Özlem Esra Ada: Narsist Öldürmez Süründürür Çünkü Ölürseniz Oyun Biter

Özlem Esra Ada: Narsist Öldürmez Süründürür Çünkü Ölürseniz Oyun Biter Özlem Esra Ada: Narsist Öldürmez Süründürür Çünkü Ölürseniz Oyun Biter

Uzman Psikolog Özlem Esra Ada, Narsist Kişilerin Davranışlarını Klass’a Anlattı.  

Kadın erkek ilişkileri, kadın hakları, çocuk hakları konusunda yazdığı makaleleriyle tanınan Uzman Psikolog Özlem Esra Ada, narsistliğin bir kişilik bozukluğunu olduğunun altını çizerek narsist bireylerin, kendilerini daima ayrıcalıklı gördüklerini ve talep ettikleri her şeye sahip olmaları gerektiğini düşündüklerini belirtiyor. Bir narsist ile baş etmenin zor hatta çoğu zaman imkânsız olduğunu ifade eden uzman psikolog, narsistlerin kendine ışıltılı ve başarılı kurbanlar seçtiklerini ve hayır diyemeyen, cömert, şefkatli, başkalarının mutlu olması için uğraşan herkesin narsistlerin avı olduğunu vurguluyor. Ekotürk TV’de ‘Pembe Masa’ programı ve Beyaz TV’de de ‘Herkese Lazım Sağlık’ programında sunuculuk yaparak izleyicilerinin karşısına çıkan ve her hafta farklı konularda seyircilerini bilgilendiren bir isim olan Özlem Esra Ada ile narsist bireylerin davranış şekillerini Klass okurları için konuştuk.

Esra Hanım, narsist bir kişilik bozukluğu mudur, narsist insanlar nasıl davranır?
Narsistle baş etmek zor hatta imkansızdır. Kendini beğenmişlik gibi hafif bir ifadeyle açıklanamaz bir kişilik bozukluğudur. Kadınlar başlarına gelen olayları anlatırken bile hep kendilerini suçlar ve neden olduğunu anlayamadıkları için ruhsal çöküntüyle kendilerine güvenlerini kaybederler. Narsist, ilişkinin başında kişiyi göklere çıkartır, çok kıskanıyor kimseyle paylaşmak istemiyor tavırlarında olur, sürprizlerle gözü boyar, deli aşık rollerini en iyi şekilde yapar.

Narsistler kimleri seçer?
Narsistler kendine ışıltılı ve başarılı kurbanlar seçer. Hayır diyemeyen, cömert, şefkatli, başkalarının mutlu olması için uğraşan herkes narsistlerin avıdır. Maddi durumu iyi kişileri seçerler. Tüm vakaların yüzde 75’i erkeklerde görülmektedir. Bir narsist neye ihtiyacın olduğunu çok iyi bilir ama mahrum bırakır.

Bir narsist ile beraber olanlar ne yaşar?
Devamlı, kendini anlatmaya çalıştığın birinden özür diler hale gelirsin. Seni hata yapmaya zorlar. Hata yaptırıp özür dilemeni sağlar böylece kendisini önemli hisseder ama asla affetmez. Plan affetmeme üzerinedir çünkü güçlü kurbanı zayıf ve güçsüz görmek planın asıl parçasıdır. Narsist kişilerde ilişkinin mahremiyeti yoktur, mesajlarınızı herkese yalan yanlış okur. Narsist biri seni olmadığın birine dönüştürür ve sonrasında enkaza bakmadan gider. Gizli bir narsistle baş etmenin en zor yönü yaşadığın öfkedir. Öfkeli olduğun için de etrafa dengesiz görünürsün. Zihinsel bir istismarın içinde olduğunu kendin bile yıllarca anlayamazsın. O kadar bastırmıştır ki seni o kadar suçlu hissettirmiştir ki kaçman gereken kişiden ayrıldığına üzülürsün. Narsist biri paranı dilediği gibi harcarken sana tek kuruş vermez ve kendi paranın sağladığı mutluluğu onun yarattığına inanırsın. Narsist kişilikte birinin telefonunda seni aldattığını görürsün bu nedir diye sorduğunda seninle öyle bir kavga eder ki telefonunu karıştırdığın için utanır özür dileyecek hale gelirsin. Asıl meselenin aldatma olduğunu bile unutursun. Çevrende ailen de dahil herkesle aranı bozar, seni yalnızlaştırır.

Narsistlerin en önemli özelliği nedir?
Narsistin en önemli özelliği işi bitince ortadan yok olmaktır. Bir narsist sende sömürülecek bir şeyin kaldığına inanıyorsa, tekrar tekrar geri döner ve ne yazık ki av hep avlanır.  İlişki performansını en iyi zannettiğin noktada, ortadan yok olur bir süre sonra hayalet adam hiçbir şey olmamış gibi ilişkiye geri döner. Dönüşü hep muhteşem olur. Narsist sana güzel sözler söylerken tuvalete girip aynı sözleri başkasına yazmayı de ihmal etmez. Narsistler kendileriyle beraberliğin her kadına nasip olmayacağına seni inandırırken aslında hayatındaki en kaliteli kadın kuşkusuz sensindir. Pırıltılı ışıltılı güzel akıllı bir kadını özelliksiz vasat kadınlarla aldatarak seni değersizleştirmekten keyif alır. Narsistler birçok kere aldatır. Yeni avlar ve avlanılmışlar arasında gider gelir. Yeni ava eskisinden kurtulmak istediğini yakasından düşmediğine inandırır böylece kendini daha değerli göstermiş olur. Eski avladığına gider sen bana kadınlık yapamıyorsun diyerek ezer. Gözden düşürdüğü eski kadın, kendi kadınlığını sorgulamaya başlar.


İnstagram: ozlemesraada
 

Özlem Esra Ada

Özlem Esra Ada: Narsist Öldürmez Süründürür Çünkü Ölürseniz Oyun Biter Özlem Esra Ada