Naz Tekinalp : “Yaptığım Her Çalışma Kişiye Özeldir Ve Tektir, Tekrarı Yoktur”

Naz Tekinalp : “Yaptığım Her Çalışma Kişiye Özeldir Ve Tektir, Tekrarı Yoktur” Naz Tekinalp : “Yaptığım Her Çalışma Kişiye Özeldir Ve Tektir, Tekrarı Yoktur”

Atelıer Naz Marka Kurucusu Naz Tekinalp, Markasının Kuruluş Hikayesini Ve İlham Kaynağını Klass’a Anlattı Bir birey ve sanatçı olarak eserlerinde felsefi ve sanatsal açıdan derinlemesine soyutladığı “Türk Nazarını”, yani evrenin gözünü, kendi yorumuyla yansıtan Atelier Naz marka kurucusu Naz Tekinalp, farklı ve kişiye özel tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Tasarladığı her nazar boncuğunun farklı ve kişiye özel olmasının nedeninin, her insanın evrim yolculuğunun farklı olmasına bağlayan Tekinalp, “Herkesin dahil olduğu ilahi bir sistemin olduğuna inanıyorum. Bu nedenle hayatımızdaki nazar boncuğunun enerjisini çekebilecek ve o kötü enerjiyi yok edebilecek bir Nazar Boncuğu tasarlıyorum.” diyor. Eserlerinde ahşap, akrilik ve reçineyi kendine özgü bir teknik ve renk seçimiyle kullanarak yarattığı optik illüzyonlar ve geometrik formlarla, insanın iç yolculuğunu ve evrenin döngüsünü anlatan Tekinalp, mavinin birçok tonunu kullanarak eserlerine üç boyut katıyor. Sanatsal yeteneğini tasarım bakış açısıyla birleştirerek, iş hayatından edindiği tecrübe ve vizyonu da ekleyerek; sanat alanında malzeme, renk, doku ve tasarımın farklı tekniklerini birleştirerek 3 boyutlu nazar boncuğu üreten Atelier Naz marka kurucusu Naz Tekinalp ile markasını Klass okurları için konuştuk.  

Naz Hanım, kurucusu olduğunuz Atelier Naz markasıyla sektörünüzde kendinize özgün tasarımlarınızla öne çıkmış bir isimsiniz. Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
1983 İstanbul doğumluyum. Fransız Saint-Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden 2007 yılında mezun oldum. Sektörün önde gelen dekorasyon firmalarında ve Uluslararası Mimarlık ofislerinde çalıştıktan sonra resim sanatı ilgimi çekmeye başladı. Yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldım. En son Toronto da sergim oldu ve inanılmaz olumlu geri dönüşler aldım. Sevgili değerli hocam Tijen Şikar’ın atölyesinde çalıştıktan sonra tüm iş deneyimimi ve tasarım gücümü aktarabileceğim “Atelier Naz” markasını kurmaya karar verdim. Bu marka yapısı altında sanat ve tasarımı birleştirdiğime inanıyorum.

‘BABAANNEMİN HİÇ ÇIKARMADIĞI BOYNUNDAKİ KOCAMAN NAZAR BONCUKLU KOLYESİ BANA İLHAM KAYNAĞI OLDU’

Sizin ilham kaynağınız nedir?
Çocukluğumdan hatırladığım, babaannemin hiç çıkarmadığı boynundaki kocaman nazar boncuklu kolyesi bana ilham kaynağı oldu. Ben Türk nazar boncuğunu kendi yorumumu katarak yorumladım. Her nazar boncuğunun tasarımı farklıdır ve kişiye özeldir. Bunun sebebi ise her insanın tekamül yolculuğunun farklı olmasıdır. Nazardaki göz aslında evrenin gözünü sembolize eder ve bize günlük koşuşturmamızda evrenin sonsuzluğunu hatırlatır. Bende koleksiyonerlerime kendi hayat koşuşturmalarında evrenin büyüleyici sonsuzluğunu hatırlatmak amacıyla evrenin gözünü (nazar boncuğunu), güneşi, gezegenlerimizi soyutluyorum.

Eserlerinizde kullandığınız materyal nedir?
Eserlerimde ithal su kontrası üzerine akrilik boya karışık teknik kullanıyorum ve üstünü yurt dışından getirdiğim özel reçeteli epoksi reçineyle kaplıyorum. Eserlerimi altın rengi metal ile çerçeveliyorum. Müşterimin istediği ölçüye göre butik çalışıyorum. Genellikle yuvarlak çap 25-40-60-80-100-120cm ölçülerinde çalışıyorum. Otel ve ofisler için çeşitli ebatlarda nazar boncuklarıyla duvar tasarımı yapıyorum. Yaptığım her çalışma kişiye özeldir ve tekdir, tekrarı yoktur.

İnsanlar eserlerinizi nerede görebilir ve size nasıl ulaşabilir?
Beni Instagram sayfamdan @atelierdenaz ve
web sitem ‘www.ateliernaz.com’ sitesinden takip edebilirler,
ya da  info@ateliernaz.com adresine mail atarak benimle iletişime geçebilirler. Bana duvar ölçüsünü ve resmini mail atmaları yeterlidir. Onlara alternatiflerle geri dönüş yaparız.