Mustafa Çetik : “Mouvement Ve Optıluce Markaları İle Çetik Grup’u Tüm Dünyada Tanıtacağız”

Mustafa Çetik :  “Mouvement Ve Optıluce Markaları İle Çetik Grup’u Tüm Dünyada Tanıtacağız” Mustafa Çetik : “Mouvement Ve Optıluce Markaları İle Çetik Grup’u Tüm Dünyada Tanıtacağız”

Çetik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çetik, Markasının Kuruluş Hikayesini Ve Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı Çetik Elektrik ve Elektronik adıyla 2012 yılında kurulan Çetik Grup Enerji San. Tic. A.Ş, hızla büyüyerek portföyüne genç kadroları katarak geniş vizyonu ve 17 yıla dayanan tecrübeleri ile elektrik, elektronik, bilişim, inşaat, mühendislik, kimya, tarım ve hayvancılık sektörlerinde kalite, güven ve memnuniyet esaslı hizmetleriyle iddiasını sürdürmeye devam ediyor. Kimya sektörüne hızlı ve etkili giriş yaptığı yeni markası Optıluce ve Mouvement ile çalışmalarına özenle ve titizlikle devam ettiklerini belirten Çetik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çetik, strateji ve ayrıcalıklı müşteri portföyü ile ürünlerini ve markalarını hassasiyetle zirveye taşımayı hedeflediklerini belirtiyor. “Görev bilincimiz ile dünya standartlarını göz önünde bulundurarak çözüm odaklı ve güven ilkemiz ile çıkmış olduğumuz bu serüvende istikrarlı bir şekilde sayısız müşteriye en iyi kalite, en güvenilir marka sahipliliğini yaşatmak arzusundayız.” diyen Çetik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çetik ile markasının hikayesini ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.  

Mustafa Bey, Çetik Grup son yılların ülkemize değer kazandıran en önemli şirketlerinden biri. Kuruluş hikayenizi sizden dinleyebilir miyiz?
Çetik Grup, 2012 yılında abi kardeş olarak kurduğumuz bir elektrik elektronik dükkanından ibaretti. Yıllar geçtikçe işlerimizi büyüterek şirketimizi geliştirdik. 2016 yılında LTD.ŞTİ, 2021 yılında da A.Ş. dönüştürdük. Ayrıca 2021 yılında çeşitlenmeye giderek 4 farklı marka oluşturduk bünyemizde. Optiluce, Mouvement bu markalarımızdan bazıları. Şimdi markalarımızı da kendi bünyelerinde büyütmeye çalışıyoruz ve dünyaya açılmak istiyoruz.

 ‘BAŞARIMIZIN SIRRI HER ZAMAN AZİMLE
 ÇALIŞMAK, BIKMADAN, USANMADAN
 HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA MÜCADELE
 ETMEK VE İSTENİLEN YERE ULAŞMAKTIR’ 
Kısa sürede bu kadar büyük bir şirket olmayı nasıl başardınız, başarı hikayenizi okuyucularımız ile paylaşır mısınız?
2012 yılında kurulduğumuzdan bu yana Türkiye çok sayıda krizlerden geçti. Biz bu krizlerde yılmadan daha fazla çalışarak ve kazançlarımızın tamamını şirketlerimizi büyütmeye yatırarak bugünlere geldik. 2012 yılında ilk başladığımızda sadece abi kardeş daire tadilatlarına giderken, 2014-2015 yıllarında işlerimizi büyüterek yanımıza çalışma arkadaşları dahil ederek ekip oluşturduk. 2016 yılında şirketimizin ilk büyük işi olan Kartal Life Projesi ile beraber büyüme ivmemiz hızlandı. Bu süreçte personel sayımız daha da artmaya başladı.
Sonrasında Türkiye’nin hatırı sayılır firmalarına yaptığımız güzel projelerle her geçen gün biraz daha büyümeye başladık. Bugün Sakarya Şehir Hastanesi gibi büyük bir projeyi tek başına yapabilecek bir firma konumuna geldik. Başarımızın sırrı her zaman azimle çalışarak ve bıkmadan, usanmadan, hedefler doğrultusunda mücadele ederek istenilen yere ulaşmaktır.

Başarılı olmak için neler yapılmalı, sizin önerileriniz nelerdir?
Ticaret hayatında çok zorlu günlerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu zor günlere karşı insanların sabırlı olması ve koydukları hedefe hiçbir zaman ulaşamayacakları gibi umutsuz ve ümitsiz düşüncelere girmemeleri gerekiyor. Bugün geldiğimiz noktada abim Ali ÇETİK ile birlikte kurmuş olduğumuz şirket bizler için hayal gibiydi. İnanarak emek verdiğimiz bu ticari hayatımızda hedeflerimizi her daim ileri taşıyarak başarı yolunda ilerliyoruz.

