Müzik Hayatımın Her Evresinde Hatta Her Gününde Vardı

Müzik Hayatımın Her Evresinde Hatta Her Gününde Vardı Müzik Hayatımın Her Evresinde Hatta Her Gününde Vardı

Genç ve Başarılı Şarkıcı Cenk Türk, müzikal projelerini Klass’a anlattı.

Küçük yaşlarda müzik ile tanışarak, bu sanatı yaşamının bir parçası haline getiren ünlü Şarkıcı Cenk Türk, profesyonel müzik kariyerine Türkiye’de başladı ve ilk single çalışması ‘Aldırma Deli Gönlüm’ü 2021 senesinde müzikseverlerin beğenisine sundu. Kendisine özgü tarzı ve güçlü sesiyle kısa sürede müzik dünyasında ismini duyuran Cenk Türk, müzik piyasasında kalıcı olabilmek için konfor alanından çıkarak yeniliklere ve öğrenmeye açık olunması gerektiğini söylüyor. Sevilen Şarkıcı Cenk Türk ile müziğin gücünü ilk olarak ne zaman fark ettiğini, profesyonel anlamda müzik hayatına nasıl başladığını, ve yeni projelerini Klass okurları için konuştuk.

Cenk Bey, müziğin gücünü ilk ne zaman fark ettiniz?
İlk kez 6 yaşındayken fark ettim. Babamın bana aldığı kaset çalar ile çeşitli sanatçıların kasetlerini alarak dinlemeye başladım. O zamandan beri müzik hayatımın her evresinde hatta her gününde vardı. Dinlediğim şarkıların melodisi, ritimleri ve kaset çaların hayatımıza girmesiyle gelen merak ile her gün müzik dinliyordum.

Profesyonel anlamda müzik dünyasına giriş hikayeniz nedir?
2017 yılında Almanya’dan Türkiye’ye gelerek prodüktörler ile görüşmeye başladım. Müzik camiasına ilk defa giriş yapacağım için her şeyin en doğrusunu öğrenip ve en iyi kişilerle çalışarak kaliteli işler yapmak istiyordum. Uzun bir süre Almanya – Türkiye arası mekik dokudum ve sonunda doğru insanlar ile yollarım kesişti. İlk single çalışmam 2021 yılında dillerden düşmeyen bir Sezen Aksu şarkısı olan ‘Aldırma Deli Gönlüm’ü müzikseverlerin beğenisine sundum. Alınan geri dönüşler ile çalışmalarıma hız kesmeden devam ettim. 2 ay sonrasında dönemin parlayan isimlerinden olan Kurtuluş Kuş’un kaleminden çıkan ‘Tuz’ isimli şarkımı çıkardım, sonrasında klibinde değerli eşimle birlikte oynadığım ‘Yanmadın Mı’ isimli şarkım ile projelerime devam ettim. Son olarak 2 ay önce çıkan; söz, müzik ve düzenlemesini Suat Sakarya’nın üstlendiği ‘Ben Efendi Değilim’ isimli şarkım ile arabesk dünyasında ses getirdik.


Her konuda olduğu gibi günümüzde müzikte de “gelip geçicilik” söz konusu. Her şeyin hızlı tüketildiği ve popülerliğini yitirdiği bu dönemde sizce gelip geçici olarak gördüğünüz birileri var mı? Kalıcı olmak için ne yapılmalı?
Tüketim toplumu olarak, özellikle sosyal medyanın hayatımızda çok büyük bir yere sahip olmasıyla dijitalleşen her türlü içeriği hızlı bir şekilde tüketiyoruz. Her sektörde olabileceği gibi müzikte de gelip geçicilik ne yazık ki oluyor. Belirli bir kitleye hitap etmiş ve bu kitleyi kaybetmemek adına sürekli birbirine benzer şarkılar yapan, çıkan şarkıların insanlara ulaşma sürecinde çok kısa aralıklarla önceki işin önüne geçebilecek yeni şarkılar yapılması, aynı soundlar ile devam edilmesi gibi birçok nedenden dolayı kendini tekrar eden birkaç kişi olduğunu düşünüyorum. Kalıcı olmak için güncel tarzda şarkılar, yeni soundlar, belirli ve doğru zaman aralıkları ile insanlara tüketmeleri için yeni projeler sunmak, albüm yapmak yerine dinleyicilerin daha çok tercih ettikleri single çalışmaları yapmak, sosyal medyayı iyi şekilde kullanarak geniş kitlelere ulaşabilmek, güçlü PR çalışmaları ile şarkılardan söz ettirmek, kısacası konfor alanından çıkıp yeniliklere ve öğrenmeye açık oldukça kalıcı olunacağını düşünüyorum.

Projeleriniz boyunca kimlerle çalıştınız, çalıştığınız kişilerin size katkıları ne oldu?
2017 yılında aranjör Suat Sakarya ile tanışmamla birlikte tüm projelerimde kendisiyle çalıştım. Tüm çalışmalarımı prodüktörüm ve aranjörüm Suat Sakarya’ya ait olan SS Müzik şirketinden çıkardım. En başından beri tüm kliplerimi kendine özgün ve çok beğendiğim bakış açısıyla güzelleştiren sevgili yönetmenim Alişan Günay Yıldırım ile çektim. Şarkılarımın PR çalışmalarıyla ve sosyal medya hesaplarımızda sizlerle buluşturduğumuz tüm içeriklerin üretim ve paylaşım süreci ile Kübra Sakarya ilgilendi. Prodüktörüm Suat Sakarya sayesinde tanıştığım sevgili menajerim Murat Kankılıç ile yakın zamanda yollarımız birleşti ve birlikte yapacağımız güzel projeler için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bir iş ilişkisi olarak başladığımız bu yolda zamanla aile gibi olduk, birbirimize çok değerli şeyler kattık ve güzel anılar biriktirdik.

Önümüzdeki dönemde hangi projeler var?
Kaldığımız yerden ara vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yine bir Suat Sakarya bestesi ile yakında müzikseverlerin karşısına çıkacağım. Birkaç röportaj, televizyon programları ve ödül törenleri ile yine sevenlerimle birlikte olacağım. 

İnstagram: cenkturkofficial 

Cenk Türk