Nurcan Bulat : “Trendleri Takip Etmek Yerine Trendleri Belirlemeyi Seviyorum”

Nurcan Bulat : “Trendleri Takip Etmek Yerine Trendleri Belirlemeyi Seviyorum” Nurcan Bulat : “Trendleri Takip Etmek Yerine Trendleri Belirlemeyi Seviyorum”

Tasarımcı Nurcan Bulat, Kendisini Farklı Kılan Özelliklerini Klass'a Anlattı Özgün tarzı ve sıra dışı tasarımlarıyla genç yaşta moda dünyasında dikkat çekmeyi başaran Tasarımcı Nurcan Bulat, La helle, Etam, Moschino, Calvin Klein ve Victoria's Secret gibi dünyaca ünlü markalarla çalışarak önemli tecrübeler kazandı. Doğu-Batı sentezinin izlerini taşıyan, farklı tekniklerin ve kumaş manipülasyonlarının kullanıldığı ürünleriyle kendi tarzını yansıtan ve alışılmışın dışına çıkan Nurcan Bulat, başarısının sırrını çok çalışmak ve kendini güncellemek olarak açıklıyor. Başarılı Tasarımcı Nurcan Bulat ile tasarımlarını özel kılan detayları ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.  

Nurcan Hanım, öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Halen Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenciyim. Yıllardır tekstil ve moda alanında yönetici olarak yer aldım. Alaylı başlayıp sonradan lisans eğitimi almaya karar verdim. Sektörde de ihracat üzerine çalıştım. La helle, Etam gibi dünyaca ünlü Fransız markaları için tasarımlar yaptım. Moschino'nun erkek gruplarını çalıştım. Calvin Klein, Victoria's Secret gibi markalara birkaç model tasarladım. Uzun vadeli çalıştığım dünya markaları oldu. Deniz Berdan ile 2011'de çalıştık. Uzun yıllar Penti ve LC Waikiki'nin koleksiyonlarına imzamı attım. Aynı zamanda da iç giyim ve mayo üzerinde uzman olan ender kişilerden birisiyim. Şu anda güncel olarak doğu-batı sentezi üzerinde ilerliyorum. Örneğin Japon Sakura ile Maraş işini birleştirdim. Özgün koleksiyonlar çalışıyorum. Shibori tekniği ile Kastamonu kumaşlarını kullanarak koleksiyonlar oluşturdum. Craftİstanbul'da yer aldım. Orada bireysel bir standım oldu. Kumaş manipülasyonlarıyla daha özgün tasarımlar ortaya çıkıyor. Yurt dışına yönelik çalıştığım için ürünlerimizde AB kalite standartlarına uymak zorundayız. Bu disiplinle yetiştiğim için daha titiz davranıyorum.

"TASARIMLARIMI KENDİMİ İFADE ETMEK İÇİN YAPIYORUM"
Sizi diğer tasarımcılardan ayıran özellikleriniz nelerdir?
Ben bir kumaşı alarak manipülasyonla yeni bir kumaş üretiyorum. Bu konudaki hayal gücüme güveniyorum. Bunları çeşitli tekniklerle birleştirerek daha da özgün ürünler ortaya çıkarıyorum. Bu hususlar belki satılabilirliği zorlaştırıyor ancak müşteri portföyüme göre bu ürünleri sadeleştirebilirim. Tasarımlarımı kendimi ifade etmek için yapıyorum. Kalite ve işçilik konusunda insanları ürünlerime hayran bırakmak istiyorum. Öncelikli hedefim hiçbir zaman para olmadı. Amacım her zaman çok çalışarak özgün ürünler üretmek ve müşterilerimizin bunları beğenmesini sağlamak. Meslek hayatımda edindiğim tecrübeler bana bunu öğretti.

Başarı sırrınız nedir?
En büyük başarı sırrım çok çalışmak. Çok az uyuyan bir insanım. Aynı zamanda moda fotoğrafçılığı ile de uğraşıyorum. İkinci üniversite olarak moda fotoğrafçılığı okudum. Çekimlerin styling dahil her aşamasında varım. Çok çalışmanın yanında sürekli kendinizi güncellemelisiniz. Gündemi takip etmek çok önemli. Trendleri takip etmek yerine trendleri belirlemeyi seviyorum. Biraz aykırı bir tarzım var. Bana göre moda insanın kendisine yakışanı giymesidir. Bu daha çok içimden gelen bir şey.

"EKİP ÇALIŞMASININ VE BİRLİKTELİĞİN GÜCÜNE İNANIYORUM"
Gelecek hedefleriniz nelerdir?
Gelecekte sanata ve sanatçıya değer veren insanlarla çalışmak istiyorum. Doğru insanlarla doğru yerde olmak çok önemli. Bir değer olması gereken yerde değilse kıymeti bilinmeyecektir. İleride kendi markamla ilerleyebileceğim gibi kendisini ispatlamış bir marka ile de yol alabilirim. Ekip çalışmasının ve birlikteliğin gücüne inanıyorum. Güzel bir ekiple daha hızlı ve güzel yol alınabilir. Bu anlamda markalarla iş birliğine de açığım. Yurt dışına açılmayı da çok istiyorum. İngiltere ile bir bağım var. Ancak zaman ne gösterir bilemeyiz. Babam ve dedem kişiye özel erkek takım elbisesi dikerdi. Geçmişten gelen bu deneyimle son dönemlerde erkek ceketine de yöneldim. Tamamen kişiye özel, el işi ceketler yapıyorum.