Özlem Esra Ada: Evliliği Bitirmek İsteyen Erkek Provoke Eder ve Sizi Pes Ettirmeye Zorlar

Özlem Esra Ada: Evliliği Bitirmek İsteyen Erkek Provoke Eder ve Sizi Pes Ettirmeye Zorlar Özlem Esra Ada: Evliliği Bitirmek İsteyen Erkek Provoke Eder ve Sizi Pes Ettirmeye Zorlar

Uzman Psikolog ve Sunucu Özlem Esra Ada, İlişkilerde Ayrılmak İsteyen Erkeklerin Provoke Etmesinin Nedenlerini Klass’a Anlattı.   

Kadın erkek ilişkileri, kadın hakları ile çocuk hakları konusunda yazdığı makaleleriyle tanınan bir isim olan Uzman Psikolog Özlem Esra Ada, bu alanlardaki akademik bilgisiyle insanlara yol göstermeye devam ediyor. Ekotürk TV’de ‘Pembe Masa’ programındaki başarılı sunuculuğuyla da seyircileri ekrana kilitleyen ve her hafta izleyenlerinin karşısına çıkarak farklı konularda seyircilerini bilgilendiren Özlem Esra Ada ile ilişkilerde ayrılmak isteyen erkeklerin neden provoke etme davranışlarını sergilediğini ve bu durumu fark etmenin yollarını Klass okurları için konuştuk.

Özlem Hanım, siz mesleğiniz gereği yıllardır ilişkiler hakkında çiftleri yönlendiren ve tecrübelerinizle de gözlem yapmış bir isimsiniz. Sizce ilişkilerde değişmeyen noktalar nelerdir?
Yıllar geçse de ilişkilerde değişmeyen tek şey, erkeğin vazgeçmiş olduğunu kadının geç anlamasıdır. Bazen de hiç anlayamamasıdır. Ayrılıkla ilgili teşebbüslerde kapıyı vurup giderken bir diğerinin izin vermemesi, gittikten bir süre sonra araması, mesaj göndermesi gibi davranışlar aslında kızma ve bu yaptığını bir daha yapma uyarısı anlamını taşıdığı için, teşebbüsten ileri gitmez ve yoksunluk hissi bizi bir şekilde ona geri götürür. Kadınlarda bağlanma hisleri daha yoğundur işte bu nedenle karşı tarafın yaptığı gerçek vazgeçme hareketleriyle, teşebbüs girişimlerini karıştırmaya başlayabiliriz. Giderken ikna etmeye çalışmayan, aramayan siz aramasanız bir haftayı kar bilen, barışma girişimlerinde bulunmayan biriyleyseniz, pimi çekilmiş bir bombayla geziyorsunuz demektir. Bunlar olurken kadınlar genelde sevildiklerinden çok emin oldukları için bu hareketleri normalleştirirler, akla uygun bir sebebe ve niyete bağlarlar, çünkü kadınlar ilişki sürdürmeye çalışan sabırlı taraftır... Ayrılıklarda kadın bitirmiş olsa da bir süre sonra gerçek gidenin kendileri olmadığını anlarlar.

Peki bazı erkekler niye direkt ayrılmak istediğini söylemek yerine provoke ederler?
Ayrılmayı aklına koyan, kötü niyetli profesyonel bir erkekse, mertçe ayrılacağını söylemez, bunun yerine sizi provoke ederek yıldırmayı tercih eder. Çünkü son kararın sorumluluğunu almayacak kadar akıllı ve size verdireceği kararla acaba yanlış mı yaptım? niye yaptım? kararım hatalı mıydı? gibi sorularla kendinizi sorgulayacağınız, üzüleceğiniz bir ikilemde bırakacak kadar da kurnazdır. Böyle birinden ayrılıyorsanız kendinizde hiç eksik aramayın. Zaten amacı sen istedin ben de gittim demek olduğu için, böyle birinden kurtulduğunuza dua ederek hayata başlayın. Unutmayın o kötü niyetli bir profesyonel, siz de iyi niyetli bir amatörsünüz... Amatör ruh her zaman işinize yarayacaktır, kötülük düşünülerek yapılmış her şey kısa vadede kazandırmış görünse de uzun vadede hep iyilik kazanır. Sabredin ve o vaktin geleceğine inanın.

‘ÖNEMLİ OLAN FARKINA VARMAKTIR’
Ayrılmak isteyen bir erkeğin provoke ettiğini nereden anlarız?

Karşınızdaki erkek kendisini çok önemli, çok yakışıklı, ne yaparsa yapsın vazgeçilmez görmeye başladıysa, kendi konforu için sizin konfor alanlarınızı bozuyorsa, sizi mutlu edecek şeyleri yapmak yerine sizi üzeceğini bildiği halde kendi önceliklerini önemsiyorsa, telefonunu ekranı görünmeyecek şekilde kullanıyorsa, genelde sessizdeyse, evde bile telefonuyla bütünleşmişse, rahatsız olduğunuz konuları ifade ettiğiniz halde umursamayıp tekrar tekrar yapıyorsa, yalan söylüyorsa hatta bu yalanların ortaya çıkmasından korkmayacak kadar projelendirilmemiş yalanlarsa bunlar ki buradaki alt düşünce çıksa ne olurdur, size değersizlik hissini yaşatıyorsa, yaşattığı bu hisle kendini besliyorsa.... Provoke ederek sizi ayrılığa mecbur eden, çoktan gitmiş ama size giderken bile, son kararı verdiren vicdani sorumluluğu bırakan biriyle uğraştığınızı fark edeceksiniz. Önemli olan farkına varmaktır, her kadının savunma mekanizması farklıdır. Bu oyuna ya kötü niyetli iki profesyonel olarak devam edersiniz ya da amatör ruhunuzu koruyarak bu oyundan doğru zamanda çıkmayı başarırsınız.

İnstagram: ozlemesraada
 

Özlem Esra Ada

Özlem Esra Ada: Evliliği Bitirmek İsteyen Erkek Provoke Eder ve Sizi Pes Ettirmeye Zorlar Özlem Esra Ada