Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz

Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz

Nigella Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Eke, Çörek Otu İle Dünyaya Yayılma Hikayelerini Klass’a Anlattı.  

Nigella Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Eke, Nigella Holding olarak Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Rusya, Özbekistan ve Ukrayna olmak üzere 8 ülkede 300.000’in üzerinde uzman ile faaliyet gösterdiklerini belirterek amaçlarının çörek otunu ve faydalarını tüm dünyaya duyurmak olduğunu söylüyor. Türki Cumhuriyetler ile başlayan hikayelerini yakın zamanda Uzak Doğu, Avrupa ve Afrika’ya açılma hedefleriyle perçinlemeyi düşündüklerini belirten başarılı iş kadını, gıda takviyeleri, kahveler ve dermokozmetik ürünlerden oluşan geniş bir ürün yelpazesi ile uzmanlarına hizmet verdiklerini belirtiyor. 2023 yılı itibariyle 62 ülkeye ihracat yaptıklarını ve dünya üzerinde 300 binin üstünde uzmanları olduğunu vurgulayan Nazan Eke, ürünlerinin tamamen bitkisel kaynaklı ürünlerden oluştuğunu, Tarım Bakanlığı onayı ve Sağlık Bakanlığı kaydı olduğunu belirtiyor. Nigella Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Eke ile Nigella Holding olarak gerçekleştirdikleri faaliyetleri, Nigella Nwork ürün gamlarını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Nazan Hanım, Nigella Holding olarak faaliyet alanlarınız nelerdir? Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz ve holding bünyesinde hangi markalarınız bulunuyor?
Nigella Holding, 2015 yılında eşim Fatih Eke tarafından kuruldu ve ben Temmuz 2023 itibariyle Yönetim Kurulu Başkanı oldum. Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Ukrayna olmak üzere 8 ülkede 300.000’in üzerinde üye ile faaliyet gösteriyoruz. Ham maddemiz olan çörek otu ülkemizde bilinmekte fakat biz tüm dünyaya çörek otunu ve faydalarını duyurmak istiyoruz. Türki Cumhuriyetler ile başlayan hikayemizi yakın zamanda Uzak Doğu, Avrupa ve Afrika’ya doğru tanıtmayı hedefliyoruz

‘DÜNYADA ÇÖREK OTU İLE KAHVEYİ BİRLEŞTİREN İLK FİRMAYIZ’
Nigella Holding’in hikayesi nasıl başladı?

Çörek otunun hikayesi eşim Fatih Eke ile başlıyor, her şey aslında onun hayali. Fatih Eke doğrudan satış sektörüne 18 yaşında başlamış ve çok erken yaşta tecrübeler edinmiş. Çörek otunu araştırıyor ve faydalarını görünce kendi şirketini kurmaya karar veriyor. Sonrasında bu işi sadece Türkiye ile sınırlandırmayarak tüm dünyaya açılma fikrini kendine amaç ediniyor. Biz dünyada çörek otunu bu kadar çok insanla buluşturan tek firmayız diyebiliriz. Ayrıca Çörek otu ile kahveyi birleştiren ilk firmayız. Türk kahvesinde de piyasada gördüğünüz latte, americano türevi kahvelerde de çörek otu var. Kendi isimlendirdiğimiz, Türk isimleriyle dünyaya duyurduğumuz kremalı kahvemiz, kış kahvemiz gibi çeşitli kahvelerimiz ürünlerimiz arasında bulunuyor. Eşim bir dönem bana jest yaparak bir kahvesine ‘Kahve Naz’ ismini koydu. Cappucino sevdiğim için böyle bir kahve ürettik Çörek otlu Türk kahvemiz ve dibek kahvemiz bile var. Sonrasında dermo kozmetik ilgi alanımıza girdi. Pandemi döneminde aromaterapi dersleri aldım. Nigella Nwork uzmanlarımız ağırlıklı olarak kadınlardan oluşuyor ve her eve girmeyi hedefliyoruz. Bunun için sadece gıda takviyesi ile kalmayıp kozmetik ve içecek grubu ürünlerini de bünyemize ekledik.

‘DÜNYA ÜZERİNDE 300 BİNİN ÜSTÜNDE ÜYEMİZ MEVCUT’
Peki neden çörek otunu tercih ettiniz?

Eşim sağlık memuru olması sebebiyle gıda takviyeleri üzerine çok fazla araştırma yapıyor. Ve karşısına her zaman çörek otu çıkıyor. Çok eski literatürleri bile araştırırken Kleopatra’nın güzelliğinin çörek otuna dayandığı bilgisine ulaşıyor. Hipokrat’ın çörek otu ile ilgili araştırmaları var. Biz bu işe başladığımızda Amerika Tıp Kütüphanesi’nde çörek otu ile ilgili yaklaşık 114 makale vardı, şu an 2000’in üzerine çıktı bu makale. Özellikle pandemi döneminde birçok üniversitede çörek otu ile ilgili makale ve araştırmalar arttı. İnsanlar üzerinde birtakım testler yapıldı. Şunu çok gururla söyleyebilirim ki Covid döneminde biz kendimizi çok güzel koruduk. Corona’ya yakalanmadık. Pandemi sürecinde bizim yurt dışındaki işlerimiz devam etti. Üyelerimiz sadece ürün alıcı değil, aynı zamanda kullanıcı da ve onların da çoğu bu hastalığa yakalanmadı. Ayrıca uzmanlarımız doktor grubu ağırlıklı olduğundan ürün kullanıcılarına tavsiye etmeleri de etkili oluyor. Zaten kanserden tansiyona, kolesterolden üremeye kadar çok sayıda hastalık tedavisi üzerine araştırmalar ve makaleler bulunmakta. Tüm bunlar bizim piyasa da büyümemize neden oldu. Ürünü kullanan memnun kalıyor ve çevresine tavsiye ediyor. Dolayısı ile güvene dayalı bir iş kurulmuş oluyor bu şekilde. Dünya üzerinde 300 binin üstünde uzmanımız mevcut.

