Nida’nın Sufle İle Sevgi ve Merhamet Dolu Yönlerini Ortaya Çıkardığını Gördüm

Nida’nın Sufle İle Sevgi ve Merhamet Dolu Yönlerini Ortaya Çıkardığını Gördüm Nida’nın Sufle İle Sevgi ve Merhamet Dolu Yönlerini Ortaya Çıkardığını Gördüm

Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler kızı Nida’nın uzun yıllar kurduğu hayali gerçekleştirerek Poodle cinsi bir köpek sahiplendi. Minik dostlarına Sufle adını veren Nida Terziler, zorlu geçen pandemi döneminde köpeği ile moral bularak keyifli bir o kadar da eğlenceli bir ev arkadaşlığı yaşadı. Sufle’yi hastayken sahiplenen ve ona çok iyi bakarak iyileşmesini sağlayan Terziler ailesi böylece hayvanseverliğin en güzel örneğini sundu. Dr. Servet Terziler ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi olan kızı Nida ile bir evcil hayvan sahiplenmenin hayatlarında neleri değiştirdiğini, Sufle’yi sahiplenme hikayelerini, onunla nasıl zaman geçirdiklerini ve sevgi dolu baba-kız ilişkilerini Klass okurları için konuştuk.  

Servet Bey, kızınız Nida’nın isteğini yerine getirerek Poodle cinsi bir köpek sahiplendiniz. Hayvan sahiplenmek kızınızın hayatını sizce nasıl etkiledi?
Nida, Allah’ın bana verdiği yeryüzündeki en güzel hediyedir. Gerçekten hassas, insani değerleri yüksek, vicdanlı, merhametli, hırslarını dizginleyebilen bir insan. Hayatta sadece kendisinin değil çevresinin ve ailesinin de mutluluğunu, huzurunu önemseyen bir karakteri var. Bana iki yıl önce bir köpek almak istediğini söyledi. Bu onun lise hayaliydi. Annesi o dönemde kabul etmemişti fakat Nida artık üniversite okuduğu ve kendi evinde ayakları üzerinde durduğu için bu konuda ona destek oldum. Nida’nın Sufle ile sevgi ve merhamet dolu yönlerini ortaya çıkardığını gördüm. Evlere kapandığımız Covid döneminde bir köpek sahiplenmesi onun için en doğru karar oldu. Bu dönemde köpeği ona arkadaşlık yaptı. Sufle benim de hayatıma renk kattı. Benim bu zamana kadar köpek besleme konusunda pek tecrübem yoktu. Kızımın evcil hayvan sahiplenmesiyle benim de bir evcil hayvanım oldu. Ben de evimde Sufle’yi misafir ettim, geçen sene teknemde günlerce tatil ve yolculuk yaptık. Sufle hayat dolu bir köpek olarak hayatımıza renk kattı.

“SUFLE BİR YAŞINA GELENE KADAR HİÇ DIŞARI ÇIKMADI”
Nida Hanım, Sufle’yi sahiplenme hikayenizi bizimle paylaşabilir misiniz?
Sufle bir aile tarafından “petshop”tan alınmış ama iyi bakılmamış bir köpekti. Ben onu aldığımda üç aylıktı. Normalde o yaştaki bir köpeğin duş almaması, tıraş olmaması ya da büyük mamaları yememesi lazımdı ancak sahipleri bunların hiçbirine dikkat etmemişti. Sufle’yi aldığımda bu yüzden çok hastaydı. Çok küçük, narin bir köpekti. Veterinerim çok büyük problemleri olduğu için benimle kalıp kalmayacağının belli olmadığını söylemişti. Yaklaşık 6-7 aylık bir tedavi sürecimiz oldu. Sufle bir yaşına gelene kadar hiç dışarı çıkamadı. En sonunda iyileşti ve çok güzel bir köpek oldu.

Sufle sizin için ne ifade ediyor?
Sufle benim için hayat enerjisi diyebilirim. Hiçbir şey yapmak istemediğimde ya da hiç kimseyle görüşmek istemediğimde bana karşılıksız sevgi vermesi çok değerli. Bu yüzden motivasyonumu sürekli yüksekte tutuyor. Hayata her gün biraz daha mutlu uyanıyorum. Sabahları benden önce uyanıp yatağımın başucunda uyanmamı bekliyor. Uyanır uyanmaz onu görüyorum.

Sufle ile en çok ne yapmaktan hoşlanırsınız?
Sufle ile yapmaktan en çok hoşlandığım şey onu denize veya havuza sokmak. Kıvırcık olduğu için ıslandığı zaman küçücük bir hale geliyor. Poodle cinsi olduğu için yüzebiliyor. O haline çok gülüyorum.

Onunla yaşayıp unutamadığınız bir anınız var mı?
Bir kere evde ayağım kaymıştı. Yere çok sert düştüğüm için belimi incitmiştim, beş dakika kadar yerden kalkamadım. Sufle yerde olduğum süre boyunca yanımda bekledi ve hiç ayrılmadı, patisini de belime koydu. Belimin acıdığını sanki anlamıştı. Ben yerden doğrulana kadar o telaşlı hali hiç geçmedi.

Bir evcil hayvanınız olmasaydı hayatınızda neler eksik olurdu?
Sokak hayvanlarına karşı her zaman hassas ve duyarlı bir insan oldum. Sufle ile beraber yaşamaya başlayınca dışarıda başına kötü bir şey gelen bir hayvan gördüğümde üzülmekle kalmıyor perişan oluyorum. Sufle’nin bende değiştirdiği şey bu oldu.

“SUFLE DEYİNCE AKLIMA İLK OLARAK KAHVERENGİ KÜÇÜK BURNU GELİYOR”
Sufle ismine nasıl karar verdiniz. Sufle deyince aklınıza ne geliyor?
Küçükken annem ve babam beni her hafta sufle yemeye götürürdü. Sufle yemeye bayılırdım. Tüm hafta o anı beklerdim. Bir köpeğim olmasını da 6-7 sene bekledim, aileme bu konuda çok yalvardım. En sonunda olunca da ismini Sufle koydum. Rengi de kahverengi olduğu için bana direkt sufleyi ve o heyecanlı bekleyişlerimi çağrıştırdı. Sufle deyince aklıma ilk olarak kahverengi küçük burnu geliyor. Özellikle uyurken burnunu çok hızlı hareket ettiriyor.

Bir evcil hayvanınızın olması babanıza nasıl yansıdı?  
Babamın her zaman hayvanları sevdiğini biliyordum. Ancak Sufle’yi aldıktan sonra ona gösterdiği ilgi beni çok şaşırttı. Onu ailemizden biri gibi görmeye başladı. Bayramda ona harçlık bile verdi ve o parayı sadece Sufle için harcamamı istedi. Enteresan bir şekilde Sufle’ye hiç köpek muamelesi yapmadı; hep “paşam,” “canım” diye hitap etti. Ona kıyafet alma fikri de babamdan geldi. İlk montunu ve gömleğini de o aldı. Onunla benim kadar vakit geçirmemesine rağmen benimle aynı duyguları paylaşıyor ve en az benim kadar sahipleniyor.

 

Servet-Nida Terziler