasında neler yaşadınız. Bundan önceki ticaret hayatınızda kazandığınız tecrübelerin bu süreçte size ne gibi faydaları oldu?
Biz Black Boss’u kurmadan önce yine takı sektöründeydik ancak toptan olarak çalışıyorduk. Oradan gelen tecrübeyle perakende sektörüne geçerken çok fazla zorluk yaşamadık. Önceden bildiğimiz bir sektör olduğu için bizim için kolay oldu. Ekip arkadaşlarımız da tecrübeli olduğu için sıkıntı çekmedik. Toptancılık yaparken perakende, perakendecilik yaparken de toptancılık hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ticaret yaparken bu iki alanda da ister istemez bilgi sahibi oluyorsunuz. Biz Black Boss markasını kurduğumuzda toptancılıktan gelen bağlantılarımızı kullandık. Piyasada da geniş bir network ağına sahip olmamız bize avantaj sağladı.


Tüm üretimleri kendiniz mi yapıyorsunuz?
Tüm üretimleri ve tasarımları kendimiz yapıyoruz. Aynı zamanda bazen kişiye özel tasarımlarımız da oluyor.  Bir ürünün üretim aşamasından satışa sunulmasına kadar her bir aşamada ekibimiz büyük bir özen ve titizlikle çalışıyor.

Mağazalaşmayı ya da bayilik vermeyi düşünüyor musunuz?
İzmir’de, Konya’da ve Muğla’da bayiliklerimiz var. Elbette ilerleyen dönemde mağazalaşmayı ve büyümeyi hedefliyoruz. Amacımız tüm Türkiye’nin bildiği bir marka olmak. İlk etapta stant açarak ilerlemeyi düşünüyoruz. Şu anda yaklaşık yüz ayrı mağazada stantlarımızla yer alıyoruz.


Koleksiyon hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Koleksiyon hazırlarken daha çok şov dünyasına yönelik çalışmalar yapıyor, yurt dışındaki trendleri takip ediyoruz. Her stile uygun, farklı zevklere hitap edebilecek tasarımlarla her yaştan insanı etkilemek istiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri kendimiz de deniyoruz. Yakın dostlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz.


Kullandığınız ürünlerin ayırt edici özellikleri nelerdir?
Bizde iki segment ürün var. Birincisi A+ dediğimiz üst segment ürünler. Gerçek mücevherler kadar değerliler. Bunların yanında normal segmentimiz de var. O da zaten bildiğimiz bijuteri ürünler. Bizim farkımız her ürettiğimiz ürünü bir alerji söz konusu olmaması adına tüm testleri yapmamız. Malzeme kullanırken de en iyisini kullanıyoruz. Alerji konusunda da Sağlık Bakanlığı ve yetkili mercilerden tüm izinleri aldık. Mottomuz: Kaliteli Ürün, Kaliteli Tasarım. Online satış konusundaki başarımız ürünlerimizin kalitesini ortaya koyuyor. Tasarım olarak piyasada benzer ürünler görülse de kullanım aşamasında kalite farkı mutlaka hissediliyor. Ürünlerimizin iki yıl garantisi vardır. Kararma yapmaz ve kullanıcıya herhangi bir sıkıntı yaşatmaz.

Kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projelerinizden de bahsedebilir misiniz?
Şu anda kadınlara yönelik ‘Black Boss Ev Kadınlarının Yanında’ isimli bir projemiz var. Ev kadınlarına 500 liralık bir ürün yelpazesini konsinye olarak verip Instagram’da ticaret yapmalarını sağlıyoruz. Böylece onların da hane ekonomisine katkı vermesinin önünü açıyoruz. ‘Black Boss Ev Kadınlarının Yanında’ projesi yeni ortaya çıktı. Gelecekte Türkiye çapında bir proje haline geleceğine inanıyorum. Şu ana kadar aldığımız geri dönüşler gayet güzel oldu. Bu projemizi özellikle duyurmaya çalışıyoruz.


Bundan sonraki dönemde Black Boss olarak yeni projeleriniz olacak mı?
Önümüzdeki dönemde yeni sosyal projelerimiz olacak. Hedef kitlemiz kadın olduğu için daha çok kadınlara yönelik, kadınların kalkınmasını amaçlayan projelere imza atacağız. Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz lansmanda kadınlar konusundaki hassasiyetimizi ortaya koyduk. Kadınlarla ilgili projelerimiz bijuteri sektörü ile sınırlı kalmayacak. Yüz maskesi, şampuan, anti-aging ürünlerle ilgili çalışmalarımıza da başladık. Ar-Ge çalışmalarımızı tamamladık, sadece ürünlerin paketlenmesi kaldı. Black Boss grubu bünyesinde başka bir marka adı altında bu ürünlerimizi piyasaya sunacağız.

İhracat konusunda bu zamana kadar ne gibi adımlar attınız?
İhracat yaparak hem firmamızı büyütmek, hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Halihazırda Dubai’ye ihracatımız oluyor. Afrika kıtasından alıcılar ile de görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Tasarımlarımızın sadece Türkiye’de değil yurt dışında da tanınmasını istiyoruz.

Özellikle pandemi döneminde insanlar mağazalardan ziyade online olarak alışveriş yapmayı tercih etti. Sizin markanızın online satış kanallarınız mevcut mu?
Black Boss olarak hem internet sitemizde hem de diğer online pazar yerlerinde satış yapıyoruz. Yurt dışında online pazar yerlerinde de varız. Pandemi döneminde online satışlarımız çok iyi gitti. Yasakların sona ermesiyle birlikte insanlar eskisi gibi dışarı çıkmaya başladığı için müşterilerimiz daha çok mağazalara yönelmeye başladı.

 

Röportaj:Yavuz Kaynar
Fotoğraf:Ahmet Çevik
Mekan: Çırağan Palace Kemphinski
INSTAGRAM: blackbossaccessory

WEB: blackbossaccessory.com
 

Steve Asowa