Mücevher Sektöründe Gerçek Bir Cevher

Mücevher Sektöründe Gerçek Bir Cevher Mücevher Sektöründe Gerçek Bir Cevher

İngiltere’de Mücevher Tasarımı ve Amerika’da Gemoloji ihtisasını tamamlayarak dünyaca ünlü mücevher firmalarında hikayesi ile yer eden tasarımlara hayat veren Hanzade Topaloğlu, AGS (American Gem Society) bünyesinde yetişmiş yenilikçi bir Gemolog. Mücevheri bir kadın zevkiyle ve kendi misyonuyla girişime çevirmiş çok değerli bir isim olan Değerli Taş Bilimcisi & Mücevher Tasarımcısı Hanzade Topaloğlu, Türkiye'de olduğu kadar yurt dışında da yıldız isimlere tasarladığı mücevherlerle biliniyor. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde özel bir showroom’a sahip olan Tophills markasının kurucusu Hanzade Topaloğlu, girişimiyle mücevherde adeta devrim yaratmış bir isim.  

Hanzade Topaloğlu, kadının ruhunun aynası olan, çekicilik katan mücevherleri tasarımlarıyla daha da büyüleyici hale getiren özel bir isim. Tophills’in Kurucusu ve Hanzade markasının yaratıcısı Hanzade Topaloğlu, İngiltere’de Mücevher tasarımı ve Amerika’da Gemoloji ihtisasını tamamlayarak, dünya markalarında mücevher tasarımcısı olarak yer aldı. Belirli bir süre sektör geneli ve elmas teknolojisi ile ilgili AR-GE çalışmaları yaptıktan sonra inandığı işi, kendi misyonuyla oluşturarak 10 yıl önce kendi markası Tophills’i kurdu. Türkiye'de olduğu kadar yurt dışında da yıldız isimlere tasarladığı mücevherlerle tanınan, Nişantaşı Abdi İpekçi caddesinde özel bir showroom ile hizmet veren Tophills markasının kurucusu Hanzade Topaloğlu, burada da randevulu bir sistemle mücevher severlere hizmet veriyor. Topaloğlu, laboratuvar pırlantası kavramını Türkiye’de temsil eden öncü ve tek kurumsal firmanın sahibi. Çocukluk yıllarından beri taşlara olan merakı ve çizim yeteneği sonucunda tasarım yapmaya yönelip, Middlesex Üniversitesi Mücevher Tasarımı bölümünü dereceyle bitiren Hanzade Topaloğlu, ardından AGS (American Gem Society) topluluğu bünyesinde yetişip hem gemolog hem de mücevher tasarımcısı olan ender başarılı girişimcilerden.

MÜCEVHER SEVERLERİ ÖNCÜ FİKİRLERİYLE DE AYDINLATIYOR
Dünyada her şeyde olduğu gibi mücevherde de artık insanlar evreni koruyan teknolojilerle tüketimine yöneliyor. Gelişen teknoloji ile yeraltındaki ortam gemologlar tarafından yaratılarak elmas aynı hammadde ile üretilmeye başlandı. Elmasın ürediği koşullarla aynı, sadece ortam insan eliyle ve teknolojik dokunuşla oluşturulmuş. Laboratuvar üretimi pırlantalar; tüm fiziksel, kimyasal, optik özellikleri ile Dünya Pırlanta Örgütü tarafından da her şeyiyle “Pırlanta” olarak kabul edilmiştir diyen Hanzade Topaloğlu, tasarımlarını sadece mucizevi taşların ışıltısıyla aydınlatmakla kalmıyor, aynı zamanda mücevher severleri öncü fikirleriyle de aydınlatıyor.

BİR KADIN OLARAK ÖNCE TABİATIN SUNDUKLARINI KORUMAK GEREKTİĞİNE İNANIYOR
Sanat, insanların bakış açısını değiştirmek, gelişim ve farkındalık için vardır diyen Hanzade Topaloğlu, “Kadınsan bakmaz görürsün; detayları fark eder, farkındalık yaratırsın. Evrene saygılı, değişime açık, fikirlerinde öncüsün ve ışığı görür aydınlatırsın” diyor.
Hanzade Topaloğlu, sektöründe çığır açan teknolojiyi ve girişimini “Sanatımızda, fikirlerimize ve hayallerimize can verebildiğimiz; onları insanlığa aktarabildiğimiz sürece varlığımızın bir anlamı var. Ben de kendi mesleğimde bunu yapmayı seçtim” diyerek anlatıyor. Bir kadın olarak önce tabiatın sunduklarını korumak gerektiğinin altını çizen Topaloğlu, kadınların hayal ettiği pırlanta ışıltısına, tabiatı koruyarak da ulaşılabileceğine mesleği içerisinde tanık olmuş bir isim. Sektöründeki tüm tabulara rest çekip, doğru bildiğini yapan Hanzade Topaloğlu, sanatını sergilediği tasarımlarının ışığında herkes aydınlansın istiyor ve bu yönde girişimlerini şekillendiriyor.

NEDEN SEÇTİK: ‘Mücevher bahanedir, bireyler önce kendileri olarak ışıldamalılar’  sloganıyla yola çıkarak vizyonu ve cesaretiyle sektöründe öncü olmuş ve tüm tabuları yıkmış bir mücevher tasarımcısı.

HANZADE TOPALOĞLU
@hanzade_topaloglu
ht@tophills.com.tr
www.hanzzade.com                                                                                                             


 

Hanzade Topaloğlu