NEST, Kongre ve Fuarlar İçin Eşsiz Olanaklar Sağlıyor

NEST, Kongre ve Fuarlar İçin Eşsiz Olanaklar Sağlıyor NEST, Kongre ve Fuarlar İçin Eşsiz Olanaklar Sağlıyor

Cornelia Diamond Golf Resort&Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, NEST Kongre ve Fuar Merkezinin turizm sektörüne katkılarını Klass’a anlattı.  

Turizm sektörüne yaptığı önemli yatırımlarla Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan Cornelia Grubu, teknik donanıma sahip geniş görüş açılı salonları, on bin kişi kapasiteli etkinlik alanı ile her türlü etkinliğe kusursuz bir şekilde ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Turizmin başkenti Antalya’nın Belek bölgesindeki eşsiz konumu ile ziyaretçilerine birçok konaklama seçeneği sunan merkez yakın zamanda Turkish Airlines isim sponsorluğunda gerçekleşen Master of Events ACE of M.I.C.E Awards etkinliğine ev sahipliği yaptı. Muhteşem bir geceye sahne olan törenin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynayan Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine kongre haricinde fuar, workshop ve lansman gibi organizasyonları da yapma imkanını da tanıyor. Cornelia Diamond Golf Resort&Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ile bu özel merkezi tüm yönleriyle Klass okurları için konuştuk.

Zafer Bey, NEST Kongre ve Etkinlik Merkezi’nden bahsedebilir misiniz?
Dünya Turizm gelirlerinin %30’una denk gelen ve ortalama kişi başı harcama miktarı 1000 doların üzerinde olan, turistleri ağırlayan kongre ve fuar endüstrisinde Türkiye’yi ve Antalya’yı üst sıralara taşıyacak NEST, yaklaşık 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirildi. Dünyanın en iyi kongre ve fuar merkezlerinden biri olarak tasarlanan NEST Kongre ve Fuar Merkezi, toplamda 15 bin metrekareyi aşan kapalı ve 5000 metrekareyi bulan açık alanı ile uluslararası toplantılar, kongreler ve fuarlar için eşsiz olanaklar sunuyor. Dünyanın en iyi golf sahalarından sadece birkaç adım ötede muhteşem bir konuma sahip olan NEST, büyüleyici Akdeniz sahil şeridi, bir tabloyu andıran plajları, eğlence ve yeni keşifler için sonsuz olanaklar sunan seçenekleriyle Antalya ve Belek bölgesini Toplantı, Kongre ve Fuar Turizminin en iyi oyuncuları arasına yerleştirme hedefiyle çalışmaya başladı.


Bu merkez Cornelia Grubu ve Türkiye için nasıl bir öneme sahip?
Cornelia Grubu olarak Türkiye’ye ve turizmin başkenti Antalya’ya böyle eşsiz bir kongre ve etkinlik merkezini kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz. Bu merkez gerçekten Antalya için önemli bir ihtiyaçtı. Bu ihtiyacı büyük oranla karşıladık. Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi daha ilk yıllarında uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlardan en büyüğü de haziran ayında yaptığımız T.C. Cumhurbaşkanlığı ve T.C. Dişişleri Bakanlığı’nın organizasyonu olan “Diplomasi Forumu” oldu. Bu foruma dünyanın her yerinden pek çok cumhurbaşkanı, başbakan, dışişleri bakanı, büyükelçi düzeyinde insanlar katıldı. Diplomasi anlamında karşılıklı bir bilgi ve görüş alışverişi, ülkeler arasında bir etkileşim oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu organizasyonun Davos benzeri bir organizasyon olacağını söyledi. Diplomasi Forumu geleneksel olarak bundan böyle mart veya nisan ayında her yıl yapılacak ve daha fazla katılımcının katılımı sağlanarak dünya çapında bir organizasyon olma yolunda önemli bir etkinlik olacak.

NEST Kongre ve Etkinlik Merkezi’nin misafirlerinize sağladığı imkanlar nelerdir?
Araç ile 3 dakikalık mesafede 12 bin yatak kapasitesine sahip 11 adet 5 yıldızlı otelin ve 10 dakikalık mesafede 36 bin yatak kapasiteli 38 adet 5 yıldızlı otelin yer aldığı NEST Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi, Alışveriş Merkezleri, Tema Park ve Şehir Merkezine de kolaylıkla ulaşım imkânı sağlıyor. Birinci katta, büyük grupların kullanabileceği, rahatlıkla 5’e bölünebilen 6000 metrekarelik kolonsuz ana salonda tek seferde 10.000 kişiye toplantı imkânı sunuluyor. Ana salonun muazzam boyutuna ek olarak, 10 metrelik tavan yüksekliği ve 1500 metrekarelik fuaye alanı ile misafirlere ferah ve geniş mekânın olağanüstü hissini vaat ediyor. Zemin kat ise; 5 metre tavan yüksekliğine sahip 24 adet workshop salonu, toplam 5000 metrekarelik bir toplantı salonunun yanı sıra 1600 metrekarelik geniş ve davetkar bir fuaye alanı ile aynı anda birçok farklı konseptte toplantıya imkân veriyor. NEST son 10 yılda direkt uçuşlarda büyüme açısından dünyanın ilk 5’i içerisinde yer alan Antalya Uluslararası Havalimanı’na rahatlıkla ulaşılabilecek, yakın bir konumda bulunmakta. 2018 yılında Antalya Uluslararası Havalimanı, yaklaşık 88,000 uçak inişi ile 15 milyon turisti ağırladı. Ortalama uçuş süresi 3-4 saat olan tüm Avrupa destinasyonlarından ve 4-5 saat olan BDT ülkelerinden çok sayıda tarifeli uçuşlar bulunuyor.


Nest Etkinlik ve Kongre Merkezi’nin yakın zamanda TÜYAP ile CNR EXPO’nun yerini alabileceğini söyleyebilir miyiz?
Her kongre merkezini kendi özellikleri doğrultusunda ele almak ve incelemek gerekir. TÜYAP, CNR EXPO gibi büyük merkezlerle benzer taraflarımız, benzemeyen taraflarımız mutlaka olacaktır. Her kongre merkezi belli bir amaca dönük yapılmıştır. Bizim farkımız bütün etkinlikleri tek çatı altında toplayabilecek bir merkez olmamız. Nest’te aklınıza gelebilecek her etkinliği yapabilirsiniz. Binlerce insanı aynı yerde buluşturabilirsiniz.
 

Zafer Alkaya