Optik ve kozmetik alanında dikkat çeken iki markanız var. Optiluce ve Mouvement. Bu markalarınızın bünyesinde hangi ürünler var?
Özelllikle Mouvement bizim geleceğe dair çok büyük planlarımızın olduğu bir marka. Şirketimiz içerisinde çeşitlenmeye gitmek istediğimizde inşaat sektöründen farklı bir sektörde de faaliyet göstermek istedik. Bunun kozmik kimya üzerinde olabileceğine kanaat getirdik. İlk etapta ‘’Optiluce’’ markamızda gözlük temizleme mendillleri, gözlük temizleme kitleri ve solüsyonları gibi ürünler ile başladık. Tesisimizde neler üretebileceğimiz üzerine yaptığımız araştırmalarımız neticesinde kolonya, oda kokuları gibi ürünleri yapmaya başladık. Ana hedefimiz her zaman ‘Sektöründe en iyi olan markadan daha iyi bir ürünü nasıl yaparız’ düşüncesi ile yola çıktık. Yaptığımız bütün ürünlerin kalite anlamında sonuna kadar arkasındayız ve güveniyoruz. En kaliteli ürünleri üretmek için çaba gösterdik. Bizim için maliyeti her ne kadar yüksek olduysa da sonuç olarak çıkardığımız ürünlerden çok memnunuz ve gururluyuz. Dünya genelinde nadir üretimi yapılan tek kullanımlık makyaj temizleme mendili konusunda da, gerek test aşamasından, gerek sunmuş olduğumuz tüm kullanıcılardan aldığımız geri dönüşlerde ürünümüzün çok başarılı olduğu bilgisini aldık. Bu başarıyı elde etmiş olmanın verdiği mutluluk tabi ki anlatılamaz. Daha iyi ürünler elde etmek için Ar-Ge ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Mouvement markamızla body mist özellikli parfümlü kolonyalarımızdan, oda kokularımıza kadar hepsinin birbirinden değerli olduğunu düşünüyoruz ve güveniyoruz. Bu markayı ileriki zamanlarda daha iyi bir noktaya getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

İnsanlar neden markanızı tercih etmeli,
sizin farkınız nedir?
Tabii her marka kendine ait özellikler barındırıyor. Ama biz markamızı üst seviyede görüyoruz. Çünkü biz bu ürünleri üretirken kullandığımız bütün ham maddelerden esanslara kadar dünyanın en iyi ürünlerini tercih etmeye çalıştık. Klasik serimizden, platinum serimize karşı büyük bir müşteri memnuniyeti görüyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Başarının sırrının her zaman kaliteli ürün üretmekten geçtiğini söyleyebilirim. Bu sebeple markalarımızda ürettiğimiz ürünlerimizin kalitesinden asla ödün vermiyoruz. Üretime yetişemediğimiz zamanlar oluyor. Kullananlar mutlaka tekrar sipariş veriyor ve çevrelerine öneride bulunuyorlar.

Peki Optiluce markanızın farkı nedir?
Optiluce markamız, gözlük temizleme noktasında şu anda iddia ediyorum ki Türkiye’deki sayılı en iyi ürünlerden. Temizleme mendilimiz telefon, tablet, gözlük, saat gibi birçok ürünü temizleme özelliğine sahip. İçerisinde kullandığımız solüsyon çok kuvvetli ve gözlük camlarını tertemiz yapıyor. Toz tutmama özelliği var. Bu sayede ilk temizleme sonrasında uzunca bir süre ikinci bir temizliğe gerek duymuyorsunuz. Özellikle kış aylarında gözlük kullanan vatandaşlarımızın çok rahat edebileceği bir ürün. Gözlüklerde buğulanma olmuyor. Bu ürünü araba camlarında, telefon ekranlarında, tabletlerde kullanan vatandaşlarımız büyük ölçüde fayda gördüklerini söylüyorlar. Ürünlerimizin en büyük özelliği sınıfındaki iyi ürünlerden biri olması. İyi formüller için iyi kimyagerler ile çalışmalar yapıyoruz ve  iyi ürünler ürettiğimize inanıyoruz.

 ‘MARKALARIMIZI DÜNYAYA
 TANITMAK İÇİN GAYRET
 GÖSTERİYORUZ’
Çetik Grup olarak 2024 yılı hedefleriniz arasında neler var?
Çetik Grup olarak büyümeye devam edeceğiz. Markalarımızı dünyaya tanıtmak için gayret gösteriyoruz. Yerli üretim olarak tüm dünyada Optiluce ve Mouvement markaları ile beraber Çetik Grup’u tanıtacağız. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz. Zaten hali hazırda birçok ülkeye ihracatımız devam ediyor. Bizden distribütörlük, bayilik isteyen ülkeler var. Bunlarla ilgili o bölgelerde en iyiler ile çalışmak için şu anda araştırmalarımız devam ediyor.