‘DÜNYA’DA 8 ÜLKEDE ŞİRKETİMİZ VAR, DÜNYA GENELİNDE 62 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ’
Yurt dışını tercih etme sebebiniz nedir?

Aslında biz ilk Türkiye’de bu işe başladık, sonrasında yurt dışından bize talep geldi. Azerbaycan’da doğrudan satışta çalışan kişiler benimle iletişime geçtiler ve ürünleri kullanmak istediklerini ilettiler. Türki Cumhuriyetler birbiri arasında bağı ve iletişimi kuvvetli ülkeler. Azerbaycan’a gidip işi kurduğumuzda Kazakistan’a da gider misiniz gibi bir talep ile karşılaştık. Kazakistan sonrası Kırgızistan derken zincirleme bir şekilde diğer ülkelerde de faaliyet göstermeye başladık. Her ne kadar planlamayı biz kendimiz yapsak da uzmanlarımızın tavsiyesi ve bağlantılarıyla bu ülkeler kendiliğinden açılmış oldu. Kendi şirketimiz olarak 8 ülkede varız ama dünya genelinde 62 ülkeye ihracat yaptık.

‘ÜRÜNLERİMİZ TAMAMEN BİTKİSEL ÜRÜNLERDEN OLUŞUYOR VE TARIM BAKANLIĞI ONAYLI’
Nazan hanım, çörek otunun faydaları nelerdir ve siz şirketinizin adı olmak üzere her şeyinizi neden çörek otu üzerine kurdunuz?

Ben uzun yıllar finans alanında çalıştım ve bu alan tamamen strese dayalı bir sektör. Bu streslere bağlı olarak bir takım mide rahatsızlıkları yaşamaya başladım. Yedi yıldır çörek otu kullanıyorum, mide rahatsızlıklarımı tamamen engelledi. Kendim faydasını görmüş biri olarak bunu çok rahatlıkla söyleyebiliyorum. Babam iki kez by-pass oldu. Doktorunun tavsiyesi ve kontrolüyle çörek otu kullanıyor. Eşimin annesi şeker hastası, o da çörek otu kullanıyor. Kendi ailemizden örnek verirsem biz çok faydasını gördük. Bundan 3 yıl önce çok fazla kilo almaya başladım. Yapılan araştırma ile tiroitlerimin çalışmadığını ve Haşimato hastası olduğumu öğrendim. Doktorum tiroit hastalarının çok bitkin, cansız, yataktan zor kalkan, uyku problemleri yaşayan, saçları dökülen, tırnakları kırılan hastalar olduğunu ama benim tam aksine çok sağlıklı gözüktüğümü söyledi. Doktoruma çörek otu kullandığımı söylediğimde doktorum çok iyi yaptığımı bunun beni dinç ve sağlıklı göstermesindeki etkisini söyledi.

İnsanlar çörek otunu nasıl tüketmeli?
Çörek otunun sırrı içindeki timokinon maddesidir. Çörek otunun içindeki timokinon özel bir prosesle hapsedilir ve en iyi kullanılabilir haline getirilir. Nigella olarak bu özel bitkinin üretimine özen gösteriyoruz. Üretimdeki bu hassas noktalara dikkat edildiğinde kapsül, tablet ve yağ formları ayrıca özel ekstraktların kullanıldığı çok sayıda ürünün içinde çörek otundan faydalanılabilinir.

‘HER ŞEY BİR TOHUM İLE BAŞLADI’ BİZİM SLOGANIMIZ’
Dünya’da 300.000’in üzerinde uzman üyeniz olduğunu söylediniz. Türkiye’den kaç kişinin Nigella Nwork International’a üye olmasını hedefliyorsunuz?

Biz, 5 milyon üyeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bizim geçen yılki ciromuz dünya genelinde 33 milyon dolar. 2024 yılı hedefimiz ise 150 milyon dolar. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sıkı bir şekilde geliştiriyoruz. “Her şey bir tohum ile başladı.” bizim sloganımız. Küçücük bir tohumdan çok sayıda ülkeye ve insanlara ulaştık. Çörek otunu dünyaya kolay duyurmak adına Çörekcan adını verdiğimiz bir maskotumuz var. Toplantılarımızda maskotumuz kıyafetlerini giyerek insanların karşısına çıkıyor. İleride bunun çizgi filmlerinin çıkmasını bile planlıyoruz. Ispanak deyince nasıl ki akla Temel Reis geliyor ise Çörek Can ile de insanların aklına çörek otunun gelmesini istiyoruz.

Çörek otu en çok hangi ülkelerde yetişiyor ve en kaliteli çörek otuna nerede ulaşabiliriz?
Çörek otunun anavatanı tam olarak Türkiye olmasa bile en iyi çörek otu Türkiye’de yetişir. Tarih boyunca şifası Türkiye’den dünyaya yayılmıştır diyebiliriz.

İNSTAGRAM: nworkinternational
 

Nazan Eke

Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz Nazan Eke
Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz Nazan Eke
Nazan Eke: Nigella Nwork Markamızla Dünyada 8 Ülkede 300.000 Uzmanımız İle Çörek Otu’nun Faydalarını İnsanlara Sunuyoruz Nazan Eke